Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2022 r.
8:49

Fotografuje dziką przyrodę. "W lesie trzeba być, gdy jest jeszcze ciemno"

79 1 A A

Gdy większość mieszkańców Puław jeszcze śpi, on zakłada zielony kamuflaż i jedzie do lasu. O czekaniu na dobre światło, "bajkach" o wilku, bocianach-muszkieterach, fotograficznych marzeniach oraz przygodzie z dzikiem opowiada nam puławski fotograf przyrody Cezary Janisz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od jak dawna zajmujesz się fotografią przyrodniczą i jak wyglądały twoje początki?

Cezary Janisz: – Z małą przerwa od kilkunastu lat biegam z aparatem po lasach, łąkach i bagnach. Kiedyś fotografowałem dziką przyrodę tylko w okolicy, tu gdzie akurat byłem. Teraz potrafię wsiąść do auta i pojechać na Polesie, czy w Góry Świętokrzyskie tylko dlatego, że ktoś podał namiary na zlot żurawi lub inne ciekawe zwierzęce wydarzenie. Najczęściej jednak, z uwagi na brak czasu, ograniczam się do lasów w okolicy Puław i tych trochę dalszych.

Na twoich zdjęciach można podziwiać dziko żyjące zwierzęta, które zwykłym spacerowiczom trudno byłoby spotkać oko w oko. Jak wyglądają przygotowania do tego rodzaju zdjęć?

– Dawniej po prostu szedłem do lasu i liczyłem, że coś się trafi. Teraz mając już wiedzę o miejscach bytowania, behawiorze poszczególnych gatunków zwierząt, wiem gdzie i kiedy się udać, żeby je oglądać. I przy okazji zrobić im zdjęcia. W tym celu trzeba wstać dwie godziny przed świtem. W lesie trzeba być, gdy jest jeszcze ciemno, by nie robić hałasu, kiedy pojawi się dobre światło. Warto zabrać ze sobą długi obiektyw z odpowiednim przybliżeniem. Miejsc, lokalizacji, w których można zrobić zdjęcia dzikich zwierząt w naszych okolicach nie brakuje. Wokół Puław jest wiele lasów zamieszkiwanych przez różne gatunki. Niektóre osobniki podchodzą blisko zabudowań. Sam najładniejsze nagranie byka jelenia wykonałem foto-pułapką umieszczoną tuż za miastem, ok. 200 metrów od wysypiska śmieci przy Dęblińskiej.

Czy jest zdjęcie, z którego jesteś najbardziej zadowolony?

– Wybrać jedno zdjęcie byłoby trudno. Z każdym kolejnym stawiam sobie poprzeczkę coraz wyżej. I za każdym razem rozpatruję, co mogłem poprawić, żeby zdjęcie było jeszcze lepsze. Chyba najbardziej podobają mi się bociany uchwycone na tle komina zakładów azotowych. Tacy skrzydlaci "czterej muszkieterowie".

Las wydaje się oazą spokoju, ale dzikie zwierzęta, które zauważą człowieka, mogą zareagować różnie. Czy miałeś jakieś niebezpieczne sytuacje z tym związane?

– Kiedyś szedłem do swojej foto-pułapki, kiedy zobaczyłem, że w oddali coś się rusza. Zatrzymałem się i zobaczyłem lochę dzika. W pierwszej chwili nie zauważyłem, że są z nią młode warchlaki. Gdy mnie zobaczyły, zaczęły piszczeć. Locha nagle zniknęła mi z oczu i pojawiła się bardzo blisko mnie. Powiem tylko tyle, że nigdy wcześniej, ani nigdy później nie biegłem po lesie tak szybko, jak wtedy. Innym razem zaatakował mnie puszczony luzem pies, który zaczął na mnie szczekać i łapał zębami za statyw. Zdarzają się także nieprzyjemne sytuacje związane z ludźmi. Kiedyś, gdy byłem w lesie z dzieckiem, podjechał do nas inny fotograf, który czatował akurat na ptaki i zaczął nas przeganiać. Mnie coś takiego nigdy nie przyszłoby do głowy. Lasy są dla wszystkich i dla każdego znajdzie się kawałek. Dla swojego bezpieczeństwa warto natomiast unikać myśliwych, wiedzieć kiedy i gdzie polują, by wtedy do tych miejsc nie wchodzić.

Czy po tylu latach fotografowania przyrody masz jakieś niespełnione fotograficzne marzenia, plany na przyszłość?

– W planie jest uruchomienie własnej strony internetowej, na której umieszczę cały materiał fotograficzny i filmowy, jaki posiadam. Jest tego bardzo dużo i ciągle przybywa nowych zdjęć. Marzeniem jest natomiast zrobienie zdjęcia wilka z naszych lasów. Póki co mam tylko nagrania z foto-pułapek, ale dobrej fotografii brakuje. Gdy ją wykonam chętnie pokaże ją kobiecie, którą pewnego razu spotkałem w Parku Czartoryskich. Widziała, że latam dronem i zaczęła mi opowiadać o historii tego miejsca. Gdy jednak dowiedziała się, że mam zamiar zrobić zdjęcia wilkom, obruszyła się i powiedziała, że opowiadam bajki. Nie mogłem jej wtedy udowodnić, że wilki naprawdę zamieszkują nasze lasy. Jeśli ta pani czyta ten wywiad to chciałbym ją pozdrowić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!