Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 marca 2021 r.
17:07

Na anioły i św. Jana Kantego. Pieniądze na zamojskie zabytki

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Dzięki pozyskanym środkom miasto zamierza zrekonstruować kompozycję polichromii w obrębie lepiej zachowanych fragmentów malowideł
Dzięki pozyskanym środkom miasto zamierza zrekonstruować kompozycję polichromii w obrębie lepiej zachowanych fragmentów malowideł (fot. UM Zamość)

Minister podzielił pieniądze na zabytki. Najwięcej miasto Zamość dostało na konserwację polichromii, które odkryto w ubiegłym roku, podczas rewitalizacji Akademii Zamojskiej. Wsparcie dostały też dwie świątynie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Po zakończeniu prac konserwatorskich, wyeksponowane polichromie z pewnością będą się cieszyć dużą popularnością wśród osób odwiedzających obiekt, po zakończeniu jego rewitalizacji. Polichromie to wyjątkowy zasób, który potwierdza znaczenie obiektu dla dziedzictwa historycznego miasta, regionu i Polski – przewidują urzędnicy, którzy poinformowali o dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Miasto dostało 810 tysięcy na konserwację polichromii, które odkryto w ubiegłym roku, podczas rewitalizacji Akademii Zamojskiej.

– Na dzień dzisiejszy, odkryte polichromie zostały zabezpieczone. Czekamy na dokumentację z prac odkrywkowych, która pozwoli  ocenić stan zachowania malowideł. Później powstanie program prac konserwatorskich, określający zakres konserwacji - czy to będzie konserwacja zachowawcza, techniczna, czy uzupełnianie i rekonstrukcja zniszczonych fragmentów malowideł. Trudno określić koszt takich prac na tym etapie i oszacować na co wystarczy ministerialna dotacja. Bardzo dobrze, że ona jest, choć miałam nadzieję, że miasto dostanie więcej, co najmniej milion złotych – mówi Maria Fornal, p.o. kierownik zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Przed remontem wiedzieliśmy, że w akademii są polichromie, ale nikt nie przewidywał jak duży mają zasięg, jakie są tam przedstawienia. To wszystko się okazało już w trakcie prowadzonych prac – dodaje. Spodziewano się malowideł na ścianach, a okazało się, że najwięcej, i to o dużej wartości artystycznej, zostało odkrytych na sklepieniu.

Akademia Zamojska, która zajmowała okazały, czteroskrzydłowy gmach z wewnętrznym dziedzińcem na Starym Mieście, była trzecią uczelnią wyższą w Rzeczypospolitej (po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej).

Jesienią 2019 roku w zabytkowym gmachu zaczął się remont. Projekt zakłada remont konserwatorski wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu. W projekcie, na który Zamość dostał unijne dofinansowanie, jest też mowa o zaadaptowaniu części budynku na działalność kulturalną. W planach jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”. Dziedziniec i poddasze mają być przeznaczone dla Zamojskiej Akademii Kultury. Do obiektu po remoncie ma też wrócić liceum.

Prace zaczęła spółka Furmanek Renewal. To jej fachowcy latem zaszłego roku natrafili w zeszłym roku na freski. Cenne malowidła pochodzą z XVIII w. Na sklepieniu i ścianach przedstawiono sceny z życia św. Jana Kantego. Całość jest wzbogacona herbami i emblematami w dekoracyjnych obramieniach. Aktualnie freski są zabezpieczone i podobnie jak cały gmach czekają na rozstrzygnięcie nowego przetargu na kontynuację prac.

Pod koniec zeszłego roku poprzedni wykonawca wszedł w spór z miastem i w efekcie zszedł z placu budowy. Miasto ogłosiło nowy przetarg, 16 marca upływa termin w którym oferenci zgłoszą swoje propozycje.

– Jeszcze nie zapadła decyzja czy w nim wystartujemy. Jeśli chodzi o sprawę zejścia z placu budowy, między nami a inwestorem cały czas krążą pisma – mówi Zbigniew Gajda, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w spółce Furmanek Renewal, która prowadziła prace w Akademii Zamojskiej.

Zainteresowanie przetargiem jest spore, oferenci wystosowali setki pytań dotyczących obiektu, na które musieli odpowiadać urzędnicy. Z tego powodu był przesuwany termin zgłaszania ofert.

Kościoły z dotacją

W ramach I etapu programu „Ochrona zabytków” wsparcie otrzymały 444 projekty w całej Polsce. W Zamościu oprócz Akademii Zamojskiej 520 tysięcy przyznano kościołowi św. Mikołaja na naprawę sklepień, zabezpieczenie przed wilgocią ścian, renowację zniszczonej polichromowanej sztukaterii, stolarki okiennej i posadzki. 50 tysięcy dostał kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na izolację przeciwwilgociową fundamentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Myślał że inwestuje w kryptowaluty, a stracił pół miliona złotych

Myślał że inwestuje w kryptowaluty, a stracił pół miliona złotych

72-letni mieszkaniec Lublina padł ofiarą oszustów, którzy oferowali zysk na kryptowalutach. Łupem oszustów padło 500 tys. zł.

W niedzielę odbędą się dwie imprezy. Podczas jednej z nich ruch zostanie całkowicie wstrzymany i komunikacja miejska będzie jeździć objazdami.

Komunikacja miejska znów pojedzie inaczej. Powodem weekendowe imprezy

Szykuje sie kolejny weekend z objazdami komunikacji miejskiej. Powodem są zawody biegowe oraz festyn.

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie
NASZ PATRONAT

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie

Trwający do końca czerwca Wschodni Festiwal Fotografii to miesiąc wrażeń dla pasjonatów, którzy swoimi aparatami lubią zatrzymywać czas w miejscu. To nie tylko wystawy fotografów z regionu, ale także seria spotkań z artystami, czy warsztaty fotograficzne, z których można wyciągnąć ogrom wiedzy.

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”
21 czerwca 2024, 18:00

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

Sławomir Ćwik w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych wszedł do Sejmu RP. Teraz z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w Lubelskiem walczy o mandat europosła

Poseł Polski 2050 w Zamościu: Idźmy na wybory

Dwa główne obozy polityczne przerzucały się oskarżeniami. Tylko Trzecia Droga pokazywała program pozytywny i merytoryczny – tak mniej więcej poseł Sławomir Ćwik, „jedynka” Polski 2050 podsumował kończącą się kampanię przed wyborami do Europarlamentu.

Śmierć podczas prac polowych

Śmierć podczas prac polowych

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Netflix to niezwykle popularna platforma streamingowa, dostępna na całym świecie. Chociaż w swojej bibliotece udostępnia wiele ciekawych produkcji, ceny abonamentów pozostawiają wiele do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób interesuje się współdzieleniem konta. Jakie triki warto znać, jeśli chcemy korzystać z Netflixa „na spółkę” w 2024 roku? Podpowiadamy!

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to temat doskonale znany każdemu kierowcy. Niestety, wokół tego koniecznego ubezpieczenia narosło wiele mitów. Czas je obalić!

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Szukasz oświetlenia, które łączy funkcjonalność, estetykę i oszczędność? Postaw na oprawy LED! To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w Twoim domu, jak i w firmie. Mają szereg zalet i wyróżnia je ogromna różnorodność. Różnią się od siebie designem, mocą, sposobem montażu i zastosowaniem. Jak więc wybrać odpowiednią oprawę dla siebie? Czym się kierować przy wyborze i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
9 czerwca 2024, 11:30

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zaprasza na tradycyjne sianokosy. Będą pokazy koszenia, grabienia i przewracania siana.

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"
ZDJĘCIA
galeria

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"

Licytacja charytatywna " Razem dla Ewy" odbyła się w czwartek w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Uczniowie zbierali pieniądze na pomoc swojej nauczycielce Pani Ewie, która uczy historii. Jest jedyną nauczycielką w Lublinie jeżdżącą na wózku. I właśnie dla niej uczniowie już po raz drugi zorganizowali specjalną akcję.

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła
galeria

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła

Najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się drewniana stodoła w Niedzieliskach (gm. Szczebrzeszyn). Do pożaru doszło dzisiejszej nocy, gdy nad powiatem zamojskim przechodziły burze.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Marta Wcisło: Mam megafon torebkowy

W ostatnim dniu kampanii wyborczej gościem Krzysztofa Kota w cyklu „Dzień Wschodzi” jest Marta Wcisło — kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Ostatnia szansa na zdobycie przekonanie do siebie wyborców.

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin
galeria

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin

Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium