Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

17 lutego 2020 r.
17:20

Od zakazu sprzedawania posiłków na plastikowych talerzach po współpracę z lokalną społecznością. Tak będą się zmieniać te festiwale

171 9 A A

Organizatorzy 18 polskich festiwali i wydarzeń ustalili Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu, czyli zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy planowaniu imprez. “Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem” – czytamy w Kodeksie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród lubelskich inicjatyw znalazły się: Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury, Ethnopolana, Festiwal Digeridoo „Dźwięki z Korzenia”, Festiwal KooPermatywy i Mikołajki Folkowe.

– Każdy z nas organizuje duże, średnie czy małe festiwale oraz wydarzenia o różnej tematyce. Ten kodeks to zbiór naszych festiwalowych obserwacji. Zauważyliśmy, że przyjeżdżają do nas ludzie, którzy są bardziej empatyczni na kwestie dbania o otoczenie. Aby minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko, zaczęliśmy się zastanawiać nad jakimi obszarami moglibyśmy popracować, aby miejsca, w których organizujemy festiwale i społeczność – zarówno osoby przyjeżdżające na festiwal jak i mieszkańcy – odbierali go jako coś, co jest nie tylko przeżyciem artystycznym, ale też całościowym myśleniem o otoczeniu – opowiada Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Didjeridoo PL, jeden z twórców KOF-u.

Pomysłodawcy liczą, że dzięki tej deklaracji będą mogli się w sposób zrównoważony rozwijać i doskonalić, a także wzajemnie inspirować.

– Wśród nas, (inicjatorów kodeksu), dominują organizatorzy imprez o tematyce z pogranicza folku, kultury tradycyjnej i ekologii, głównie rezydujące na wschodzie Polski: to wydarzenia, które odbywają się często w małych miejscowościach, zmieniając ich codzienny rytm życia, zauważalnie wpływając przez to na otoczenie. Organizatorzy takich wydarzeń są szczególnie wyczuleni na dbałość o środowisko oraz relacje z sąsiadami i ich potrzeby – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, jeden z inicjatorów powstania kodeksu, który oparto na czterech filarach.

Pierwszym z nich są relacje z sąsiadami. Podkreślono w nim świadomość oddziaływania wydarzeń/festiwali na lokalną społeczność oraz potrzebę wspierania jej, a także promocję miejscowej kultury i tradycji.

– Chcemy mocniej współpracować ze społecznością lokalną. My oraz inne festiwale oferują mieszkańcom za darmo bądź pół darmo wejście na festiwal. W tamtym roku na naszym festiwalu było 250 osób, z czego 30 to były osoby lokalne. W tym roku będziemy chcieli zachęcić mieszkańców Wojszyna żeby pomogli nam bezpośrednio przy tworzeniu festiwalu, przez takie działania jak: sprzedaż biletów, pomoc techniczna czy budowa sceny. Chcemy też nawiązać współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich – mówi Lubaś, który w tym roku już po raz szósty współorganizuje Festiwal Didgeridoo „Dźwięki z Korzenia”. – Z drugiej strony zależy nam, żeby nasze wydarzenia nie były uciążliwe dla mieszkańców i mieszkanek. Zarówno jeżeli chodzi o Wojszyn, jak inne miasta czy miejscowości, w których odbywają się festiwale związane z naszą siecią – dodaje Klaudia Waryszak-Lubaś, jedna z inicjatorek.

Kolejnym filarem jest troska o środowisko naturalne. Tu poruszane są takie kwestie jak: segregacja odpadów, zmniejszenie ilości zużywanej wody, wspólne przejazdy, a także edukacja ekologiczna.

– W tym roku nie będzie możliwości sprzedawania posiłków na plastikowych talerzach. Będziemy także mocniej promować wspólne podróżowanie tj. namawiać osoby, żeby na festiwal wspólnie przyjeżdżały samochodem redukując zanieczyszczenia powietrza i zajmowanie przestrzeni, a na jego terenie będzie można wypożyczyć rowery, żeby np. dojechać do sklepu. Innym festiwalom udało się załatwić pociąg, który przewiezie 150 osób, czyli ok. 40 samochodów – wylicza Lubaś.

