czwartek, 22 marca 2018 r.

Moto

Nie winietą go, to opłatą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2003, 20:18

Podrożeje paliwo na wszystkich stacjach. O 9–12 gr na litrze – tak nowy rządowy projekt komentuje Maciej Powroźnik, dyrektor biura Polskiej Izby Paliw Płynnych. – Skutki będą dla nas fatalne – uważa Ryszard Jasiński, dyrektor PKS Lublin.

W tym tygodniu rząd przyjął projekt wprowadzający tzw. opłatę paliwową. Projekt zakłada, że producenci i importerzy paliw będą płacić 95 zł za każdą tonę benzyny i gazu wprowadzonego na rynek. Pieniądze mają posłużyć do budowy autostrad.
– Paliwo to jedna czwarta naszych kosztów, więc bilety na pewno podrożeją – potwierdza Ryszard Jasiński, dyrektor PKS Lublin. – Płacimy już za akcyzę w benzynie, opłatę drogową i podatek od środków transportu. To będzie czwarte obciążenie.
Podwyżka cen paliw odbije się na cenach praktycznie wszystkich usług i towarów. Droższy będzie nawet jogurt i śmietana, które są rozwożone do sklepów ciężarówkami. – Na pewno będzie miało to wpływ na cenę naszych produktów – podkreśla Janusz Iwański, wiceprezes Spółdzielni Mleczarskiej „Krasnystaw”.
O tym, że na skutek wprowadzenia opłaty paliwowej podrożeje paliwo, mówią wszyscy. – To oczywiste – dodaje Maciej Powroźnik. – Wielu klientów, zwłaszcza tych ze wschodniej Polski, przeniesie się do szarej strefy. Będziemy się starali przekonać wszystkich, że ten projekt jest całkowicie chybiony.
Główni producenci paliw w Polsce nie chcą na razie komentować projektu. – Nie znamy go jeszcze dokładnie, ale może on spowodować podwyżki na stacjach benzynowych – potwierdza Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy „Lotos”, w skład której wchodzi Rafineria Gdańska.
Co na to Ministerstwo Infrastruktury i minister Marek Pol? W jednym z czatów urządzonych na stronie internetowej M. Pol powiedział, że paliwa w Polsce są za drogie. Tymczasem nowy pomysł ministra sprawi, że paliwa będą jeszcze droższe.
– Podejrzewam, że rząd będzie w tej sprawie naciskał – mówi poseł SLD, Zbigniew Janowski. – Projekt trafi do Sejmu zapewne jeszcze w czerwcu, a posłowie zajmą się nim jeszcze przed wakacjami.
– Bardzo często jeżdżę samochodem, używam go też do pracy – mówi Marcin Giejszczuk, właściciel małego sklepu w Lublinie. – Miesięcznie wydaję na paliwo – 200 litrów ok. 700 zł. Po tej podwyżce będę płacił o 20 zł więcej. Rocznie to jest 250 zł. To już chyba wolałbym te nieszczęsne winiety.

Zbigniew Janowski - lubelski poseł SLD

Ten projekt będzie miał wielu przeciwników w Sejmie, bo w istocie wprowadza nowy podatek. Nie jest to najlepszy pomysł. Lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie na budowę dróg i autostrad całej kwoty pochodzącej z akcyzy zawartej w cenie paliwa. Obecnie na drogi przeznacza się tylko 30 proc. tej sumy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!