piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Praca

Jak ZUS przelicza stare świadczenia?

Dodano: 12 kwietnia 2010, 14:46
Autor: Anna Hereta

Podczas ostatniego dyżuru w redakcji Dziennika na pytania Czytelników w sprawie przeliczenia świadczeń odpowiadała:Marta Strus,
naczelnik Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych Oddziału ZUS
w Lublinie.

● Mam przyznaną emeryturę, od 1 kwietnia 2007 r. zawieszoną. Pracuję nadal. Czy mogę przeliczyć emeryturę od kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2010 r., tj. 2716,71 zł? Nie przepracowałem jeszcze 10 lat po przyznaniu świadczenia, a wynagrodzenie mam trochę niższe od tego, które osiągałem w poprzednich latach.

– Zgodnie z art. 110 ustawy emerytalnej można przeliczyć emeryturę od nowej kwoty bazowej, przedkładając wynagrodzenie z zakładu pracy przypadające w części po przyznaniu emerytury. Nawet jeśli wskaźnik wysokości podstawy jest niższy od poprzednio ustalonego, to przeliczenie przysługuje.

● Pobieram emeryturę nauczycielską od 1998 r. i pracuję od września 1999 r. jako nauczyciel. Podstawę wymiaru wyliczono z dziewięciu lat, a wskaźnik wyniósł 132,12 proc. Czy mogę przeliczyć emeryturę od nowej kwoty bazowej, obowiązującej od marca 2010 r., przedkładając wynagrodzenie z 10 kolejnych lat po przyznaniu emerytury, skoro wyliczony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi 131,30 proc.?

– Tak, świadczenie można przeliczyć, mimo że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od poprzedniego, ponieważ wynagrodzenie do przeliczenia przypada w całości po przyznaniu emerytury, a wskaźnik jest wyższy niż 130 proc. (art. 110 ust. 2).

● Pobierałem wcześniejszą emeryturę. Po ukończeniu 65 lat otrzymałem emeryturę ustawową. Ponieważ przepracowałem 30 miesięcy po wcześniejszej emeryturze, to część socjalną wyliczono od nowej kwoty bazowej. Teraz ponownie przepracowałem 30 miesięcy. Czy mogę przeliczyć emeryturę jeszcze raz od nowej kwoty bazowej?

– Z tego tytułu nie może pan przeliczyć emerytury. Tylko przy przyznaniu emerytury po emeryturze można zastosować przeliczenie. Jeśli już jest zastosowane, to po raz drugi nie można go dokonać.

● Pobieram emeryturę od 2005 r. przyznaną po rencie z tytułu niezdolności do pracy (przyznanej w 1999 r.). W styczniu 2005 r. dostałam decyzję odmowną z tytułu przeliczenia emerytury z wynagrodzenia z lat 1989–1998, ponieważ wskaźnik był niższy, tj. wyniósł 111 proc., a przy emeryturze wynosił 113 proc. (przyjęty z renty). Czy nadal nie przysługuje mi przeliczenie emerytury?

– Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. można przeliczyć emeryturę ze wskaźnikiem 111 proc. i zastosowaniem kwoty bazowej z daty przyznania emerytury.

● Pobieram najniższą emeryturę, ponieważ nie mogłem przedłożyć wynagrodzenia z zakładu pracy, bo został zlikwidowany, a w archiwum brak dokumentacji płacowej. Pracowałem ok. 20 lat na umowę o pracę na pełnym etacie, przez 4,5 roku na pół etatu i przez 2 lata (1995–1996 r.) tylko na umowę-zlecenie. Czy mogę przeliczyć świadczenie?

– Należy przedłożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego. Wynagrodzenie minimalne zostanie uwzględnione tylko z okresu zatrudnienia na umowę o pracę.

Z okresu wykonywania pracy na pół etatu wynagrodzenie minimalne zostanie uwzględnione w połowie. Natomiast z tytułu wykonywania umowy zlecenia wynagrodzenie minimalne nie zostanie uwzględnione.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!