Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

19 maja 2021 r.
13:26

Piesi pod specjalną ochroną. Zmiana w przepisach ruchu drogowego

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
98 0 A A
Po zmianach kierowca będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Teraz pieszy ma pierwszeństwo jeśli już jest na przejściu
Po zmianach kierowca będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Teraz pieszy ma pierwszeństwo jeśli już jest na przejściu (fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 czerwca zmienią się przepisy ruchu drogowego. Większa ochrona pieszych, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz koniec z jazdą na zderzaku – to główne zmiany czekające kierowców. Z przejść mają zniknąć piesi z nosem w komórce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 czerwca kierowca będzie musiał dokładnej obserwować nie tylko przejście, ale i jego okolicę. Do jego obowiązku należeć będzie stworzenie możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię także dla tych, którzy wchodzą na przejście. Ten przepis budzi najwięcej kontrowersji i niedomówień.

– Nowy przepis mówi o pieszych wchodzących na przejście, a nie jak interpretują to niektórzy, zbliżających się do przejścia. Zachowanie pieszego musi być czytelne dla kierującego. Na drodze, poza przepisami i znakami, które regulują zasady pierwszeństwa, ważna jest także kultura osobista, zarówno kierujących, jak i pieszych – wyjaśnia kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – W przypadku kierowców, którzy nie zastosują się do nowego przepisu i wymuszą pierwszeństwo na pieszym wchodzącym na przejście, nie będzie mowy o pouczeniu, jeżeli dojdzie do kontaktu samochodu z pieszym. W innej sytuacji policjanci ocenią każdy przypadek indywidualnie – dodaje rzecznik.

Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. – Przepisy ruchu drogowego już teraz jasno określają, że kierowca musi zachować szczególną ostrożność, dojeżdżając do „zebry”. Do tej pory jednak pieszy miał pierwszeństwo, gdy znajdował się już na przejściu. Za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym kierowca jest karany mandatem 350 złotych i 10 punktów. Mówimy o sytuacji, w której nie dochodzi do kolizji z pieszym – dodaje kom. Fijołek.

Nowe przepisy mają także ukrócić chodzenie przez pieszych po przejściu z nosem w komórce. Pojawia się zakaz korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub przechodzenia przez jezdnię „z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”.

– W pierwszych dniach obowiązywania nowego przepisu, zakazującego pieszemu korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję podczas wchodzenia czy przechodzenia przez przejście dla pieszych, policjant zareaguje i poinformuje o nowych przepisach. Może również zastosować pouczenie. Dyspensa nie będzie jednak długa. Potem będziemy zmuszeni niefrasobliwych pieszych karać mandatem. Przepisy nie regulują wysokości mandatu za to wykroczenie, dlatego o kwocie będzie decydował policjant na zasadach ogólnych, a więc w przedziale od 20 do 500 zł – tłumaczy rzecznik policji.

Zmiany w ustawie zrobią też porządek z tzw. jazdą na zderzaku, czyli w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle ryzykowna praktyka zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. – Bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu – autostradach i drogach ekspresowych – będzie wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Od 1 czerwca nie będzie też dwóch prędkości w terenie zabudowanym (zniknie 60 km/h od 23 do 5 rano). Zrównano prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

Bartosz Bańbor zdobył we wtorek 13 punktów dla Motoru w Grudziądzu

Znowu bez punktów w Ekstralidze U24. Motor tym razem przegrał w Grudziądzu

W poniedziałek wysoka porażka w Toruniu, a we wtorek trochę niższa w Grudziądzu. Tym razem młoda drużyna Motoru Lublin uległa Mebelkom GKM 39:51. To piąta przegrany mecz „Koziołków” w Ekstralidze U24.

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium