Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

21 kwietnia 2022 r.
14:13

Lubelskie. Będą porządki w nazwach miejscowości

Autor: Zdjęcie autora agdy
12 0 A A
(fot. Gmina Karczmiska)

Mieszkańcom ma być wygodniej, bo nazwy ich miejscowości znacząco się skrócą. Będzie porządek w numeracji, co ucieszy ratowników i kurierów. Ogólnopolskie przepisy wprowadzają zmiany na przydrożnych tabliczkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz jest duża różnica między tym, jakich zwyczajowych nazw wsi i miejscowości używają miejscowi a tym, co widnieje w dokumentach. Trwają procedury, które mają to uporządkować.

– Jeśli będzie zgoda ministerstwa, to nowe nazwy zaczną oficjalnie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, bo mieszkańcy stosują je od bardzo dawna. Na razie radni podjęli stosowną uchwałę i złożyliśmy wniosek. Jesteśmy jedną z wielu gmin, które przeprowadzają takie procedury. Dzieje się to z uwagi na ministerialne rozporządzenie, które mówi, że nie prowadzi się numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości. Dlatego zapytaliśmy mieszkańców miejscowości Słotwiny-Czerwone Łąki, czy chcą być odrębną wsią, czy częścią Słotwin. Wybrali to drugie rozwiązanie – mówi Karolina Wróblewska z referatu ochrony środowiska i mienia komunalnego w Urzędzie Gminy w Karczmiskach.

Podobna sytuacja jest z miejscowością Słotwiny-Lipki-Kolonia. Tu mieszkańcy też chcieli zmiany nazwy i rodzaju miejscowości. Od Nowego Roku powinna się pojawić przy drodze tablica z nazwą Lipki.

Jedynie kilka gospodarstw tworzących osadę nazywaną Słotwiny-Pniaki-Kolonia zostanie formalnie potraktowanych jako część Słotwin i zyska ciągłą numerację ze Słotwinami.

– Nie przybędzie mi wyborców ani nie ubędzie, bo obręb sołectwa się nie zmieni. Tyle że będzie porządek, karetka pogotowia nie będzie błądzić i pisma będą docierały do adresatów, nie będzie się gubiło. Podczas konsultacji społecznych wypowiadali się nawet ci, którzy mieszkają czasowo. Osobom, które mają domy na lato i na weekendy też wygodniej tłumaczyć, że mieszkają w Lipkach. Miejscowi i tak mówią Lipki. Może to nawet starsza nazwa niż Słotwiny – mówi Lucyna Kobiałka, sołtys Słotwin.

Pani sołtys wspomina też o używanej kiedyś nazwie Słotwiny-Szlachta, bo miejscowość miała powstać ze szlacheckiego nadania. I przytacza ironiczne powiedzenie, jakie krążyło wśród mieszkańców: Słotwiny-Szlachta, worek i płachta.

Dla osób, które pierwszy raz słyszą nazwy: Czerwone Łąki czy Pniaki – brzmią egzotycznie. Dla miejscowych – logicznie. Był las, miejscowość za lasem to Zaborze, a dalej były Pniaki.

– Gdy sprowadzałem się dwadzieścia lat temu, dzika trawa na łąkach faktycznie kwitła czerwono. Wówczas jeszcze było to widać, teraz już nie – wspomina Tadeusz Maj, sołtys Słotwin-Czerwone Łąki. – Ale jest też druga wersja pochodzenia nazwy miejscowości, odnosi się do czasów zaborów, w okolicy miała być jakaś potyczka, zapewne powstańcza.

Sołectwo tworzy czternaście gospodarstw. Zmiana nazwy, która szykuje się od Nowego Roku pasuje mieszkańcom, ale oni do zmian przywykli.

– Sprowadzałem się do miejscowości Słotwiny-Kolonia. W gminie wisiała mapa, a na niej nazwa: Słotwiny-Czerwone Łąki. Gdy zacząłem dopytywać, urzędnicy uznali, że można zmienić „Kolonię” na „Czerwone Łąki”, zwłaszcza, że trzy różne miejscowości w okolicy to kolonie. Ciężko było trafić. Rozpoczęliśmy całą procedurę, ministerstwo dostało dokumenty. Przyszła odpowiedź, że zmiany nazwy nie będzie, bo od zawsze mieszkamy w Słotwinach-Czerwone Łąki. Ktoś musiał kiedyś to samowolnie zmienić – opowiada sołtys.

