niedziela, 17 grudnia 2017 r.

Praca

Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika ?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2010, 15:41

Prawo pracy daje możliwość pracodawcy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w razie długotrwałej nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby.

Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika zostały określone w art. 53 par. 1 kodeksu pracy.

I tak pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w tym trybie, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwała:

- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (182 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 6 kwietnia 2007 roku II PK 236/06, OSNP 2008/9-10/128) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dostatecznie długo - dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Dopiero tak długotrwała niezdolność do pracy wskutek choroby stwarza pracodawcy podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, wcześniej jest to niedopuszczalne, bo chodzi o ochronę chorującego pracownika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!