poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Moto

Montując instalację gazową musisz otrzymać odpowiednie dokumenty, które pozwolą dopełnić formalności prawnych w Wydziale Komunikacji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2003, 15:46
Autor: Paweł Puzio

Jeżeli posiadasz samochód z instalacją do zasilania gazem LPG, to sprawdź czy dowodzie rejestracyjnym masz wbitą pieczątkę "Gaz” lub "Przystosowany do zasilania gazem”. Jeżeli nie, to ryzykujesz wysokim mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego, w celu uzupełnienia niezgodności ze stanem faktycznym.

Zanim zdecydujemy się montaż instalacji LPG warto poznać kilka aspektów prawnych tej operacji. Nie wystarczy podstawić auto do mechanika, zapłacić i po zamontowaniu instalacji LPG wyjechać na ulicę.
Od 1 stycznia 2002 roku Wydziały Komunikacji mają obowiązek wpisywać do dowodu rejestracyjnego adnotację o przystosowaniu pojazdu do zasilania gazem LPG. Czynią to na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.
Kto taki wyciąg wydaje? Wyciąg ten wraz z pozostałymi dokumentami, czyli gwarancją oraz potwierdzeniem badania zbiornika wydają zakłady montażu, zgłoszone do Ministerstwa Infrastruktury, jako sieć firmy posiadającej wymaganą homologację. Skomplikowane. Tak to już jest w regulacjach prawnych. Przekładając to na język prostszy, zanim oddamy samochód do zabudowy LPG sprawdźmy, czy wybrany zakłada widnieje na liście Ministerstwa Infrastruktury. Lista można znaleźć w internecie pod adresem: www.its.com.pl w dziale certyfikaty. Tam będą nazwy dużych firm ogólnopolskich. W regionie szukaj zakładów z autoryzacją takiej firmy.
Jak zatem powinien wyglądać proces montażu instalacji LPG od strony prawnej?
a) Upoważniony zakład montażu (np. w Lublinie) przez firmę ogólnopolską posiadającą homologacje dokonuje montażu instalacji LPG w pojeździe.
b) Do zamontowanej instalacji LPG zakład sporządza arkusz montażowy, fachowo zwany Dokumentacją Identyfikacyjną i przesyła do właściciela homologacji (firma ogólnopolska), w celu sprawdzenia poprawności zastosowanych elementów i parametrów pracy silnika przy zasilaniu gazem.
c) Arkusz montażowy jest podstawą do zatwierdzenia przez osobę uprawnioną dokonanego w zakładzie montażu instalacji LPG. Po pozytywnym zatwierdzeniu wydawany jest wyciąg ze świadectwa homologacji, który, poprzez zakład montażu trafia do klienta. Na podstawie wyciągu Wydział Komunikacji wbija w dowód rejestracyjny odpowiednią pieczątkę - "Gaz” lub "Przystosowany do zasilania gazem”.
Jako niedopuszczalne Ministerstwo Infrastruktury uważa pozostawianie przez posiadacza homologacji, firmę ogólnopolską, zakładowi montażu świadectw homologacji podpisanych in blanco.
W praktyce świadectwo takie trafia do klienta w ciągu 4-8 dni roboczych. Może też być wydane przy pierwszym przeglądzie instalacji LPG, po przebiegu 1000-1500 kilometrów.
Oczywiście w tym czasie można swobodnie poruszać się po drogach, gdyż przepisy mówią, ze użytkownik pojazdu ma 30 dni na zgłoszenie zmian dokonanych w samochodzie. Wystarczy, zatem faktur lub inny dokument zakupu instalacji LPG wydany przez zakład montażowy z konkretną datą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!