Jak tłumaczą urzędnicy w gminie Karczmiska, mieszkańcy Czerwonych Łąk i Lipek nie będę musieli zmieniać dowodów osobistych ani praw jazdy, bo tam nie wpisuje się już adresu zamieszkania. Jedynym dokumentem do wymiany będzie dowód rejestracyjny ale to ma się odbyć bez ponoszenia kosztów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W programie przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych

Światełko do Jana Pawła II. W niedzielę w lubelskich parafiach będzie można miło spędzić czas z rodziną

Parafia Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej oraz Św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana w Lublinie zapraszają w niedzielę na festyny rodzinne.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Kaplicy Trójcy Przenajświętszej  w Stróży.
Patronat Dziennika Wschodniego

Zapraszamy do Stróży. To była ważna data w historii Ziemi Kraśnickiej

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) wójt Gminy Kraśnik Artur Domański i Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży-Kolonii zapraszają na obchody 420. rocznicy włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej”. Atrakcji będzie co niemiara.

Weekenowy chill w Plenerze
foto
galeria

Weekenowy chill w Plenerze

Czy jesteście ciekawi jak po zmroku wyglądają imprezy w Plenerze? Zapraszamy Was do naszej fotogalerii, z której dowiecie się, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, i jak się bawi Lublin.

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił dzisiaj nazwisko ostatniej zagranicznej zawodniczki, która wzmocni zespół przed nowymi rozgrywkami. Lubelski klub sięgnął po niespełna 26-letnią Stellę Johnson, która ma dwuletnie doświadczenie z gry w WNBA, najlepszej koszykarskiej lidze na świecie.

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia, czyli chełmskie święto żaków ma już długą tradycję. Także i w tym roku studenci miejscowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaprosili mieszkańców Chełma i okolic do wspólnej zabawy.

Mecz MKS Avia Świdnik - Akademia Piłkarska Bronowice Lublin
Zdjęcia
galeria

Emocji na stadionie przy Balladyny nie brakowało. MW Sport Cup pojechał do Kozienic

Walka i emocje nie mniejsze niż w rozpoczętych w piątek w Niemczech finałach Euro 2024. Mowa o piłkarskich turniejach z cyklu BeKSa Cup, w których rywalizują młodzi piłkarze. W sobotę na stadionie przy ul. Balladyny w Lublinie o Puchar MW Sport rywalizowało 12 zespołów z rocznika 2016. Najlepszą ekipą okazała się Energia Kozienice. Podium uzupełniły świdnicka Avia i Akademia Piłkarska Bronowice.

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni
Zdjęcia
galeria

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni

Oddają krew regularnie i honorowo. Dzielą się najcenniejszym lekiem, którego nie da się wyprodukować, ratując setki istnień każdego dnia. Krwiodawcy, bo o nich mowa zostali w sobotę uhonorowani odznakami Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Ponad 50 najlepszych prac inżynierskich i magisterskich obronionych w ubiegłym roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oglądać można na wystawie startARCHITEKCI'23.

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”
16 czerwca 2024, 16:00

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”

Jutro, w niedzielę (16 czerwca), odbędzie się inscenizacja historyczna pt. „Na skraju. Czółna 1939-1944”, w której przedstawione zostaną zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w miejscowości Czółna i Jaroszewice Kolonia.

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

Dzisiaj rano na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem doszło do groźnie wyglądającej kolizji. BMW wjechało w tył stojącego TIR-a. Mimo poważnych zniszczeń karoserii, kierowcy osobowego pojazdu nic się nie stało.

Bulodrom z torami do gry w kulki to jedna z propozycji do budżetu obywatelskiego

Bulodrom i kołyska Newtona. Lubartowianom pomysłów nie brakuje

Place zabaw, mobilna scena, nowa fontanna, szafki dla uczniów, a także pierwszy w mieście bulodrom - to część projektów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Lubartowie. Głosowanie po wakacjach. Na zwycięskie propozycje czeka 750 tys. zł.

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Na parkingu Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w kolejny weekend, 21 i 22 czerwca, pojawią się zmotoryzowani widzowie spragnieni seansu pod chmurką. Kino samochodowe należy do cyklu miejskich wydarzeń pt. WeekendLove Puławy.

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Ponad 2,5 promila alkoholu miała 31-latka, która wczoraj późnym wieczorem doprowadziła do śmiertelnego w skutkach wypadku na drodze wojewódzkiej nr 820. Kierując jeepem potrąciła motocyklistę. 24-latek zmarł w szpitalu.

Widok ogólny na gmach Wydziału od strony ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie
foto
galeria

Historia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej na zdjęciach

W tym roku mija 60 lat od powstania Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. Z tej okazji Muzeum Politechniki Lubelskiej przygotowało wystawę fotograficzną „Siła tradycji – potęga nowoczesności”, która pokazuje historię wydziału. Dzięki uprzejmości muzeum jako pierwsi pokazujemy te unikatowe zdjęcia.

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

W swoją drogę wyruszą dopiero na początku sierpnia, ale zapisywać się mogą już teraz. Chętni do udziału w pieszej pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę w tym roku zapłacą nieco więcej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium