Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

10 czerwca 2022 r.
10:23

Opole Lubelskie. Dlaczego wycinają nam drzewa?

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 1 A A
Mieszkańców denerwuje, że park traci zdrowe drzewa
Mieszkańców denerwuje, że park traci zdrowe drzewa (fot. Alarm24)

Jeszcze przez cały lipiec w miejskim parku będzie słychać piły. Choć już teraz zirytowani mieszkańcy krytykują prace sugerując, żeby władze sobie pensję obcięły a nie robiły wycinkę. Protestów pewnie będzie więcej, bo z parku zniknie co dziesiąte drzewo. Mają być nowe ale trudno znaleźć kogoś, kto je posadzi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Park Miejski w Opolu jest pozostałością dawnego ogrodu Lubomirskich w Niezdowie. Był początek XX wieku, gdy Walerian Kronenberg, wybitny ogrodnik i planista zaprojektował miejsce, które dzisiejsi mieszkańcy nazywają jedynym, gdzie można pójść pooddychać świeżym powietrzem. Nic dziwnego, że są zbulwersowani trwającymi pracami.

Co wyprawiacie

- Czy to prawda, że zapadła decyzja w sprawie likwidacji drzewostanu w parku miejskim w naszym mieście? - zastanawiają się widząc wśród zieleni mężczyzn z piłami.

Przechodnie fotografują efekty ich pracy. Kawałki pni, gałęzie. W mediach społecznościowych krytykują władze miasta za takie pomysły.

- Ludzie, co wy wyprawiacie. Jedyne miejsce, gdzie można pójść pooddychać świeżym powietrzem. Tyle ptactwa, owadów. Zastanówcie się. Opole zabetonowane, teraz za park się bierzecie... - To co to za park bez drzew? - Skoro wytną drzewa, to już nie będzie park. Może cmentarz? A drzewem podzielą się między sobą włodarze miasta bo węgiel drogi. W sam raz do kominka – ironizują.

Wrogowie wycinek muszą się uzbroić w cierpliwość. Prace w parku zaplanowane są do końca lipca.

Coś uratowała komisja

- W ramach prac przygotowawczych do rewitalizacji parku sporządzono inwentaryzację zieleni wysokiej wraz z opisem stanu i zaleceniami działań co do poszczególnych drzew. Ich zdrowotny stan oceniała osoba posiadająca stosowne uprawnienia w zakresie ogrodnictwa oraz kierowania pracami przy zabytkowej zieleni. Spośród 868 drzew rosnących w parku, do wycinki ze względu na choroby i stan zagrażający bezpieczeństwu, wskazano 90 drzew – wyliczają pracownicy Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskiem

Okazuje się, że po oględzinach i weryfikacji stanu drzew przez komisję z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, do wycinki zakwalifikowano mniej, bo 81 drzew.

- Wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki były badane i będą wycięte ze względu na ich stan zdrowotny i zagrożenie jakie powodują. Drzewa te nie kolidują w żadnym przypadku z planowaną w ramach rewitalizacji parku budową toru rowerowego typu „pumptrack” ani z budową nowego placu zabaw – dodają urzędnicy.

Miasto zapewnia, że prace związane z wycinką są nadzorowane przez osobę posiadającą kwalifikacje. I, że na drzewach już wyciętych nie było gniazd.

Czas prowadzenia prac też bulwersuje mieszkańców, bo robotnicy usuwają drzewostan w okresie lęgowym. Jedna z internautek zamieściła zdjęcie małego puszczyka pisząc, że to ptak regularnie znajdowany przy jednym z drzew w parku. - Szkoda też innych zwierząt w tym młodych wiewiórek, które dość licznie biegają po parkowych alejkach – skomentowała.

Z informacji udzielanych przez władze miasta wynika, że głównym elementem rewitalizacji Parku Miejskiego w Opolu Lubelskim ma być pielęgnacja zieleni, to znaczy nie tylko wycinkę ale sadzenie nowych roślin.

Drzewa w gorszym stanie pokazują urzędnicy (fot. UG Opole Lubelskie)

Poczekamy na kasztany

Na liście jest 76 drzew wysokich na 3-4,5 metra: sosen czarnych, klonów pospolitych, lip szerokolistnych i drobnolistnych, dębów, wiązów, modrzewi, jesionów, a nawet jeden kasztan jadalny i perełkowiec japoński. W planach są też pnącza oraz idące w tysiące: krzewy, byliny i rośliny szuwarowe. Projekt rewitalizacji zakłada zadbanie o trawniki i kwietna łąkę.

Kiedy mieszkańcy skorzystają z cienia nowych drzew i poczują woń kwitnących roślin na łące nie wiadomo. Przetarg na „zieloną” część rewitalizacji parku jeszcze nie został ogłoszony.

Poprzednie podejścia by znaleźć wykonawcę, który jednocześnie zajmie się sadzeniem, sianiem oraz budową atrakcji dla rowerzystów, rolkarzy i najmłodszych nie przyniosły efektu. Dlaczego? Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Dlatego parkową inwestycję podzielono. Do 20 czerwca przedsiębiorcy mają czas by złożyć ofertę na część „budowlaną”. „Zielona” czeka na decyzję o sposobie znalezienia wykonawcy.

Dlaczego więc drzewa znikają, choć nie ma wykonawcy rewitalizacji? Miasto tłumaczy, że wycinka procedowana jest niezależnie od zakresu prac ujętych we wniosku dotyczącym rewitalizacji parku. Stało się tak z uwagi na wydaną decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków na wycinkę drzew. Dlatego nie jest objęta postępowaniem przetargowym.

Mieszkańcy uważają, że więcej drzew można było oszczędzić (fot. Alarm24)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstania do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

Gmina zaczęła kręcić w nocy 1 czerwca
NA ROWERZE

Gmina kręci kilometry na swoje konto, nie miasta

W tegorocznej rywalizacji gmina o tytuł Rowerowej Stolicy Polski walczy oddzielnie. – Prosili o to mieszkańcy – tłumaczy Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team zaprezentowali się znakomicie podczas Tour of Małopolska

Znakomita postawa Lubelskie Perła Polski Cycling Team podczas Tour of Małopolska

To 62 edycja tej imprezy znanej również pod nazwą Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W tym sezonie na jej starcie pojawiły dwie ekipy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski oraz KS Pogoń Mostostal Puławy

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu
DO ZOBACZENIA
5 czerwca 2024, 18:30

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu

Przez ponad tydzień kinomani będą mieli okazję oglądać w Zamościu francuskie filmy. Zaplanowano osiem seansów, po jednym na każdy z dni 15. Przeglądu Kina Francuskiego w Centrum Kultury Filmowej Stylowy.

Noc Świętojańska organizowana przez ZDK
WIANKI I PAPROĆ
22 czerwca 2024, 20:00

Magiczna noc czerwcowa. Świętojańskie obrzędy i zabawy w parku

Wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci i tańce przy ognisku – tak będzie nocą w sobotę, 22 czerwca, w Parku Miejskim w Zamościu.

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór
HALO?

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór

Dotychczas jeśli komuś z pracowników UM Zamość przysługiwał służbowy telefon, to go dostawał. Teraz też tak będzie, ale jeżeli ktoś woli korzystać tylko z prywatnej komórki, to otrzyma ryczałt na opłacenie abonamentu. Wiemy, ile wydaje się na to pieniędzy.

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę
GRANICA

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę

Zanim jeszcze wojska wroga wyjadą z baz, my mamy o tym wiedzieć. A gdy już przekroczą granicę, to ich czołgi mają utopić się w bagnach czy rozlewiskach, nadziać się na żelbetowe jeże czy wpaść na wybuchowe niespodzianki. W cztery lata ma powstać Tarcza Wschód. Jej koszt to 10 miliardów złotych. Nie będzie to linia na kształt Wału Pomorskiego, ale zaawansowany system aktywnej obrony.

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)
CENNIK
film

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)

Płacimy za miesiąc, albo za cały rok. Platforma Max w Polsce zacznie działać dokładnie za tydzień, 11 czerwca. Są już wszystkie cenniki, jest też trochę informacji dla tych, którzy już mają HBO Max.

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia
galeria

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia

50 osób otrzymało stypendium Ministerstwa Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Spośród innych uczelni w kraju, Uniwersytet Medyczny w Lublinie może pochwalić się największą liczbą stypendystów.

Nie żyje Janusz Rewiński

Nie żyje Janusz Rewiński

Był znanym aktorem, satyrykiem, posłem na Sejm I kadencji. Zmarł w wieku 74 lat.

W minionym sezonie KPR Padwa Zamość dotarła aż do barażu o Orlen Superligę

Padwa Zamość osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii

KPR Padwa Zamość osiągnęła bardzo dobry wynik. Drużyna prowadzona przez Zbigniewa Markuszewskiego zajęła wysokie drugie miejsce i wystąpiła w barażu o Orlen Superligę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium