piątek, 19 stycznia 2018 r.

Moto

Początek końca szejków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2002, 15:17

W ostatnich dniach stycznia Volkswagen przeprowadził jedyny w swoim rodzaju ekstremalny test. bora HY.POWER z innowacyjnym napędem za pomocą ogniwa paliwowego oraz bora TDI wykorzystując paliwo Sunfuel przejechały w środku zimy przełęczą Simplon leżącą między Szwajcarią i Włochami.

Volkswagen wspólnie z Instytutem Paula Scherrera w Zurychu dokonał w samochodach bora integracji niedrogiego w produkcji wodorowego ogniwa paliwowego z bardzo wydajnymi kondensatorami Supercaps. Równolegle przetestowana została bora TDI, która dzięki paliwu syntetycznemu SunFuel uzyskała wyjątkowo niskie wartości emisji cząstek stałych.
Do 75 kW mocy osiąga silnik elektryczny bory HY.POWER, zasilany prądem przez ogniwo paliwowe, które podczas swojej wysokoenergetycznej pracy nie uwalnia do otoczenia nic innego jak parę wodną. Podczas jazdy przez przełęcz na wysokości 2005 m volkswagen bora zachowywał się tak dynamicznie, jak porównywalny mocą samochód produkowany seryjnie. I dokładnie taki był cel. Dopracować napęd ogniwem paliwowym tak, aby osiągi i właściwości jezdne odpowiadały modelowi produkowanemu seryjnie.
Głównym elementem ogniwa paliwowego jest membrana. Znajduje się ona między anodami i katodami ogniwa. Reagujące tam wodór i tlen łączą się poprzez cienką membranę w cząsteczki wody. Podczas tego procesu uwalnia się energia. Ogniwo paliwowe przetwarza więc energię chemiczną procesu utleniania, tzw. zimnego spalania, bezpośrednio w energię elektryczną. Spaliny tworzy nic innego jak para wodna.
Dzięki udanej próbie na przełęczy Simplon firmy Volkswagen i PSI zapisały kolejną kartę w historii motoryzacji i przybliżyły się w ten sposób do celu, jakim jest udostępnienie ogniw paliwowych masowym odbiorcom w samochodach równie dynamicznych jak produkowane dzisiaj.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!