Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 stycznia 2022 r.
21:04

Narodziny w Roztoczańskim Parku Narodowym. Rośnie kolejne pokolenie koników polskich

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
233 0 A A
W RPN właśnie przyszły na świat koniki polskie
W RPN właśnie przyszły na świat koniki polskie (fot. Foto i Natura Paweł Marczakowski)

Wyglądają jak uszyte z pluszu i od kilku dni biegają po Roztoczańskim Parku Narodowym. W hodowli rezerwatowej RPN konika polskiego przyszły na świat dwa źrebaki – ogierek i klaczka. W tym roku mija 40 lat od sprowadzenia do parku pierwszych koników polskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zadaniem hodowli rezerwatowej jest utrzymywanie koników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Maluchy, które urodziły się pod koniec stycznia w zależności od aury albo właśnie są zasypywane śniegiem albo razem ze stadem starają się przetrwać wietrzne dni. Jedyna ingerencja pracowników parku w ich życie, to zimowe dokarmianie sianem starszych członków stada. Dwójką najmłodszych zajmują się matki: Herpia i Tylawa P.

– Niezwykle ważne dla źrebaka są pierwsze posiłki gdy klacz wraz z mlekiem tzw. siarą przekazuje źrebakowi naturalne bogactwo związków wspomagające układ odpornościowy, który nie jest w pełni rozwinięty – precyzuje informacje na temat pierwszych dni źrebaków Paweł Marczakowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego, który sfotografował kolejne pokolenie koników polskich w parku.

Trzmielina i inni

– Miałem przyjemność, że jako młody pracownik działu naukowego w RPN dostałem m.in. zadanie polegające na szczegółowych obserwacjach zachowania tego pierwszego tabunu wypuszczonego do niewielkiej 40 ha „Ostoi” w okolicach Stawów Echo. Byłem przy narodzinach pierwszych źrebiąt, w tym klaczki Trzmielina, która przyszła na świat w czerwcu 1983 r. jako drugie źrebię w hodowli rezerwatowej i przeżyła w ostoi 33 lata – wspomina autor prezentowanych zdjęć, który kieruje Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym RPN i zajmuje fotografowaniem przyrody.

Koniki polskie pojawiły się w RPN w połowie lipca 1982 roku. Ze stadniny Racot przyjechały wówczas cztery klacze: Husaria, Moda, Tuba i Hanula oraz ogier Mohacz. Tak powstała hodowla rezerwatowa.

Hoczyn, ogier tabunowy (fot. Foto i Natura Paweł Marczakowski)

Wcześniej niż zwykle

– Mamy osiem klaczy więc liczymy, że jeszcze będzie sześć źrebaków. Zapewne ciepła zima, bez silnych mrozów sprawiła, że młode urodziły się już teraz a nie jak zwykle w drugiej połowie marca. Aktualnie stado rezerwatowe liczy 16 sztuk, plus dwójka najmłodszych źrebiąt – wylicza Jan Słomiany, kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej w RPN, który także od 40. lat związany jest z parkiem i zajmuje się konikami.

Przyznaje, że koniki, które można dostrzec w RPN mają wielu sympatyków. Są turyści i fotografowie, którzy potrafią zadzwonić zaniepokojeni, że w stadzie któregoś brakuje.

– Zwykle się okazuje, że źle policzyli albo któryś z koni gdzieś drzemał. Teraz będą dzwonić, że stado jest za duże, no ale jak wy napiszecie, to się wyjaśni – żartobliwie komentuje kierownik.

Kupców nie brakuje

W stadzie żyjącym w RPN oprócz klaczy i Hoczyna, ogiera tabunowego są młode koniki które urodziły się w zeszłym roku. Ogier będzie tolerował ogierki do momentu gdy skończą rok, potem je wypędzi. Stworzą tak zwane stado kawalerskie. Odłowione trafią do Ośrodka Hodowli Zachowawczej, który działa w zabudowaniach dawnego folwarku Florianka. To tu można w drodze przetargu kupować koniki polskie.

– Od dwóch lat widać coraz większe zainteresowanie hodowców konikami – przyznaje kierownik Słomiany.

Podczas ostatniego przetargu za 15-letnią klacz Treskę kupiec dawał 6600 zł (wywoławcza 6300 zł). Ogiery które się urodziły wiosną 2020 roku osiągały cenę 1850 zł (wywoławcza 1800 zł).

Korzystałam z informacji na stronie RPN

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!