piątek, 19 stycznia 2018 r.

Polecamy

Atlas wojskowy Lubelszczyzny - we wtorki, środy i czwartki z Dziennikiem Wschodnim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2010, 10:23

Kiedyś używały ich wojska Układu Warszawskiego. Po wstąpieniu Polski do NATO zostały odtajnione, uaktualnione i rozbudowane. Super-dokładne mapy wojskowe, które doprowadzą nas do każdego miejsca w naszym regionie, będzie mógł teraz mieć każdy z naszych Czytelników.

Wystarczy systematycznie kupować Dziennik Wschodni. Przez trzy dni w tygodniu – od wtorku do czwartku – codziennie będziemy dołączać jeden arkusz. W sumie będzie ich 27.

– To zupełnie inny rodzaj map niż te, które są dostępne na rynku – podkreśla Krzysztof Stachurski z Wojskowych Zakładów Kartograficznych, które przygotowały Atlas Wojskowy Województwa Lubelskiego. – Zwykłe mapy samochodowe pokazują nam miejscowości i drogi, którymi można do nich dojechać. Mapy, które my przygotowaliśmy, są topograficzne.

Co to znaczy? – Pokazują nie tylko miejscowości i drogi, i to nawet te najmniejsze, ale także szczegóły danego terenu: pojedyncze obiekty, jak kościoły, kapliczki, zabytki, muzea, a nawet punkty widokowe i skały – wylicza Stachurski. – Te mapy są o wiele bardziej dokładne od innych.

Na ryby i na grzyby

Zbierając poszczególne arkusze Atlasu Wojskowego nie zabłądzimy na wycieczce, będziemy wiedzieli, jakie atrakcje czekają na nas w okolicy, gdzie pojechać na grzyby i gdzie będą dobrze brały ryby. Na mapach wszystko zostało dokładnie oznaczone. Znajdziemy każdą drogę – nie ważne czy będzie ona asfaltowa, polna czy leśna. Zamieszczono tam nawet atrakcyjne trasy rowerowe.

W Atlasie Wojskowym są też czytelnie oznaczone punkty widokowe, skały, głazy, parki, a nawet kościoły i kapliczki. Bez trudu odnajdziemy zabytki, pomniki, skanseny czy muzea. W dodatku skala mapy pozwoli łatwo określić odległości. Oznaczone zostały również szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Przy jeziorach i rzekach znajdują się nie tylko informacje dotyczące ich głębokość, ale i szybkość prądu w metrach na sekundę.

Liczy się każdy szczegół

Mając wszystkie arkusze nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie przenocować podczas weekendowego wypadu. Na mapach zostały oznaczone także gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, domy wycieczkowe, ośrodki wypoczynkowe czy punkty informacji turystycznej.

Mapy z wojskowego atlasu z pewnością przydadzą się podczas zarówno jednodniowych wypadów, jak i weekendowych wycieczek. Będą pomocne w bardzo różnych sytuacjach: przy wypadach na rower, na spacer czy na ryby.

Dlaczego nasza kolekcja map jest taka wyjątkowa? Dlatego, że została przygotowana przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne specjalnie dla Czytelników Dziennika Wschodniego. To seria limitowana. A Wojskowe Zakłady Kartograficzne to przedsiębiorstwo z ponad 80-letnią tradycją, laureat wielu światowych konkursów kartograficznych i poligraficznych.

Z wojskową precyzją

Topograficzne mapy w skali 1:100 000 zostały wzbogacone informacjami o charakterze turystycznym, ciekawostkami krajoznawczymi. Atlas Wojskowy wyróżnia się spośród wydawnictw kartograficznych dostępnych na rynku. Wygrywa z nimi ilością informacji umieszczonych na mapach oraz ich czytelnością wypracowaną przez wojskowych kartografów, na co dzień pracujących na potrzeby armii.

– Kiedyś takich map używały wojska Układu Warszawskiego. Ale po wstąpieniu Polski do NATO, nasz armia musiała "wejść” na inny układ współrzędnych. Od tej pory nasi wojskowi używają map sporządzanych na innej siatce geograficznej – wyjaśnia Stachurski.

Mapy używane wcześniej mogły więc zostać odtajnione. – Zostały uaktualnione i rozbudowane, m.in. o treści turystyczne – dodaje. – Ale jakość i wojskowa precyzja pozostała ta sama.

Zbierz wszystkie mapy

Ten Atlas to GPS na papierze. – Bez problemu dotrzemy z nim w każde, nawet najbardziej odległe miejsce – podkreśla Krzysztof Stachurski. Wszyscy Czytelnicy znajdą w niej ciekawe tereny …

Mapy publikowane będą w Dzienniku Wschodnim w każdy wtorek, środę i czwartek. Dodatkowo nasi Czytelnicy otrzymają wyjątkowy mapownik – specjalne trwałe, tekturowe etui do przechowywania całego Atlasu Wojskowego.
Kup Dziennik – Atlas dostaniesz za darmo!

ATLAS DLA CAŁEJ RODZINY

Atlas Wojskowy przyda się każdemu. Wszystko jedno, jakie masz hobby i jak lubisz spędzać wolny czas. Nasze mapy będą Ci służyć zarówno podczas jednodniowych wypadów jak i weekendowych wycieczek, czy dłuższego urlopu. Z nimi na pewno nie zgubisz się w terenie i łatwo znajdziesz każdą miejscowość.

Na rower

Mapy Atlasu Wojskowego świetnie nadają się do planowania wycieczek na dwóch kółkach. Zostały na nich oznaczone drogi asfaltowe, polne i trakty leśne, które z powodzeniem służyć mogą również jako atrakcyjne trasy rowerowe.

Na spacer

Na mapach oznaczono mnóstwo punktów widokowych, pomników przyrody, a także kościoły i kapliczki. W Atlasie Wojskowym znajdziecie także wszystkie podkarpackie zabytki, zamki, muzea czy skanseny. Skala mapy (1:100 000) pozwala łatwo określić odległości, które musimy pokonać. Na mapach oznaczone są także szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

Na biwak

Na mapach można znaleźć również kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i domy wycieczkowe, a także punkty informacji turystycznej. Łatwo też zorientować się, które tereny obejmują rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe.

Na ryby

Znaleźć dobre miejsce, w którym biorą ryby to wielka sztuka. Jednak z mapami sztabowymi to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Na akwenach wodnych – jeziorach i rzekach, oznaczona jest ich głębokość i szybkość prądu (w metrach na sekundę). Szczególnie ważne dla wędkarzy mogą okazać się także informacje o rodzaju brzegu, brodach, wodowskazach, śluzach i zaporach.

Na grzyby

Na naszych mapach wszystkie obszary leśne są precyzyjnie oznaczone. Grzybiarzom przydadzą się na pewno oznaczenia dotyczące gatunków drzew, które stanowią większość na danym terenie. Nie zabraknie także informacji o gęstości zalesienia oraz wyszczególnienia łąk i bagien.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 marca 2016 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dfgssfds
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!