Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

3 lutego 2022 r.
7:31

Minister edukacji na otwarciu nowej części szkoły pod Lublinem

24 5 A A
W środę w szkole w Snopkowie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi
W środę w szkole w Snopkowie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi (fot. Maciej Kaczanowski)

Nowa część Szkoły Podstawowej w podlubelskim Snopkowie została wczoraj oficjalnie otwarta. Ze względu na sytuację epidemiczną na uroczystościach w sali gimnastycznej zabrakło dzieci. Zaproszeni goście, wśród których był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obejrzeli zarejestrowaną wcześniej część artystyczną z ich udziałem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niestety: nie mogą być z nami dzieci – przyznała na wstępie szkolnej uroczystości Anna Ducin, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Snopkowie. – Tak się złożyło. Mamy czas pandemii i bardzo rygorystycznie przestrzegamy wszystkich zasad związanych z sytuacją epidemiczną. Dlatego też nie ma z nami nawet przedstawicieli uczniów, podobnie jak i harcerzy (poczet sztandarowy uczestniczył tylko w części, która była na zewnątrz – przyp. aut.). Dzieci i tak przeżywają ciężki okres, bo mają nauczanie zdalne, co – jak wszyscy wiemy – nie jest łatwe. Ale w tej chwili nadrzędnym dobrej jest zdrowie i życie przede wszystkim naszych uczniów.

W środę w placówce odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi. Spotkanie w szkole poprzedziła msza w kościele. Uroczystość została połączona z obchodami 78. rocznicy bitwy pod Marysinem (2 lutego 1944 r.).

– My musimy podkreślać to co chce się zapomnieć, że Polska jest największą ofiarą II wojny światowej – zaznaczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który jest mieszkańcem gminy Jastków. – Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zabitych, pomordowanych w czasie II wojny światowej obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców kraju, to straty ludnościowe w Polsce były największe na świecie. W tej proporcji one przekraczały straty takiego kraju jak Związek Radziecki. Wśród poległych byli również ci młodzi mężczyźni, których rocznicę śmierci obchodzimy już teraz po raz 78. z oddziału Szarugi (Aleksander Sarkisow ps. „Szaruga” – przyp. aut.) w Marysinie. I dodał: – Obchodząc tę rocznicę pokazujemy ich wielkie męstwo, dzielność i patriotyzm po to, żeby dawać przykład dzieciom i młodzieży. Modlimy się o to, aby Bóg przyjął ich do siebie.

Minister pogratulował też dyrekcji i władzom gminy Jastków zakończonej szkolnej inwestycji. – Szkoły podmiejskie, a to jest taka właśnie szkoła, które się rozbudowują, są oblegane – podkreślił Czarnek. – Bo one świetnie uczą, dlatego rodzice chcą przyprowadzać swoje dzieci do takich placówek.

Koszt całości wykonanych prac to ok. 4 mln zł, z czego większość pochodziła z budżetu gminy. – Znajdujemy się w starej części szkoły (sala gimnastyczna – przyp. aut.), ale był jeszcze starszy budynek, przedwojenny, w którym chcieliśmy nadbudować dwa piętra – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Po wykonaniu badań okazało się jednak, że nie da się tego zrobić. Budynek nie nadawał się do rozbudowy, bo nie miał fundamentów. Zapadła więc decyzja, aby zmienić koncepcję. Rozebrać ten budynek i postawić od podstaw nowy.

W dobudowanej części powstało sześć pracowni. – Z pełnowymiarowymi zapleczami. Jest pracownia do języków obcych, jest także kompleks żywieniowy. Są też sale dla mniejszych dzieci. Dodatkowo realizowaliśmy jeszcze projekt unijny na tzw. termomodernizację – przyznaje Teresa Kot. – Robiliśmy m.in. wentylację i wymieniliśmy piece. Zadanie było o tyle trudne, że starszą cześć szkoły trzeba było połączyć do nową, dobudowaną częścią pod kątem sieci w tym elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Teraz wszystko działa już jako jeden obiekt.

Roboty trwały 2,5 roku. – Prace były prowadzone na żywym organizmie. Część dzieci miała zajęcia w szkole w Jastkowie, część uczyła się w wynajętych pomieszczeniach, a część tutaj na miejscu – mówi pani wójt.

W szkole funkcjonują dwa oddziały przedszkolne. Ale docelowo będą przeniesione w inne miejsce. – Po zapisach na wrzesień już widzimy, że będzie bardzo ciasno – ocenia Teresa Kot. – Nieopodal szkoły rozpoczęła się już budowa osiedla mieszkaniowego. Jest planowana budowa mieszkań w blokach na 2400 mieszkańców, więc licząc tam dzieci i okoliczne, które w szkole się już nie mieszczą, podjęliśmy decyzję o wykupieniu powierzchni liczącej tysiąc metrów w jednym z budowanych bloków.

Na potrzeby 6 oddziałów przedszkolnych będzie przeznaczony cały parter. Po wykończeniu i umeblowaniu w nowe miejsce zostaną przeniesione także najmłodsze dzieci ze szkoły.

Uczestnicy uroczystości zwiedzali także starszą część szkoły, w której odbywały się lekcje

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze
ZDJĘCIA
galeria

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze

Pod starostwem powiatowym w Lublinie zebrano się by świętować Dzień Flagi RP.

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Pamiętacie jeszcze korki na rondzie w Kołbieli? Przejazd przez Garbów czy Garwolin? A podróż Lublin-Warszawa, gdy nie było ekspresówki? Przypominacie sobie korki pod Zamkiem w Lublinie i sznury ciężarówek sunących przez centrum miasta? To na szczęście już przeszłość. W sporej mierze dzięki Unii Europejskiej.

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim
ZDJĘCIA
galeria

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi RP. O tym ważnym symbolu narodowym podczas uroczystego wciągnięcia jej na maszt mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Po weekendowej porażce ze Stalą Kraśnik trener Cisowianki Drzewce Łukasz Giza podał się do dymisji. Wraz z nim z klubu odeszli pozostali członkowie sztabu szkoleniowego. Natomiast w środę zamiast hitowego starcia z Lewartem Lubartów ekipa z Drzewc oddala mecz walkowerem

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

W pierwszym spotkaniu o trzecie miejsce Bogdanka Arka Chełm przegrała z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 2:3. Kolejny mecz w sobotę w Bydgoszczy. Początek o godzinie 20.30

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Zaraz po weekendzie, od poniedziałku 6 maja będzie można składać propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wystarczyła chwila nieuwagi i drzwi ciężarowego samochodu przygniotły pracownika firmy odpowiadającej za porządkowanie dróg do maszyny. Poszkodowany 60-latek z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Metody oszustów są różne. Często się powtarzają. Policja przed nimi ostrzega, a mimo to nadal nie brakuje osób, które dają się nabrać. Tak jak 66-latek z Białej Podlaskiej, który po rozmowach z "bankowcami" stracił prawie 50 tys. zł swoich oszczędności.

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Rozmowa z Arturem Gronkiem, trenerem koszykarzy Polskiego Cukru Start Lublin

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt.

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu ma nowe logo. Rafał Zwolak, prezydent-elekt nie jest tym zachwycony. Krytykuje nie potrzebny wydatek dokonany na dokładkę tuż przed zmianą władzy. Prezes miejskiej spółki wyjaśnia sytuację. A wszystko to rozgrywa się na portalu społecznościowym.

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Leczenie rwy kulszowej powinno być zawsze dopasowane do przyczyn bólu i stanu zaawansowania dolegliwości. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także przyczyny rwy kulszowej i ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie ma jednego przepisu, jak leczyć rwę kulszową. Czasami potrzebna jest pomoc neurochirurga, czasami ortopedy. Często sięga się także po wsparcie fizjoterapeuty.

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Znane z krystalicznie czystych jezior i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Mazury stają się coraz bardziej pożądanym miejscem dla inwestorów poszukujących luksusowych apartamentów turystycznych. Region ten przyciąga zarówno turystów, jak i inwestorów z całego świata, tworząc obiecujące perspektywy dla rozwoju nieruchomości turystycznych.

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu ma nosić imię Piotra Łachno - tak zakłada projekt uchwały, którą w poniedziałek mają przyjąć nowi radni Zamościa podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji w tej kadencji.

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Choć często kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wsparcie dla osób w różnych życiowych trudnościach. Znaczenie psychoterapii szczególnie wzrosło w czasach globalnej pandemii SARS-CoV-2, która wpłynęła na ogólnoświatowy wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium