- Tym filmem chcieliśmy przypomnieć tragedię tego miejsca, zarazem podkreślić misję i zadanie, jakie sobie stawiamy - mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Film "Pamiętam" powstał z okazji 75. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Lublin.
„Pamiętam” to narracja łącząca pokolenia. Główny bohater (Wit Kasperek) występuje w podwójnej roli. Jest osobą, która żyje we współczesnym świecie, ale mówi, jak osoba, która przeżyła tę tragedię. W filmie występują również byli więźniowie obozu, z którymi muzeum współpracuje: Zdzisław Badio, Stanisława Kruszewska i Józef Psiuk.
- Chcieliśmy, aby biorący udział w tej realizacji nie tylko byli aktorami, ale osobami, które wracają do miejsc, które były częścią ich trudnej młodości – wyjaśnia Krzysztof Stanek.
Film „Pamiętam” jest pierwszą tak emocjonalną produkcją zrealizowaną przez Państwowe Muzeum na Majdanku. - Przypominamy, że historia to nauka na teraźniejszość i przyszłość. Chcieliśmy żeby powstał obraz, który łączy pokolenia - dodaje Stanek.
Za obraz i realizację odpowiedzialna jest łódzka firma Motion Pikczer. Reżyseria - Michał Liszcz, scenariusz - Natalia Wesołowska, zdjęcia - Kuba Woźniak
Film był nagrywany w lipcu na terenie Muzeum na Majdanku, Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.
„Pamiętam” można obejrzeć w serwisie youtube oraz na facebooku Muzeum.