Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

3 sierpnia 2021 r.
20:50

Nowa metoda wczesnego wykrywania zmian w DNA

0 0 A A
Jeśli chodzi o nasze badania, staramy się iść właśnie w tym kierunku, aby wykrywać te zmiany i dać potencjalną informację dla terapii przeciwnowotworowych – wskazuje dr Piotr Hańczyc
Jeśli chodzi o nasze badania, staramy się iść właśnie w tym kierunku, aby wykrywać te zmiany i dać potencjalną informację dla terapii przeciwnowotworowych – wskazuje dr Piotr Hańczyc (fot. Newseria Innowacje)

Polscy naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego trafili na okładkę prestiżowego „The Journal of Physical Chemistry Letters”. Odkryte przez nich zjawisko pozwala wykrywać zmiany w strukturze DNA już na etapie molekularnym dzięki barwnikom organicznym pobudzanym za pomocą światła laserowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

genetykaW przyszłości to odkrycie może być znaczące między innymi dla spersonalizowanych terapii i wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych, genetycznych i neurodegeneracyjnych. Na jego bazie mogą powstać szybkie testy genetyczne w kierunku m.in. raka czy choroby Alzheimera.

Laserowanie

– Kod genetyczny składa się z podwójnej helisy DNA, ale przy bardzo skomplikowanych procesach biologii molekularnej to DNA podlega różnym zmianom, na przykład pod wpływem środowiska, czynników zewnętrznych czy nawet naszego stylu życia. Zatem przy odpowiednich okolicznościach mogą wystąpić błędy, na przykład rozwijanie helisy DNA czy inne procesy, które powodują degradację kwasu nukleinowego. I naszym zadaniem jest zdiagnozowanie takich miejsc, a później zastosowanie terapii celowanych – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje dr inż. Piotr Hańczyc z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Naukowcy z Laboratorium Procesów Ultraszybkich (LPU), działającym na Wydziale Fizyki UW, prowadzą w tej chwili zaawansowane badania z zakresu optyki laserowej.

Wykorzystanie lasera, barwników organicznych i efektu oddziaływania światła z materią pozwoliło im badać różne struktury materiałów biologicznych, takich jak białka lub właśnie DNA. To tzw. laserowanie – precyzyjna technika optyczna, która umożliwia wykrycie zmian w strukturze DNA już na poziomie molekularnym.

Odkrycie na okładce

Odkrycie polskich fizyków może mieć przełomowe znaczenie dla medycyny, ponieważ to właśnie zmiany w DNA są jedną z przyczyn nowotworów.

Wykrywanie ich na bardzo wczesnym etapie pozwoli leczyć je skuteczniej, we wczesnym stadium choroby.

– Jeśli chodzi o nasze badania, staramy się iść właśnie w tym kierunku, aby wykrywać te zmiany i dać potencjalną informację dla terapii przeciwnowotworowych – wskazuje dr Piotr Hańczyc.

Efekty badań prowadzonych przez fizyków z UW są na tyle przełomowe, że zostały już opublikowane w prestiżowym „The Journal of Physical Chemistry Letters”, a grafikę wizualizującą odkrycie umieszczono na okładce czasopisma.

Emisja spontaniczna

– Odkrycie, którego dokonaliśmy, polega na wybarwieniu tych struktur DNA za pomocą barwnika histologicznego – bardzo popularnego, powszechnie stosowanego w medycynie i wykorzystywanego w laboratoriach diagnostycznych. I jest to o tyle rewolucyjne i ciekawe, że pozwala na dużo większą czułość wykrywania tych zmian strukturalnych za pomocą technik spektroskopii laserowej, z których korzystamy w LPU – mówi fizyk z UW.

Jak wyjaśnia, technologia opracowana przez fizyków z UW jest rozwinięciem metod, które są już szeroko wykorzystywane w laboratoriach diagnostycznych, o nowe zjawisko optyczne. Można ją więc łatwo zaimplementować do już istniejących procedur.

– Laserowanie to wzmocnienie emisji światła, tzw. fluorescencji, w procesie wzmocnionej emisji spontanicznej. Brzmi to bardzo fachowo, natomiast polega tylko na tym, że wykorzystujemy lasery do napompowania cząsteczek barwnika związanych z DNA. Z drugiej strony – obserwujemy ten sam efekt, który jest podstawą lasera, czyli efekt laserowania, i jest to tzw. wzmocniona emisja spontaniczna. To zjawisko pozwala na generację silnego światła w odpowiedzi na zmiany w materiale biologicznym, takim jak właśnie DNA. Pozwala to poprawić efektywność wykrywania potencjalnych zmian czy uszkodzeń w kodzie genetycznym – wyjaśnia dr Piotr Hańczyc.

Diagnostyka

Co istotne, odkrycie polskich fizyków może być znaczące nie tylko dla wczesnej diagnostyki nowotworów czy chorób genetycznych.

Prace nad zastosowaniem wzmocnionej emisji spontanicznej w materiałach biologicznych, które są aktualnie prowadzone w LPU, dotyczą bowiem nie tylko struktury DNA.

Obejmują też mechanizmy agregacji białek, które prowadzą do powstawania toksycznych agregatów, tzw. amyloidów. Są one odpowiedzialne m.in. za rozwój choroby Alzheimera i Parkinsona. W przyszłości nową technologię można będzie więc wykorzystywać w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych i otępiennych.

– Aby mówić o wymiernych korzyściach i diagnostyce dostępnej dla pacjentów, którzy mieli np. w rodzinie chorobę Alzheimera, musimy najpierw nawiązać szeroko rozumianą współpracę ze środowiskiem medycznym i przeprowadzić duże badania statystyczne. Pokazaliśmy już efekt optyczny – zjawisko nowe, bardzo ciekawe i może być przełomowe – podkreśla dr Piotr Hańczyc. – Natomiast wszystko to musi jeszcze zostać potwierdzone w badaniach klinicznych, prowadzonych wspólnie z lekarzami, musimy to przeanalizować na reprezentatywnej grupie próbek. I to dopiero pierwszy etap badań klinicznych. Później jest etap drugi i trzeci, kiedy możemy myśleć o gotowym teście diagnostycznym dla pacjentów.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Czarna seria na granicy. Kolejni żołnierze ranni

Czarna seria na granicy. Kolejni żołnierze ranni

Czarna seria na polsko-białoruskiej granicy. Kolejni dwaj żołnierze trafili do szpitala, po tym jak zostali zaatakowani przez cudzoziemców.

Pociąg nadjeżdżał. Mężczyzna leżał na torach

Pociąg nadjeżdżał. Mężczyzna leżał na torach

49-latek leżał na torach. Przejechał po nim pociąg. Mężczyzna zginął na miejscu.

Tak wyglądał pies przed i po interwencji

Bez wody i jedzenia. Zaniedbany piesek odebrany właścicielowi

Pies przebywał w brudzie i bez dostępu do wody. Zwierzę zostało odebrane właścicielowi

Klubowa legenda odchodzi z Górnika Łęczna po 20 latach!

Klubowa legenda odchodzi z Górnika Łęczna po 20 latach!

Kibice Górnika Łęczna nie zdążyli jeszcze na dobre pogodzić się z porażką swoich ulubieńców w półfinałowym meczu barażowym o PKO BP Ekstraklasę po rzutach karnych z Motorem Lublin, a tuż po zakończeniu meczu otrzymali kolejny potężny cios. Legenda klubu – Veljko Nikitović w czwartek późnym wieczorem zakomunikował, że odchodzi z Górnika po 20 latach!

Bożena Lecyk
radzyń podlaski

"Dociekliwa kobieta". To ona będzie prawą ręką bezpartyjnego burmistrza

Już wiadomo kto będzie prawą ręką bezpartyjnego burmistrza Jakuba Jakubowskiego. Jego zastępczynią została Bożena Lecyk, doświadczona radna z Radzynia Podlaskiego.

Wyrodny syn zgotował ojcu domowe piekło

Wyrodny syn zgotował ojcu domowe piekło

45-latek z gminy Włodawa znęcał się nad swoim ojcem. Odpowie za to przed sądem.

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Na montaż klimatyzacji w domu lub biurze decyduje się coraz więcej osób. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala utrzymać we wnętrzu optymalną temperaturę, a także pozbyć się kurzu i alergenów, zalegających w powietrzu. W sklepach są różnego rodzaju klimatyzatory, różniące się m.in. wydajnością chłodzenia, dlatego każdy może wybrać urządzenia spełniające wszystkie potrzeby.

Jak Skutecznie Uczyć się Języka Angielskiego z Podręczników?

Jak Skutecznie Uczyć się Języka Angielskiego z Podręczników?

Uczenie się języka angielskiego może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi narzędziami i strategiami można osiągnąć znaczące postępy. Jednym z popularnych podręczników do nauki angielskiego jest "Focus 3 Second Edition". W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie korzystać z tego podręcznika, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Hetman Zamość pokonał w ramach 28. kolejki Victorię Łukowa

Wygrane Hetmana i Tanwi w meczach otwarcia 28. kolejki zamojskiej klasy okręgowej

28. kolejka „najciekawszej ligi świata” rozgrywana jest od czwartku do niedzieli. W rozegranych w Boże Ciało spotkaniach Hetman Zamość pokonał u siebie Victorię Łukowa, a Tanew Majdan Stary na własnym stadionie okazała się minimalnie lepsza od Grafa Chodywańce

Ogłoszenie PGE Obrót S.A.

Ogłoszenie PGE Obrót S.A.

Marek Popiołek (pierwszy z prawej) jest ponoć w gronie kandydatów na następcę Artura Gronka w Lublinie

Polski Cukier Start Lublin rozgląda się za nowym trenerem. Lista kandydatów jest bardzo długa

Polski Cukier Start Lublin rozgląda się za nowym trenerem. Kto zastąpi Artura Gronka? Kandydatów jest przynajmniej kilku.

Artur Metody Kozłowski i Sławomir Ożgo
Zamość

Czystki w miejskich spółkach. Są nowi prezesi w ZGL i MZK

Po PGK, TBS i szpitalu przyszedł czas na kolejne miejskie spółki. Prezydent Zamościa właśnie poinformował, że nowi prezes są w Miejskim Zakładzie Komunikacji oraz Zakładzie Gospodarki Lokalowej.

Buty do wody - Co to jest? Kiedy warto je kupić?

Buty do wody - Co to jest? Kiedy warto je kupić?

Buty do wody to specjalnie zaprojektowane obuwie przeznaczone do noszenia w środowisku wodnym. Charakteryzują się one wyjątkową konstrukcją, która umożliwia wygodne poruszanie się po mokrych i śliskich powierzchniach. Głównym celem tych butów jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w wodzie oraz na lądzie w miejscach, gdzie podłoże jest nierówne, kamieniste lub śliskie.

Bloczki samokopiujące: Niezastąpione narzędzie w biznesie i codziennym życiu

Bloczki samokopiujące: Niezastąpione narzędzie w biznesie i codziennym życiu

Bloczki samokopiujące to niezwykle praktyczne narzędzie, które zyskuje na popularności w różnych dziedzinach życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Dzięki swojej unikalnej funkcji, umożliwiają one szybkie i łatwe kopiowanie ręcznie pisanych dokumentów bez potrzeby używania tradycyjnych metod kserograficznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są bloczki samokopiujące, jak działają oraz jakie mają zastosowania.

Gabriela Szewczyk
Prognoza z Dziennikiem
film

Upalnie, ale burzowo. Pogoda na weekend

Jaki będzie weekend? Jak zawsze z odpowiedzią spieszą meteorolodzy z UMCS, którzy dla Was przygotowali prognozę pogody. Meteorolog dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!