Trzecim filarem są relacje z uczestnikami. Inicjatorzy kodeksu podkreślają istotę przejrzystej komunikacji festiwalowych zasad oraz angażowania uczestników w odpowiedzialne współtworzenie wydarzeń. Organizatorzy chcą słuchać i reagować na głos uczestników, a także rozwijać przestrzeń i narzędzia współpracy, komunikacji i dostępności. 

Ostatni dotyczy współpracy festiwali. Organizacje planują, że będą wymieniać się zasobami oraz dzielić rozwiązaniami i doświadczeniami, na tej podstawie powstanie zbór dobrych praktyk z których inne festiwale będą mogły skorzystać.

– Wspólnie stworzyliśmy Sieć Odpowiedzialnych Festiwali, w skrócie SOF. Chcemy uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać praktykami, spotykać raz na jakiś czas, żeby sprawdzić postępy w działaniach. Zależy nam, żeby nasza inicjatywa żyła i faktycznie była przyczynkiem do robienia dobra – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś.

– Planujemy współdziałać i wspierać się nawzajem. Organizacje utożsamiające się z ideą zachęcamy do przyjęcia Kodeksu jako drogowskazu dla swoich inicjatyw i przyłączenia się do nieformalnej sieci odpowiedzialnych festiwali, czyli organizacji deklarujących chęć działania w oparciu o Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali – mówi Piotrowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Paluch zdobył w piątek dwa gole

Udany mecz na koniec sezonu. Świdniczanka jako pierwsza zatrzymała Siarkę

W sezonie 2023/2024 Siarka Tarnobrzeg zanotowała przed własną publicznością: 14 zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę. Na wiosnę mogła się za to pochwalić kompletem siedmiu zwycięstw. Niedawno rozbiła nawet Wieczystą Kraków 6:2. Dopiero w piątek, przy okazji ostatniej serii gier gospodarzy zatrzymała Świdniczanka. Goście przegrywali już 0:2, ale w końcówce zdobyli dwa gole i pozytywnym akcentem zakończyli rozgrywki.

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Marsz kibiców Orlen Oil Motoru pod ratusz. „Walczymy o nowy stadion” [zdjęcia, wideo]

Zgodnie z planem, po meczu z ZOOleszcz GKM Grudziądz kibice Orlen Oil Motoru ruszyli pod ratusz, aby powalczyć o nowy stadion żużlowy.

Ryki. Potężna nawałnica nad powiatem

Ryki. Potężna nawałnica nad powiatem

Pierwszy raz w naszym powiecie doszło do przejścia tak gwałtownej ulewy z porwistym wiatrem połączonym z gradem. Usuwanie skutków będzie trwało nie godzinami ale dniami, są dzielnice i wsie gdzie nie ma zasilania energii. Musimy być razem. Apel.... pomagajmy sobie nawzajem - zaapelował na FB Info Ryki

Noc z disco
foto
galeria

Noc z disco

"Noc silent disco" w Plenerze była niezwykła z dwóch powodów. Pierwszy powód to taki, że po raz pierwszy w Plenerze - Silent Disco! Wreszcie po drugie, bo były 3 kanały hitów!! Zobaczcie, jak imprezowaliście w Plenerze i kto się bawił najlepiej :). Tak się bawi Lublin!

Mistrz Polski z Lublina bez problemów pokonał w piątek rywali z Grudziądza

Orlen Oil Motor podtrzymał zwycięską passę, deszcz uratował rywali z Grudziądza przed pogromem

Jest ósma wygrana w ósmym ligowym meczu Orlen Oil Motoru. W piątek lubelskie „Koziołki” bez najmniejszych problemów pokonały ZOOleszcz GKM Grudziądz 40:20. Z powodu opadów deszczu spotkanie zostało zakończone po dziesięciu biegach. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzięki temu goście nie przegrali znacznie wyżej.

Budka Suflera świętuje jubileusz 50-lecia. Muzyczne święto w Ogrodzie Saskim!
15 czerwca 2024, 18:00

Budka Suflera świętuje jubileusz 50-lecia. Muzyczne święto w Ogrodzie Saskim!

W sobotę (15 czerwca) w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko odbędzie się niezwykły koncert. Wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Koncert poprowadzą: Piotr Metz z radiowej „Trójki” oraz Józef Szopiński z Radia Lublin.

Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin w pierwszej kolejce rundy rewanżowej podejmie na swoim torze ZOOleszcz GKM Grudziądz

Święto pierogów w Bychawie
9 czerwca 2024, 14:00

Święto pierogów w Bychawie

Coś dla smakoszy tradycyjnej polskiej kuchni – XXI Ogólnopolski Festiwal w Krainie Pierogów. Na uczestników niedzielnego wydarzenia czeka kilkadziesiąt tysięcy pierogów do konsumpcji oraz Mistrzostwa Świata w jedzeniu pierogów na czas. Wystąpią: Sławomir, After Party i Daj To Głośniej!

Daria Zawiałov nie wystąpi na Świdnik Air Festival. W zamian inna wielka gwiazda
15 czerwca 2024, 15:00

Daria Zawiałov nie wystąpi na Świdnik Air Festival. W zamian inna wielka gwiazda

Tydzień przed imprezą, MOK w Świdniku poinformował o odwołaniu koncertu Darii Zawiałov. Na jej miejscu podczas lotniczej imprezy wystąpi Krzysztof Zalewski

Poseł PiS chce oferować pomoc prawną dla żołnierzy broniących granicy

Poseł PiS chce oferować pomoc prawną dla żołnierzy broniących granicy

Nie milkną echa ostatnich doniesień dotyczących sytuacji na granicy. Chodzi o zatrzymanie 3 żołnierzy, z których 2 usłyszało zarzuty. Teraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Moskal chce oferować pomoc prawniczą dla wszystkich żołnierzy strzegących wschodniej granicy kraju.

Trzecia Droga podsumowała kampanię do PE. Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki
Zdjęcia
galeria

Trzecia Droga podsumowała kampanię do PE. Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki

Śmierć polskiego żołnierza na granicy z Białorusią, a także zatrzymanie dwóch innych wojskowych w związku z nieuzasadnionym użyciem broni wobec migrantów, zdominowały ostatnią konferencję w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego kandydatów reprezentujących Komitet Trzeciej Drogi - Polska 2050 Szymona Hołownii i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kto na dyrektora w Kurowie? Decyzję podejmie wójt

Kto na dyrektora w Kurowie? Decyzję podejmie wójt

We wrześniu nowy rok szkolny w kurowskiej podstawówce rozpocznie nowy dyrektor. Poprzedni odchodzi na emeryturę. Jego następcę wyłonić miał konkurs, ale komisja nie wskazały zwycięzcy. O tym, kto zastąpi Włodzimierza Żurkowskiego zdecyduje wójt Arkadiusz Małecki.

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Pod koniec kwietnia wystartowały pierwsze samoloty do Turcji, teraz czas na Egipt i grecką wyspę Kretę. Port Lotniczy Lublin czuje już wakacyjny vibe.

Budowa pompy ciepła — poznaj najważniejsze elementy pompy ciepła

Budowa pompy ciepła — poznaj najważniejsze elementy pompy ciepła

Aby zrozumieć, jak działa tak innowacyjne urządzenie jak pompa ciepła, warto bliżej przyjrzeć się jego budowie. Poznając poszczególne elementy pompy ciepła i zasady jej instalacji, podejmiesz świadomą decyzję podczas zakupu tego energooszczędnego urządzenia do ogrzewania i schładzania wnętrz oraz podgrzewania wody użytkowej.

Start sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Start sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Przed nami weekend atrakcji na Słonecznym Wrotkowie. Od soboty będzie można wykąpać się w basenach i bawić się na Eko Pikniku i Festynie Rodzinnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium