czwartek, 24 sierpnia 2017 r.

Praca

Dla kogo abolicja podatkowa

Dodano: 15 września 2008, 21:16

Jeśli pracowałeś za granicą i nie płaciłeś podatków w Polsce, fiskus daruje ci winy.

Jeśli zaś zapłaciłeś podwójny podatek - zostanie ci on zwrócony. Wystarczy tylko zgłosić się do urzędu skarbowego i złożyć odpowiedni wniosek. Wszystko za sprawą tzw. ustawy abolicyjnej, która już działa. Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać - wyjaśnia nasz ekspert.

Marta Szpakowska
rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie

• Do jakiego rodzaju przychodów ma zastosowanie abolicja podatkowa i czy dotyczy wszystkich krajów?

- Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz U nr 143, poz. 894), ustawie podlegają dochody z pracy najemnej, z pracy wykonywanej samodzielnie, z umów zlecenia i o dzieło, działalności gospodarczej opodatkowanej, zarówno na zasadach ogólnych, jak i ryczałtowo, a także 19-proc. tzw. podatkiem liniowym. Mogą skorzystać także z tej ustawy osoby osiągające dochody z praw autorskich i pokrewnych. Ustawa dotyczy krajów, z którymi Polska ma podpisaną umowę z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania, zwaną metodą proporcjonalnego zaliczenia oraz tych krajów, z którymi Polska nie podpisała umowy. Wyłączeniu podlegają jednak kraje zwane rajami podatkowymi,

• Czy do wniosku o zwrot podatku lub umorzenie zaległości za dany rok podatkowy należy sporządzać korektę zeznania z zastosowaniem metody stopy procentowej?

- Nie. Podatnik, który złożył zeznanie, nie składa korekty zeznania ze względu na zastosowanie innej metody rozliczenia dochodów. Składa jedynie PIT-AZ i AZ-O. Osoby, które nie złożyły zeznania poza wymienionymi dokumentami, składają prawidłowo wypełnione zeznanie na druku odpowiednim do danego roku, z zastosowaniem zasad obowiązujących za dany rok. Jednym słowem, składają takie zeznanie, jakie powinny, złożyć w odpowiednim czasie. Przykładowo: rozliczając dochody uzyskiwane w Wielkiej Brytanii za 2005 rok, należy sięgnąć do druku obowiązującego za ten rok (druki dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów). Zeznanie należy wypełnić zgodnie z obowiązującymi przepisami za 2005 r.

• W jaki sposób określić kwotę zwrotu lub umorzenia i czy należy ją wskazywać we wniosku?

- Podatnik nie określa we wniosku kwoty zwrotu czy umorzenia. Wyliczenia dokonuje urząd skarbowy.
Not. (mag)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!