Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

13 października 2022 r.
7:13

Poparcie uchwały tylko z numerem PESEL? Radni nie mieli racji, obywatele wygrywają

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
UM Opole Lubelskie
UM Opole Lubelskie (fot. Paweł Buczkowski)

Mieszkańcy Opola Lubelskiego, którzy narzekali na uchwałę przyjętą przez radnych, mieli rację. Wojewoda też uważa, że podawanie numeru PESEL, gdy popiera się obywatelską uchwałę jest zbędne. Szczegółowe zasady dotyczące wnoszenia inicjatyw obywatelskich będą bez tego zapisu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec sierpnia Rada Miejska w Opolu Lubelskim przyjęła zasady, które regulują wnoszenie inicjatyw obywatelskich czyli uchwał jakie mieszkańcy mogą przedstawić radnym pod głosowanie. Obywatele mają takie prawo i mogą napisać projekt uchwały, którą rada zaakceptuje lub nie. Co trzeba zrobić przygotowując taki dokument określa stosowna uchwała.

Przegłosowana przez opolskich radnych (11 „za”, 1 "przeciw", 3 „nie wiem”) nie podobała się mieszkańcom.

A to po co?

Przeciwnicy, z którymi rozmawialiśmy po głosowaniu, wyliczali jej wady uważając, że bardziej szkodzi obywatelom niż pomaga przy przeprowadzeniu całej procedury. Za jedną z bardziej niekorzystnych, pod kątem społecznym wskazywali konieczność podawania numeru PESEL przez osoby podpisujące się na liście, popierając inicjatywę.

Żeby uchwała była procedowana trzeba, w przypadku Opola Lubelskiego, zebrać ich co najmniej 200. Tłumaczyli, że oczekiwanie tak wrażliwych danych jest wręcz efektem mrożącym, tym bardziej w małych społecznościach, gdzie ludzie nie są anonimowi. Będą się bali tworzyć komitet i popierać projekty uchwał. Zwłaszcza, gdy będą dotyczyły spraw nie po myśli władzy, bez względu jaka ona jest.

Teraz to stanowisko podziela wojewoda lubelski. W ramach rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdził nieważność uchwały, właśnie w zakresie, na który wskazywali obywatele.

Jan Kowalski i Jan Kowalski

– W ocenie organu nadzoru dodanie wymogu podania numerów PESEL osób udzielającym poparcia projektowi uchwały oraz członków Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej wykracza poza granice kompetencji przyznanych w ustawie o samorządzie gminnym – czytamy w piśmie Lecha Sprawki.

Wojewoda lubelski zwraca też uwagę, że ten jedenastocyfrowy symbol nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy, jak również nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania. A to właśnie miejsce zamieszkania ma znaczenie przy ustalaniu, czy osoby występujące z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą są mieszkańcami gminy.

Stanowiska wojewody nie zmieniły nawet wyjaśnienia Dariusza Stachowicza, przewodniczącego rady miejskiej, który tłumaczył, że oczekiwanie wpisania przez popierających inicjatywę uchwałodawczą numeru PESEL jest konieczne i uzasadnione. Zdaniem przewodniczącego numer powinien być kryterium identyfikującym a nie np. tylko imię i nazwisko. Bez tego identyfikatora w łatwy sposób można wpaść w pułapkę niejasności np. dwóch identycznie brzmiących imion i nazwisk. Nie będzie też można prawidłowo ustalić, czy pod listą podpisała się odpowiednia ilość mieszkańców, a ta wątpliwość może przesądzić o tym czy dany projekt będzie można uznać za obywatelską inicjatywę uchwałodawczą.

W ocenie organu nadzoru przedmiotowe wyjaśnienia nie mogły być uwzględnione.

I bardzo dobrze

– Cieszymy się z takiego stanowiska wojewody – mówi Paweł Januszek z Opola Lubelskiego, który przekazał wojewodzie uwagi mieszkańców odnośnie uchwały. – Nie powinno być stanowione takie prawo miejscowe dotyczące obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, które w sądach było i jest podważane i uchylane. Chodzi o wymóg podawania nr PESEL na listach poparcia projektów uchwał składanych przez mieszkańców. Podawanie nr PESEL jest całkowicie zbędne, wykracza poza granice upoważnienia przyznanego organowi gminy przez ustawodawcę.

Jeszcze przed sierpniową sesją, gdy już był znany projekt spornej uchwały, mieszkańcy wskazywali na zasady jakie w tej samej sprawie w 2019 roku przyjęła Rada Powiatu w Opolu Lubelskim. „Powiatowy” dokument określał, że wykazy osób popierających projekt uchwały musi zawierać: imię i nazwisko mieszkańca, adres i podpis. Tyle. Obywatele „miejscy” chcieli takich samych zasad.

Teraz już mają. Co prawda od rozstrzygnięcia nadzorczego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ale jak informują opolscy samorządowcy, nie skorzystają z tego rozwiązania.

Rozpatrzą i tak

Uwagi prawników wojewody dotyczyły też § 6, który stanowił, że jeśli uchwałodawcy nie uzupełnią braków formalnych w określonym terminie, uniemożliwi to przedłożenie pod obrady Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim złożonego projektu uchwały. I projekt pozostanie bez rozpatrzenia.

Tymczasem taki dokument staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Ustawodawca nie przewidział zatem możliwości nieprzedłożenia złożonego projektu pod obrady Rady Miejskiej.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium