piątek, 23 lutego 2018 r.

Moto

W podróż z rowerem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2004, 12:23

Jeszcze kilka lat temu w całej Polsce zaledwie kilkaset bagażników rowerowych znajdowało nabywców. Dziś - wraz ze wzmożonym zainteresowaniem wycieczkami rowerowymi - liczba ta wzrosła do kilkudziesięciu tysięcy.

Chęć przewiezienia roweru samochodem wiążę się z wyborem sposobu jego transportu. Jedną z najlepszych możliwości wygodnego, a zarazem bezpiecznego podróżowania z takim bagażem, jest umieszczenie go na specjalnym uchwycie rowerowym na dachu pojazdu.
Uchwyty rowerowe, podobnie jak pozostałe elementy bagażnika dachowego, dostępne są w dużym wyborze, zarówno pod względem cenowym jak i konstrukcyjnym. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tak duża rozpiętość wynika przede wszystkim z konstrukcji mechanizmu trzymającego ramę roweru. Najtańsze modele posiadają gałkę, za pomocą której należy dokręcić uchwyt do ramy. Jednocześnie pozbawione są dodatkowych zabezpieczeń przed kradzieżą. Alternatywą dla tych starszych i trudniejszych w montażu uchwytów są systemy wyposażone w szybkie i wygodne w użyciu zamki.
Aby pewnie i bezpiecznie wyruszyć w podróż wystarczy jednym ruchem gałki ścisnąć ramę i przekręcić klucz zabezpieczający przed kradzieżą. Wcześniej określamy szerokość pomiędzy ramionami uchwytu. Pamiętać trzeba również o taśmach przytwierdzających koła do szyny, na której stoi rower. Najbezpieczniejsze są taśmy z metalową samozaciskającą się klamrą lub wysokiej klasy obejmy gumowe z podwójnym zabezpieczeniem.

Jeśli rower, który chcemy przewieźć, jest wyczynowym modelem, o bardzo cienkiej ramie i istnieje możliwość zgniecenia jej podczas transportu, powinniśmy posłużyć się starym kolarskim sposobem transportu jednośladów. Przednie koło trzeba wymontować z roweru i widelec włożyć w specjalny uchwyt. Nie jest to może metoda wygodna, ale za to bezpieczna.
Tradycyjne uchwyty rowerowe są w stanie złapać ramę o średnicy 45 mm. Zdarzają się jednak modele z grubszą ramą. Do ich mocowania stworzony jest specjalny uchwyt - obejmujący ramy o każdej grubości.
Niezależnie od tego, jaki uchwyt wybierzemy, należy pamiętać o kilku zasadach transportu na dachu. Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa jest ograniczenie prędkości do 90 km/h. Należy również zachować szczególną ostrożność przy hamowaniu bądź podczas jazdy po drogach trudnych, wyboistych i krętych. Nie można zapominać też o sprawdzaniu, co jakiś czas, mocowań poszczególnych elementów, które mogłyby się obluzować podczas podróży. Stosowanie tych podstawowych zaleceń zapewni bezpieczny transport roweru nawet na długich trasach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!