pilotażowego programu "Stefa Pomysłodawcy" (fot. rs/archiwum)
Unikatowe urządzenia relaksacyjne, nowoczesne rozwiązania dla branży budowlanej i medycznej – to niektóre z blisko 50 projektów, jakie wpłynęły do puławskiego technoparku w ramach pilotażowego programu finansowanego przez resort pracy „Strefa Pomysłodawcy” .
Puławski Park Naukowo-Technologiczny do spółki ze swoimi partnerami w Poznaniu i Krakowie poszukują osób, które mają biznesowe pomysły, ale brakuje im kapitału warunkującego założenie firmy.
W ramach programu „Stefa Pomysłodawcy” takie osoby lub organizacje mogą starać się o pomoc w rozwoju swoich nowatorskich propozycji. Nabór do pierwszej rundy zakończył się w połowie listopada.
– Wpłynęło do nas bardzo dużo ciekawych projektów. Część z nich posiada już patenty, a ich wnioskodawcy potrzebują jedynie pomocy w ich skomercjalizowaniu lub zainteresowania nim funduszy venture capital, bądź potencjalnych odbiorców – mówi Anna Blajerska, kierownik projektu w PPNT.
Do puławskiego technoparku w ramach pierwszego naboru wpłynęło prawie 50 propozycji, które wkrótce zostaną ocenione przez ekspertów.
– W strefie nie ograniczamy się do jakiegoś konkretnego zakresu tematycznego. Wśród złożonych wniosków są np. innowacyjne urządzenia relaksacyjne, wynalazki dedykowane branży budowlanej, jak również pomysły wspomagające osoby z udarami, czy problemami poznawczymi – wymienia Tomasz Szymajda, prezes PPNT.
Do następnego etapu przejdzie 25 wniosków, które specjaliści uznają za godne uwagi. Ich autorzy mogą liczyć na wsparcie prawne, marketingowe, technologiczne oraz opiekę menedżera inkubacji. Do finałowego etapu, według wstępnych założeń dostanie się 10 z nich, a te najlepsze dostaną nagrodę: finansowanie ze strony VC.
Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z ministerialnego programu, ale nie zdążyli złożyć wniosku na czas, nie muszą się martwić. PPNT czeka już na następne pomysły, które można składać do 14 stycznia. „Strefa Pomysłodawcy” w swojej pilotażowej formie potrwa do połowy 2023 roku. Jej partnerami są Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz krakowska spółka INNOAGH.