sobota, 20 stycznia 2018 r.

Moto

Rosną kary za brak polisy OC

Dodano: 11 listopada 2015, 19:10
Autor: Paweł Puzio

Ubezpieczenia O 6 procent od nowego roku wzrosną kary za brak obowiązkowego OC. Właściciel samochodu osobowego za brak tego ubezpieczenia musi liczyć się z karą w wysokości 3700 złotych, a ciężarówki 5500 złotych

Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aż w 33 proc. za brak OC odpowiada zwykłe roztargnienie. – Najczęściej do takich sytuacji dochodzi po zakupie używanego auta. Wygasa ubezpieczenia zbywcy pojazdu, a polisa poprzedniego właściciela auta ważna jest tylko do końca okresu, na jaki została zawarta. Nie przedłuża się automatycznie na kolejne dwanaście miesięcy – mówi Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG.

Wykupienie OC już po dacie pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce – to kolejny powód do ukarania roztargnionego właściciela auta. Tak się dzieje aż w 13 proc. przypadków. W 11 proc. za brak OC winne jest przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne te ubezpieczenie. – Od początku tego roku do wczoraj otrzymaliśmy łącznie 2670 zawiadomień o braku OC u posiadaczy aut z woj. lubelskiego. Nie oznacza to jednak, że tyle nie miało OC. W trakcie wyjaśniania okazuje się, że mają polisę, ale nie mieli przy sobie, np. podczas kontroli policji. Od początku roku UFG wykrył ok. 1500 przypadków braku OC u mieszkańców woj. lubelskiego. Te sprawy zakończyły się karami finansowymi – dodaje Aleksandra Biały.

Dopilnowanie terminów ważności ubezpieczenia jest istotne, szczególnie, że od początku 2016 roku właścicieli pojazdów czekają wyższe sankcje za brak OC. Wysokość opłat karnych ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara dla posiadacza auta osobowego, to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku. Dla posiadacza ciężarówki – trzykrotność.

Wysokość kary zależy od okresu, w którym auto nie było ubezpieczone. Pełna kara za brak OC, powyżej 14 dni bez polisy, w przypadku auta osobowego, wyniesie w przyszłym roku 3700 zł( 3500 obecnie), gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20 proc. kary podstawowej: 740 zł (700 zł), a do 14 dni – 50 proc. – 1850 zł (1750 zł).

Czytaj więcej o: motoryzacja
SuperUbezpieczenia.pl
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SuperUbezpieczenia.pl
SuperUbezpieczenia.pl (12 listopada 2015 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problemem jest brak wiedzy na temat obowiązkowych ubezpieczeń. Nie wszyscy wiedzą, że każdy zarejestrowany na terenie RP pojazd mechaniczny musi posiadać OC (niezależnie o tego czy jeździmy nim, czy nie). Dodatkowo musi występować ciągłość w ubezpieczeniu tzn. OC musi obowiązywać 24h/dobę cały rok i tak w kółko. W innym przypadku czeka nas kara finansowa.
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2015 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.....np. w Szwecji nie ma żadnych niedomowień związanych z ewentualnym zapomnieniem przez kierowcę jakiegokolwiek dokumentu (z wyjątkiem Prawa Jazdy). Posiadają centralny rejestr pojazdów i kilka kliknięć w policyjnym komputerze wystarczy, aby sprawdzić zarówno ubezpieczenie, jak i posiadacza/właściciela pojazdu, aktualne badania techniczne i wszystko inne, co w Polsce musi towarzyszyć prowadzącemu pojazd!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!