Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

7 maja 2022 r.
18:35

Praktyka czyni uważnego motocyklistę [zdjęcia]

27 0 A A

Najpierw wykłady, a potem szlifowanie umiejętności praktycznych na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie. W sobotę przy ul. Grygowej ruszył cykl bezpłatnych szkoleń dla motocyklistów, organizowany przez Stowarzyszenie Moto-Sekcja. Na 450 chętnych, miejsca było dla 60 uczestników. Kim są i dlaczego przyjechali na takie zajęcia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław ze Świdnika, bez stażu na motocyklu:

– Jeszcze nie mam uprawnień, dopiero w poniedziałek zaczynam jazdy, a jestem już po egzaminach teoretycznych. Nigdy nie miałem styczności z motorem, ale jestem bardzo zadowolony, że tutaj trafiłem. Zawsze śmiałem się i dziwiłem tej naklejce, które są na samochodach: "motocykle są wszędzie". Odkąd mam ten motor i brakuje mi jeszcze doświadczenia, ale takie siedzenie przy motorze w garażu i ten strach, że się zaraz wyjedzie… Zrozumiałem, skąd jest ta naklejka. Rzeczywiście, motocykl zawsze jedzie troszeczkę szybciej niż auto i nie zawsze, kiedy coś się stanie, jest to wina kierowcy. Oczywiście, powinien się on rozglądać, ale nie jest też w stanie zauważyć motocyklisty, jeżeli jedzie te 30 km/h szybciej.

Weronika z Lublina, 2-letni staż:

– Takie szkolenia są po to, żebym czuła się bezpiecznie przy zakrętach albo jeżeli zdarzy się jakaś niebezpieczna sytuacja na drodze, to żeby łatwiej sobie z tym poradzić i wyjść z tego cało. Na razie się uczyłam przeciwskrętu i przeciwwagi. Cały tor jest podzielony na trzy części, każda grupa jeździ określony czas i się zmieniamy. Na razie czuję się bezpiecznie na drodze. Miałam tylko jeden incydent na motocyklu – przy hamowaniu awaryjnym za bardzo zblokowałam koło, bo jeszcze wtedy nie miałam abs, a dopiero uczyłam się jeździć i złamałam sobie nadgarstek. Akurat dwie godziny przed egzaminem i już na niego nie pojechałam.

Marcin z Kozienic, 2-letni staż:

– To, czego można się tutaj nauczyć, to nie nauczy się tego nikt na zwykłym kursie na prawo jazdy. Tam jesteśmy przygotowani wyłącznie do egzaminu, mamy go zdać i koniec. Życie zaczyna się dopiero potem, kiedy sami wsiadamy na motocykl, bez instruktora, i wyjeżdżamy na drogę. Na kursie jest zdecydowanie zbyt mało godzin do wyjeżdżenia. Według mnie, takie szkolenia i kursy powinny odbywać się w różnych warunkach – nie tylko w lecie, kiedy jest przyczepność i tak dalej. Również w czasie deszczu kierowcy powinni być uświadamiani, jak się zachować w takich warunkach, co zrobić.

Sylwia z Międzyrzeca Podlaskiego, 6-letni staż:

– Lubię prędkość, ale jeszcze średnio jeżdżę na motocyklu. Myślę, że to nie jest największy grzech motocyklistów, tylko brak umiejętności. Na pewno wcześniej nie próbowałam tak wolno jeździć, tak więc dużo mam jeszcze do poprawy, ale na pewno będzie to szkolenie przydatne. W tej chwili już nie jeżdżę na dłuższych trasach, czasem pojadę tylko na jakiś tor. Kiedyś byłam razem z grupą w Grecji, długo tam jechaliśmy, nie pamiętam ile. Nadarzyła się okazja, to pojechałam z nimi, tylko że jako jedyna byłam na motocyklu sportowym, a oni na turystycznych (śmiech).

Jerzy z Ziółkowa koło Łęcznej, kilkunastoletni staż:

– Do tej pory mi się wydawało, że mam bardzo długi staż, ale po dzisiejszym szkoleniu okazało się, że za krótki. Okazało się, że nie umiem jeździć (śmiech). Prawo jazdy na motor zrobiłem w 1979 roku, później było 30 lat przerwy, a teraz od nowa się bawię, od 5 lat jeżdżę chopperem. Oczy otworzyły mi te niby najprostsze rzeczy, jak dohamowania, slalomy, ale nie jest to takie oczywiste, jak się wydaje. Do tej pory wydawało mi się, że moje umiejętności wystarczają. Były takie sytuacje, że ktoś, gdzieś wyskoczył, ale szczęśliwie mi się udawało. Mój motor jest czarny, ja się ubieram na czarno i jeżeli są takie sytuacje, że jedzie się gdzieś pod drzewami, gdzie jest cień, to nas nie widać. Kiedy nam ktoś drogę zajeżdża, to mniej nas widać, gabarytowo jesteśmy mniejsi.

Mł. asp. Tomasz Łuksik z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie:

– Jestem tutaj służbowo, ze skierowaniem na kurs motocyklowy z ramienia Wydziału Ruchu Drogowego, celem doskonalenia techniki jazdy. Jest tutaj czterech funkcjonariuszy, jesteśmy z jednej jednostki. To, co widzę jako policjant, zdecydowanie działa na wyobraźnię. Można wywnioskować jedną, podstawową rzecz – różnica prędkości pomiędzy wszelakimi pojazdami, to jest najbardziej zdradliwy temat. Myślę, że zbyt duża prędkość to jest też największy grzech motocyklistów, ale też przecenianie własnych możliwości, dlatego polecam każdemu przyjechać tutaj, zobaczyć, dobrze się zmęczyć i odchodzi wtedy ochota na głupoty w mieście.

Będą kolejne szkolenia

W rozmowie z Dziennikiem Artur Lis, lubelski instruktor jazdy na motocyklu, zapowiadał, że w tym sezonie bezpłatnych szkoleń ma być w sumie pięć – co miesiąc, od maja do września. Informacje o dokładnych terminach kolejnych zajęć oraz o tym, jak można się na nie zgłosić, będą pojawiać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Moto-Sekcja oraz na jego profilu na Facebooku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium