środa, 23 sierpnia 2017 r.

Praca

Tylko staż zakładowy

Dodano: 30 sierpnia 2001, 14:09

Pracuję 15 lat, ostatnio dwa lata u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ mój pracodawca wpadł w kłopoty finansowe - zamierza zwalniać zatrudnianych ludzi. Prawdopodobnie i mnie czeka taki los. Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje? - pyta Beata J. z Parczewa.

Okres wypowiedzenia zależy od czasu przepracowanego przez pracownika, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, u danego pracodawcy. Nie bierze się pod uwagę ogólnego stażu pracy, lecz tylko tzw. staż zakładowy.

Okres wypowiedzenia wynosi:


  • 2 tygodnie, gdy pracownik pracował krócej niż 6 miesięcy,
  • miesiąc, gdy pracownik pracował co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, gdy pracownik przepracował co najmniej 3 lata.
    Do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest okres wypowiedzenia, można doliczyć czas zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli nowy pracodawca przejął dotychczasowy zakład pracy i stał się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dotyczy to firm przekształcanych, kupowanych, tych, które zmieniają swe nazwy itp., co w obecnych realiach gospodarczych jest przecież zjawiskiem bardzo częstym.
    Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę - okres wypowiedzenia może zostać skrócony. Podstawa prawna:
    art. 36 kodeksu pracy.
  • Czytaj więcej o:
    (0) komentarzy

    Skomentuj

    avatar
    Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

    Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

    Ostatnie komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Pozostałe informacje

    Alarm 24
    Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
    Alarm24 telefon 691 770 010

    Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

    Kliknij i dodaj swojego newsa!