Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

16 listopada 2022 r.
12:53

Pomagają uchodźczyniom i kobietom z terenów wiejskich. Tak działa kolektyw "Włączone"

0 0 A A
W działaniach kolektywu Włączone biorą udział uchodźczynie oraz Polki
W działaniach kolektywu Włączone biorą udział uchodźczynie oraz Polki (fot. Stowarzyszenie Dla Ziemi)

Uchodźczynie mieszkające w ośrodku w Łukowie oraz kobiety z gminy Łaziska przygotują wspólny produkt, który będzie sprzedawany. A pieniądze, które uda się zebrać, trafią na cel społeczny. Tak działa kolektyw „Włączone”, który jest kolejną propozycją Stowarzyszenia „Dla Ziemi” dla uchodźczyń i kobiet ze środowisk wiejskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kobietom mieszkającym w Ośrodku dla Cudzoziemców często brakuje takiego impulsu do podjęcia działania. Czują się wykluczone, bo nie znają języka polskiego. Poza tym są w pewnym zawieszeniu i tymczasowości, bo nie wiedzą czy będą mogły zostać w Polsce czy nie. Często taka sytuacja trwa latami – tłumaczy Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi”.

Pomysłem na wsparcie dla uchodźczyń była pracownia rzemieślnicza, która powstała w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Kobiety mogą tam tworzyć własne wyroby rękodzielnicze, które następnie są sprzedawane w sklepie internetowym stowarzyszenia. A uchodźczynie otrzymują wynagrodzenie za sprzedane produkty. Bo warto wiedzieć, że uchodźca, który przebywa w ośrodku, otrzymuje zaledwie 50 złotych miesięcznie kieszonkowego oraz 20 złotych na środki czystości. O zgodę na pracę zarobkową, nawet tak symboliczną jak sprzedaż rękodzieła, uchodźca może się starać po sześciu miesiącach znajdowania się w procedurze, czyli oczekiwania na decyzję, czy uzyska ochronę międzynarodową, czy nie. – A oprócz własnych środków finansowych taka osoba zdobywa pewne doświadczenie zawodowe – dodaje Magdalena Kawa.

Stowarzyszenie wspiera nie tylko uchodźczynie, ale również kobiety ze środowisk wiejskich. Działania odbywają się w drugiej części regionu – w Łaziskach w powiecie opolskim. A zaczęło się od próby dotarcia do osób z małych miejscowości, kiedy w Polsce zaczęły się pojawiać nastroje antyuchodźcze.

– Chcieliśmy pokazać te osoby nie z punktu widzenia anonimowej masy, ale konkretnych osób, które przyjechały do Polski. Jeździliśmy z uchodźczyniami do małych miejscowości, tam siadałyśmy do stołu i pokazywaliśmy fakty, jak wygląda sytuacja takich osób. Rozbijaliśmy te krzywdzące mity i burzyliśmy stereotypy – opowiada Magdalena Kawa.

Oprócz próby integracji obu środowisk ważna była także aktywizacja kobiet z terenów wiejskich. – One także czasami potrzebują impulsu do działania. Właśnie dlatego uznaliśmy, że połączymy te dwa światy – dodaje Kawa.

Tak powstał kobiecy kolektyw „Włączone”, który wspólnie pracuje nad produktem. Co to będzie – to na razie tajemnica. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie na wspólnie wybrany cel społeczny.

Projekt w ubiegłym tygodniu został zaprezentowany w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie. To miejsce, do którego uczęszczają dzieci z pobliskiego Ośrodka dla Cudzoziemców. Po agresji Rosji na Ukrainę dołączyła do nich także grupa uczniów i uczennic ukraińskich. – To właśnie z tą szkołą pracujemy od wielu lat i współpraca ta układa się naprawdę wzorcowo – podkreśla Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia Dla Ziemi.

Bo projekt realizowany przez stowarzyszenie to wsparcie również dla najmłodszych uchodźców. Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego KEN w Krakowie zdalnie udzielają dzieciom bezpłatnych lekcji języka polskiego. Inna forma wsparcia to warsztaty artystyczno-edukacyjne, które pomagają im zdobyć nowe umiejętności i nabrać pewności w kontaktach z polskimi rówieśnikami.

W realizacji projektu ze stowarzyszeniem współpracują także same uchodźczynie. Zalina pochodzi z Czeczenii, a w Polsce jest od sześciu lat. Od niecałego roku mieszka już poza Ośrodkiem dla Cudzoziemców. Jej rodzina się usamodzielniła i wynajęła mieszkanie w Łukowie. Jej zadaniem jest koordynacja działań prowadzonych w ośrodku. Zaira mieszka w Polsce już od 7 lat, przyjechała tu również z Czeczenii. Także jest już samodzielna i mieszka poza ośrodkiem. Oprócz wsparcia asystenckiego zajmuje się prowadzeniem warsztatów artystycznych i zajęć dla dzieci.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” we współpracy z Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach oraz norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby. Pieniądze pochodzą Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, który jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium