poniedziałek, 23 października 2017 r.

Praca

Praca w niedzielę lub święto jest dozwolona?

  Edytuj ten wpis

Niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Sprawdź, czy pracodawca może wymagać, żebyś wtedy pracował. Zobacz też, co Ci się za to należy.

Tylko wyjątkowo praca w niedziele i święta jest dopuszczalna. Takie przypadki określa art. 151 (10) kodeksu pracy. I tak praca w niedziele i święta jest dopuszczalna:

- w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- w ruchu ciągłym,
- przy pracy zmianowej,
- przy niezbędnych remontach,
- w transporcie i komunikacji,
- w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych,
- przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
- w rolnictwie i hodowli,
- przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, zakładach opieki zdrowotnej, w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Rodzaje pracy czy stanowisk, na których praca odbywa się w niedzielę, należy wskazać w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy.

Jeżeli rozkład czasu przewiduje pracę w niedziele i święta, to - w każdym systemie czasu pracy - pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz wolnych sobót.

Pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu, niezależnie od liczby rzeczywiście przepracowanych godzin w niedzielę. Musi to nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowaniu niedzieli.

Dni wolnych za niedzielę nie należy ani przekładać na termin późniejszy ani kumulować. Dzień ten nie może wypadać w dzień wolny pracownika, wynikający z rozkładu czasu pracy.

Jeżeli pracodawca nie będzie miał możliwości przyznania dnia wolnego we wskazanym terminie (np. z powodu urlopu pracownika czy tez choroby), wówczas pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w tym terminie - dodatek w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Roszczenie o wypłatę tego dodatku przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym dodatek powinien być wypłacony.

Jeżeli praca wykonywana jest w święta to pracownikowi tak jak w przypadku niedzieli przysługuje dzień wolny od pracy w tygodniu, który musi być udzielony do końca okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy okaże się, że udzielenie wolnego w tym terminie jest niemożliwe to pracownikowi przysługuje 100 proc. dodatek za każdą godzinę pracy w święto.

Także w tym przypadku, gdy praca była wykonywana ponad wymiar dobowy i pracownik otrzymał dzień wolny, to za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek albo czas wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!