wtorek, 22 sierpnia 2017 r.

Praca

Możesz zjeść na koszt firmy

Dodano: 25 listopada 2007, 17:34
Autor: MAREK KLIZA

Zdarza się, że pracodawcy podejmują decyzję o zapewnieniu swym pracownikom darmowych posiłków profilaktycznych (regeneracyjnych).

Dotyczy to zwłaszcza zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych.

- Przepisy nie precyzują jednak dokładnie, co to są "warunki szczególnie uciążliwe” - tłumaczy Marcin Obłoza, specjalista w sekcji prawnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. - Wykaz stanowisk, na których takie warunki występują, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli ich nie ma - po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.

Dlatego prawo do posiłków regeneracyjnych nie do końca ma charakter roszczeniowy, lecz w dużej mierze zależy od dobrej woli pracodawcy. Jednakże pracownicy mogą domagać się ustalenia takiego wykazu, a także zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o sprawdzenie, czy zachodzą warunki do jego sporządzenia.

Co możesz dostać?

Posiłkiem regeneracyjnym wcale nie musi być osławiona "zupa z wkładką”. Ale musi to być przynajmniej jedno odpowiednio kaloryczne i odżywcze danie gorące. Powinno zawierać ok. 50-55 proc. węglowodanów, 30-35 proc. tłuszczów, 15 proc. białek oraz mieć wartość kaloryczną ok. 1000 kcal.

Kiedy posiłki są obowiązkowe?

W uzasadnieniu jednego ze swych orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że obowiązek zapewnienia posiłków i napojów profilaktycznych dotyczy tylko osób wykonujących pracę związaną z wysiłkiem fizycznym.
Niektórych pracodawców do zapewnienia posiłków regeneracyjnych zmuszają przepisy bhp. Zgodnie z nimi, pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki w postaci jednego dania gorącego, w czasie regulaminowych przerw w pracy:
• pracownikom wykonującym prace związane ze szczególnym wysiłkiem fizycznym, powodującym efektywny wydatek energetyczny organizmu w ciągu zmiany roboczej,
• pracującym pod ziemią
• pracującym przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych.

Kto powinien dostać lunch w pracy?

Posiłki regeneracyjne pracodawca powinien zapewnić m.in. pracownikom zatrudnionym w zimie na otwartej przestrzeni. Muszą jednak być spełnione pewne warunki. Po pierwsze - "zima” według tych przepisów to okres od
1 listopada do 31 marca. Po drugie - podczas tej pracy w ciągu zmiany roboczej pracownicy muszą tracić odpowiednią ilość energii. To samo dotyczy również zatrudnionych wykonujących prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym. Darmowe posiłki należą się też pracującym w pomieszczeniach, w których ze względów technologicznych musi stale panować temperatura niższa niż +10° C albo wyższa niż +25° C.

Obiad w barze

Pracodawca może zapewnić swym pracownikom korzystanie z posiłków na podstawie bonów żywieniowych w punktach gastronomicznych albo możliwość przyrządzania przez nich posiłków we własnym zakresie z otrzymanych od niego produktów.

Tylko posiłki

Za posiłki nie przysługuje pracownikom ekwiwalent pieniężny.
A gdy pracodawca nie chce dać jeść...

Prawo do posiłków regeneracyjnych respektowane jest w dużych firmach, gdzie w imieniu pracowników dbają o to związkowcy, w mniejszych - nie zawsze. Wiadomo przecież, że jeśli pracodawcy nie muszą czegoś robić, to tego nie robią i oszczędzają na kosztach...

Podstawa prawna

Art. 232 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Rodzaje posiłków i napojów, a także wymagania, jakie powinny one spełniać oraz przypadki i warunki ich wydawania określone są w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r.
(Dz U nr 60, poz. 279).
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!