Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2022 r.
18:34

Piesza pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę. Pątnicy mają spać gdzie indziej

Autor: Zdjęcie autora aa
29 1 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Ekstremalna Droga Krzyżowa, którą także organizuję w Lublinie miała po pandemii niesamowity napływ chętnych. Ufam, że pielgrzymka tak samo będzie elementem ponownego powrotu na szlak – mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zapisy już się rozpoczęły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po 2 latach pandemii koronawirusa i pielgrzymowania w formie sztafetowej w tym roku pątnicy wracają do tradycyjnej formy pielgrzymowania. Na tegoroczną 44. Pieszą Pielgrzymkę z Lublina na Jasną Górę można zapisywać się już od niedzieli do 25 lipca w parafiach. Później (od 26 lipca, zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską Archikatedrą, codziennie do wyjścia pielgrzymki w godz. 10 - 17).

Wpisowe wynosi 85 zł (opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, tzw. gadżety pielgrzymkowe, informatory oraz ubezpieczenie NW).

– Gdyby się okazało, że ktoś nie może pójść na pielgrzymkę z powodów finansowych to od wielu lat funkcjonuje Fundusz Idę z Tobą. Skupia on ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na szlak, a bardzo by chcieli, ale albo zdrowie albo praca czy też zaplanowane urlopy im na to nie pozwalają – mówi ks. Ładniak. – Osoby te często wpłacają pieniądze i zostawiają swoją intencję, którą my zabieramy na Jasną Górę.

Dzięki wpłatom organizatorzy pielgrzymki mają możliwość pokrycia kosztów za tych, których na opłatę nie stać. – Decyzję o tym kogo wspieramy podejmuje w parafii ksiądz proboszcz – dodaje ks. Mirosław Ładniak.

W tym roku pielgrzymi będą spać głównie w namiotach. – Choć wysłaliśmy też informację do wszystkich szkół, które znajdą się na naszej trasie, w miejscowościach, w których będziemy mieć noclegi. I jestem bardzo pozytywnie zaskoczony – przyznaje ks. Mirosław Ładniak. – Większość szkół już odpisała, że gorąco nas zapraszają i możemy w tych szkołach nocować.

Dlatego też na pątniczy szlak trzeba będzie zabrać m.in. śpiwory i karimaty.

Lubelska Piesza Pielgrzymka. Trasa

Trasa będzie dokładnie taka sama jak w poprzednich latach. Choć oddanie do użytku drogi ekspresowej S19 Lublin-Kraśnik nieco zmieni organizację pielgrzymki.

– Do tej pory pielgrzymka szła w trzech kolumnach – wyjaśnia ks. Ładniak. – Pierwsza kolumna kierowała się na Niedrzwicę Dużą, druga na Chodel, trzecia na Opole Lubelskie. W tym roku rezygnujemy z trasy na Niedrzwicę. Dlatego jedyny taki najtrudniejszy moment to będzie nocleg w Bełżycach, bo tam będzie cała pielgrzymka. Stąd też nasz apel do mieszkańców – otwórzcie swoje serca, mieszkania, domy i szkoły, bo rzeczywiście będziemy tam całą pielgrzymką pierwszy raz w historii wszyscy nocować w tym miejscu.

– Jeśli będzie taka potrzeba aby gmina udostępniła obiekty by pomóc w organizacji noclegów dla pielgrzymów to oczywiście pomożemy. Na razie nie otrzymaliśmy jednak żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie – mówi Ireneusz Łucka, burmistrz Bełżyc.

W tym roku lubelscy pielgrzymi będą się modlić przede wszystkim o pokój na świecie. – Szczególnie w Ukrainie – podkreśla ks. Ładniak, który opowiadał o reakcjach osób, które uciekły przed wojną. – Historie uchodźców z Ukrainy są straszne. I to jak reagowali na pewne rzeczy, jak dzieci słysząc szkolny dzwonek chowały się pod ławki, bo bały się nalotów – opisuje ks. Ładniak. – Dlatego też musimy im pomagać, zarówno fizycznie – co już zrobiliśmy jak też duchowo, co czynimy jako Kościół.

Pielgrzymka będzie się też wiązać z trwającym III Synodem Archidiecezji Lubelskiej. Chodzi o zdiagnozowanie potrzeb duchowych wiernych.

– Jak ludzie czują się w świecie w którym żyją, oczywiście poza pielgrzymką. Jeśli ktoś wybiera się na rekolekcje, na słuchanie słowa bożego, na modlitwę to zawsze wybiera się w kontekście swojego własnego życia a ono nam się trochę pozmieniało – mówi biskup pomocniczy ks. Adam Bab. – Przeszliśmy przez pandemię. Mamy obok siebie wojnę. W świecie jest też dużo niepewności, rozedrgania i trudnej do prognozowania przyszłości. I w tym kontekście wyznajemy wiarę, szukamy gruntu pod nogami. Myślę, że czas pielgrzymkowy jest doskonałą okazją aby na te tematy porozmawiać i pomodlić się.

Pątnicy wyrusza na szlak z Lublina 3 sierpnia (godz. 8.30). Do pokonania będą mieć ok. 320 km.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty