Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2021 r.
21:08

Co robi sztukmistrz i strażak pod oknem szpitala dziecięcego w Lublinie?

177 1 A A

Trwają kilka minut, ale przynoszą mnóstwo radości chorym dzieciom – mowa o mini spektaklach dla pacjentów szpitala dziecięcego. Organizatorzy akcji „OnkoOkno” szukają wolontariuszy do pomocy, bo kolejny spektakl już za tydzień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jesteśmy z synkiem w szpitalu już około sześciu tygodni. Z pogodnego, śmiejącego się dziecka zmienił się nie do poznania. Zamknął się w sobie, rzadko się odzywa, ciężko znosi chorobę i pobyt w szpitalu. Na początku bardzo płakał, chciał wracać do domu – przyznaje pani Anna, mama 9-letniego Piotrka, który walczy z białaczką. – Dla mnie jako matki jest to podwójnie ciężkie. Martwię się o jego zdrowie, ale też o to, jak to zniesie psychicznie.

Chłopiec jest pacjentem Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Chemioterapia bardzo go osłabia, ale mamy nadzieję, że przyniesie efekty. Przeszczep to ostateczność – mówi mama Piotrka. – Cieszę się, że dzięki takim akcjom jak „OnkoOkno” chociaż na chwilę możemy się oderwać od tego wszystkiego, tej smutnej, ciężkiej rzeczywistości. Że synek może zająć myśli czymś innym, że znowu się uśmiecha – zaznacza pani Anna.

Akcję „OnkoOkno” czyli mini spektakle pod oknami małych pacjentów organizuje Fundacja „Gdy Liczy się Czas”. Ostatni, z udziałem sztukmistrzów i strażaków dzieci mogły obejrzeć w ubiegłą niedzielę. Kolejny zaplanowano na 15 sierpnia.

 – Występujemy w kolorowych przebraniach, mamy balony, jest muzyka. Wszystko po to, żeby rozjaśnić tę szarą szpitalną codzienność. Doskonale wiem, jak czuje się takie dziecko, bo sama byłam pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka, a potem lubelskiego szpitala. Kontakt z wolontariuszami, nawet chwilowa rozrywka, daje ogromną radość i ulgę w ciężkich momentach – mówi Daria Voytsel, wolontariuszka Fundacji „Gdy Liczy się Czas”. Dodaje: – Ma to też dla mnie terapeutyczne znaczenie. Pomagając innym, mogę zmierzyć się z chorobą, którą przeszłam. Zachęcam do tego każdego, kto był w podobnej sytuacji, albo po prostu chce pomóc. Cały czas szukamy wolontariuszy, aktorów i artystów, którzy chcieliby zaangażować się w kolejne akcje.

- Każde działanie, które pozwala oderwać się od szpitalnej codzienności i rutyny ma kolosalne znaczenie. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, która pogłębiła u pacjentów poczucie zamknięcia. Wcześniej na naszym oddziale takich akcji jak OnkoOkno było znacznie więcej. Teraz ze względu na ryzyko zakażenia, jest to bardzo ograniczone – zwraca uwagę dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, psycholog kliniczny w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – A choroba przecież nie zniknęła, dzieci i ich rodzice nadal się z nią zmagają. Akcje, które wprowadzają trochę zewnętrznego świata, normalnego życia uruchamiają pozytywne myślenie, dają siłę. A to przekłada się na podejście do choroby i leczenia – tłumaczy psycholog.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Nadmiar wilgoci nie tylko prowadzi do nieestetycznych zacieków i pleśni, ale także może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników, powodując problemy z układem oddechowym. Co więcej, wilgoć może uszkodzić struktury budynku, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Czytaj dalej!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty