wtorek, 20 marca 2018 r.

Moto

Zadbaj o bezpieczny amortyzator

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2004, 15:35

Elektroniczne systemy stabilizujące i wspomagające bezpieczeństwo jazdy wyposażone są w liczne czujniki, które m.in. mierzą prędkość obrotową poszczególnych kół. Jeśli podczas takich pomiarów wykryte zostaną nieregularności, elektronika pojazdu reaguje po to, aby zapewnić kierowcy możliwie najwyższe bezpieczeństwo jazdy.

Dokładne pomiary, a co za tym idzie prawidłowe działanie systemów ABS, ESP itp. są możliwe tylko wtedy, kiedy koła pojazdu cały czas utrzymują kontakt z nawierzchnią drogi.
W przypadku uszkodzonych amortyzatorów lub amortyzatorów nieodpowiednio dobranych, najczęściej tańszych i niższej jakości aniżeli te zamontowane fabrycznie, właściwy kontakt tychże kół z nawierzchnią nie jest możliwy. W takiej sytuacji impulsy przesyłane przez czujniki powodują włączanie się całego systemu kontroli trakcji, uruchamiając system hamulcowy, który przywraca przyczepność kół. Układy ESP i ASR włączają się permanentnie.
W rezultacie dochodzi do szybszego zużycia okładzin hamulcowych i innych elementów układu hamowania. Może to spowodować, że w sytuacji rzeczywistego zagrożenia układ hamulcowy może zawieść. I wreszcie nie bez znaczenia są parametry amortyzatorów. Chodzi tu o to, że odpowiednia reakcja amortyzatorów na nierówności drogi ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę układów elektronicznych ABS i ESP. Dlatego fabryki samochodów, już na etapie projektowania pojazdu, dobierają do niego takie amortyzatory, które będą najlepiej współpracowały z elektroniką tegoż pojazdu. Zatem dla pełnego bezpieczeństwa wymieniane amortyzatory powinny mieć identyczne parametry jakościowe i techniczne jak te, które zamontowała fabryka.
Przestrzeganie powyższych zaleceń może w istotny sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach!
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!