Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

26 stycznia 2015 r.
16:35
Edytuj ten wpis

Sprawdź te 7 rzeczy, a wyjazd na ferie będzie bezpieczny

0 0 A A

Zbliżają się zimowe ferie. Wielu z nas planuje w tym czasie rodzinne wyjazdy. W ferworze przygotowań warto pamiętać nie tylko o rezerwacji hotelu i wybraniu atrakcji. Wyjazd na ferie to również podróż i wiele zależy od tego czy będzie bezpieczna. Dziś specjaliści z Centrum Motoryzacyjnego Bursaki 19 radzą co warto sprawdzić, zanim zapakujemy bagażnik i ruszymy w drogę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Opony

Czy wiesz, że zmiana opon na zimowe skraca drogę hamowania niemal o 1/3? Jeśli jeszcze nie zmieniłeś opon zrób to koniecznie przed wyjazdem! Zanim jednak założysz opony z zeszłego sezonu upewnij się, że nie są nadmiernie zużyte. Skuteczny bieżnik w "zimówce” musi mieć co najmniej 4 mm. Opony wymień na obu osiach, jeśli zrobisz to tylko na jednej ryzykujesz utratą przyczepności i niekontrolowanym zachowaniem auta na zakręcie.

2. Ciśnienie w kołach

Zimą szczególnie istotne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. W porównaniu do ciśnienia przy 20°C spadek temperatury w okolice 0°C powoduje spadek ciśnienia o 0,2 bara, a przy -10°C o 0,3 bara. Dobrze dobrane ciśnienie poprawia bezpieczeństwo jazdy, a także zmniejsza zużycie bieżnika. Jak sprawdzić jakie ciśnienie zaleca producent? Te informacje znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu, bądź… na naklejce znajdującej się na bocznej części drzwi.

3. Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Czyste szyby, to dobra widoczność. Przed wyjazdem warto sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy (nie zapominając oczywiście o innych płynach eksploatacyjnych), a także upewnić się, że wymieniliśmy go na zimowy. Zamarzający na szybie podczas jazdy płyn jest nie tylko irytujący, ale i niebezpieczny. Dobrze oczyszczone szyby zapewnią nam dokładnie przylegające pióra wycieraczek, dlatego warto sprawdzić ich stopień zużycia i w razie potrzeby wymienić na nowe.

4. Światła

O tym jak ważne są działające poprawnie światła mówi się od lat. Niestety wciąż częstym widokiem na drogach są "jednookie” auta i te pięknie prezentujące efekt "choinki”. Poprawne działanie świateł sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni dla innych kierowców, a wykonywane przez nas manewry bezpieczniejsze. Dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem trzeba sprawdzić oświetlenie pojazdu i wyczyścić światła.

5. Zawieszenie i układ kierowniczy

Usterki tutaj są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż często lekceważone, a ich obecność może doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem podczas jazdy. Przed wyjazdem na ferie warto wybrać się na ścieżkę diagnostyczną i sprawdzić, czy w tych układach nic podejrzanie nie stuka.

6. Koło zapasowe

Nie warto uzyskiwać miejsce na dodatkowe walizki kosztem koła zapasowego. To ono uratuje nas w sytuacji, gdy z dala od miasta złapiemy "gumę”. Jego brak może skutkować kilkugodzinnym oczekiwaniem na pomoc drogową i wysokim rachunkiem za holowanie. Koło zapasowe spakowane? Pozostaje sprawdzić, czy mamy narzędzia do jego wymiany. Na nic nam się ono nie zda jeśli zabraknie klucza i lewarka.

7. Instalacja gazowa

Przed podróżą ważne jest sprawdzenie szczelności układu chłodzenia. W razie zapowietrzenia układu, nieogrzewany parownik szybko zamarznie pod wpływem rozprężającego się gazu. Jeśli nie przeprowadziliśmy regulacji instalacji przed sezonem – warto zrobić to teraz. Zimą zmienia się skład autogazu i regulacja instalacji gazowej pozwoli na zoptymalizowanie spalania.
"Dbam o samochód na co dzień, po co sprawdzać go dodatkowo przed wyjazdem? Przecież wiem, że jest sprawny.”

Gdyby jednak coś miało się stać podczas wyjazdu, pomyśl ile czasu, nerwów i pieniędzy oszczędzisz sprawdzając tych kilka rzeczy przed wyjazdem. Nawet wybierając się w dłuższą trasę latem, warto jest przyjrzeć się dokładnie autu, a przecież mamy zimę. Mróz nie sprzyja czekaniu na pomoc na poboczu drogi w nieznanej okolicy.

Pozostałe informacje

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium