Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

17 czerwca 2022 r.
15:05

Praca sezonowa w Holandii. Co warto wiedzieć, ile można zarobić?

Autor: Zdjęcie autora rad
27 1 A A
(fot. Pixabay)

Nie jest to jeszcze typowy sezon cebulkowy: ten na dobre zacznie się za tydzień, dwa, a zakończy w sierpniu, ale ofert pracy jest bardzo dużo – Rozmowa z Anną Buczek z agencji pracy Abeos.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jacy są obecnie najczęściej poszukiwani pracownicy w Holandii?

– Nasza agencja poszukuje przede wszystkim pracowników niewykwalifikowanych do pracy w sektorach produkcyjnym, logistycznym, rolniczym i szklarniowym. Nabór do prac produkcyjnych i magazynowych trwa caly rok. Obecnie poszukiwani są ludzie przede wszystkim do pracy przy sortowaniu cebulek kwiatowych, uprawach i szklarniach. Trwają przygotowania do sezonu cebulkowego, który na dobre zacznie się za tydzień, dwa, a zakończy w sierpniu.

Prace szklarniowe w Holandii zaczynają się już w lutym od kwiatów. Potem dochodzą do tego warzywa: pomidory, ogórki, papryka. Sezon trwa do października.

  • Czy w takiej pracy wymagana jest znajomość języka?

– Nie. Znajomość języka nie jest wymagana w tzw. sektorze zielonym, ale już w pracach magazynowych owszem.

  • Ile można zarobić?

– Stawka godzinowa jest różna w zależności od kodeksu pracy, któremu podlega zleceniodawca. Właściwie każda branża ma swój kodeks pracy określający też wynagrodzenie. I choć bazują one na kodeksie ogólnym, to stąd wynikają różnice. W Holandii obowiązuje również stawka wiekowa, z czego wynika, że wynagrodzenie osób poniżej 21 roku życia jest niższe niż osób, które 21 lat skończyły. W naszym przypadku bardzo często rezygnujemy ze stawek wiekowych, żeby uatrakcyjnić ofertę również dla młodszych kandydatów i już od pierwszego dnia pracy oferujemy pełną stawkę wynikającą z kodeksu pracy. My zawsze dokładnie informujemy, jak i ile płacimy.

  • Przez blisko dwa lata pandemia wywróciła niemal wszystkie aspekty naszego życia do góry nogami. Wpłynęła również na pracę sezonową w Holandii?

– W czasie pandemii było mniej chętnych do pracy. Zwłaszcza na początku ludzie się bali gdzieś wyjeżdżać. Ale wszystko wróciło do normy. Ofert pracy jest nawet więcej niż przed pandemią.

  • A jakie są koszty mieszkania w Holandii?

– Podstawowe koszty jakie pracownik ponosi, to koszt zakwaterowania w kwocie ok. 100 euro tygodniowo i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (ok. 30 euro tyg.). Zarówno zakwaterowanie jak i ubezpieczenie pracownik może sobie załatwić na własna rękę i wtedy koszty te nie są potrącane z wypłaty. W Holandii koszty życia są też na pewno odrobinę wyższe niż w Polsce czy Niemczech.

  • A inflacja?

– Też jest. Już ją mocno czujemy. Sama się dziwiłam na stacji benzynowej, jak zobaczyłam 2,30 euro za litr. W sklepach spożywczych też widać podwyżki.

  • Zanim pojedziemy do pracy zagranicą, musimy znaleźć dobrą ofertę. Jak takich szukać? Na co zwracać uwagę, żeby się nie wkopać?

– Najważniejsze, to sprawdzić czy agencja działa legalnie. My działamy w Holandii i tam jesteśmy zarejestrowani, co poświadcza KvK, numer rejestracji w Holenderskiej Izbie Handlowej. Podajemy te wszystkie informacje na naszej stronie: www.abeos.nl.

Warto też sprawdzić, czy agencja należy do holenderskiej organizacji pracowników tymczasowych: ABU i NBBU. My należymy do tej pierwszej. Daje to pracownikowi gwarancje, ze dana agencja jest często kontrolowana i spełnia wszystkie normy i wymogi wynikające z CAO ABU/NBBU.

Jeśli chodzi o same oferty, to poza stawką godzinową, warto dobrze przemyśleć warunki oferty i czy będziemy w stanie temu podołać, na przykład czy możemy pracować w chłodni, czy możemy się schylać jeśli szukamy pracy w szklarni. I przede wszystkim: uważnie i dokładnie czytać oferty. Chodzi też o to, by przemyśleć, czy się do danej pracy nadajemy: w chłodni, czy szklarni. To jednak praca fizyczna wiążąca się określonymi wymaganiami i warunkami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium