Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2019 r.
13:55

Prezydent Krzysztof Żuk nie rezygnuje z głosowania w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
38 720 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Decyzja kluczowa dla przyszłości górek czechowskich nie zostanie wycofana z niedzielnego posiedzenia Rady Miasta. Prezydent Lublina, wbrew apelom opozycji, nie okroi porządku obrad zwołanych w nadzwyczajnym trybie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa górek miała być rozstrzygana już dzisiaj, ale posiedzenie Rady Miasta zostało odwołane z powodu błędu formalnego. Błąd miał polegać na zbyt późnym zawiadomieniu radnych o terminie posiedzenie. W zamian zostało zwołane nowe, nadzwyczajne posiedzenie, z tym samym porządkiem obrad, który planowano na dziś.

– Jedyny termin, w którym ta sesja może się odbyć to niedziela – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk. Tłumaczy, że nie można było zwołać obrad po niedzieli, bo jeszcze w tym miesiącu Rada Miasta musi podjąć decyzje w sprawie rozliczenia prezydenta z zeszłorocznej działalności, zatwierdzenia jego sprawozdania finansowego za rok 2018 oraz udzielenia mu absolutorium. Wszystkie te uchwały muszą zapaść do 30 czerwca.

– Upływ tego terminu oznaczałby, że Rada Miasta nie wypowiedziała się w przedmiocie absolutorium i raportu o stanie gminy – mówi Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Tłumaczy, że byłby to zły sygnał dla instytucji finansowych oceniających kondycję miejskiej kasy.

Opozycyjni radni PiS zaapelowali dziś do prezydenta, aby okroił do niezbędnego minimum porządek nadzwyczajnych obrad. – Oczekujemy, że w niedzielę będzie tylko dyskusja na temat absolutorium, natomiast wszystkie inne punkty zostaną przeniesione na inny termin – podkreśla Tomasz Pitucha, radny PiS.

Spełnienie prośby radnych PiS oznaczałoby, że w niedzielę nie odbędzie się głosowanie nad prezydenckim projektem studium przestrzennego, czyli dokumentu mającego określić przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta, w tym również górek czechowskich. Prezydent chce dopuścić zabudowę wielorodzinną na 25 proc. górek.

Wszystko wskazuje na to, że projekt studium nie będzie wycofany z niedzielnego posiedzenia. – Porządek obrad zostawiamy bez zmian – potwierdza Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin. Zmiana porządku wymagałaby zgody prezydenta, bo takimi zasadami rządzą się posiedzenia zwoływane w nadzwyczajnym trybie. Nie można zmienić listy ich tematów bez zgody tego, kto wnioskował o posiedzenie. W tym przypadku wnioskodawcą był prezydent, który wykluczył odłożenie na później sprawy studium.

– Niech radni PiS, którzy o to wnioskują, wytłumaczą działkowcom, że nie chcą zabezpieczenia ich interesów w studium – mówi prezydent Żuk, który podkreśla, że dokument ma zagwarantować dalszą działalność ogrodom działkowym. Nie zamierza też odkładać sprawy na później, chociaż sam poprosił wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne o objęcie „osłoną antykorupcyjną” prac nad „przygotowaniem i uchwalaniem” studium przestrzennego.

Niedzielne posiedzenie może trwać wiele godzin, choć radni PiS apelowali o jego maksymalne skrócenie. Tłumaczyli, że w tym samym czasie będą się odbywać w Lublinie państwowe obchody 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Początek posiedzenia rady wyznaczono na godz. 9, tymczasem o godz. 10 w archikatedrze ma się odbyć uroczysta msza z udziałem przedstawicieli władz centralnych Polski i Litwy, w tym parlamentarzystów obu krajów.

– Obchody będziemy musieli spędzić w sali obrad – skarży się radny Pitucha. Tymczasem przewodniczący rady zapowiada, że wszyscy chętni będą mogli pójść na uroczystości. – Nie jest naszym dążeniem, żeby komukolwiek utrudniać możliwość uczestnictwa w uroczystości państwowej. W niedzielę o godz. 9 zaczniemy sesję i kilka minut przed godz. 10 ogłosimy przerwę – zapowiada przewodniczący Pakuła. Przerwa ma trwać do godz. 12.30. Wiele wskazuje na to, że obrady mogą się zakończyć nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Winą za konieczność odwołania dzisiejszego posiedzenia opozycja obarcza przewodniczącego Pakułę. On sam wini radcę prawnego obsługującego Biuro Rady Miasta, który miał zapewnić, że skoro zawiadomienia trzeba wysłać siedem dni przed sesją, a siódmy dzień wypadał w Boże Ciało, to zaproszenia można wysłać w następnym dniu roboczym, czyli w zeszły piątek. Opozycja przekonuje, że prawnik, pracujący jednocześnie dla wojewody, stał się kozłem ofiarnym dla Pakuły i prezydenta.

– Nie jest kozłem ofiarnym, mnie poglądy pana mecenasa nie interesują – przekonuje Żuk. – Jeżeli źle zarekomendował poinformowanie radnych w piątek o zwołaniu sesji, to musi być świadomy swojej odpowiedzialności – dodaje prezydent, który oczekuje od mecenasa zatrudnionego w Ratuszu od wielu lat, że zrezygnuje z pracy.

Na dzisiejszej konferencji prasowej opozycyjny klub PiS zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie Jarosława Pakuły z funkcji przewodniczącego rady. Wszystko wskazuje na to, że większość rady stanie po stronie Pakuły i wniosek, o ile się pojawi, nie uzyska wymaganej liczby głosów.

W południe Krzysztof Żuk poinformował również o kolejnym, już trzecim zadomieniu, które złożył do prokuratury w związku ze szkalującymi go komentarzami w internecie dotyczącymi sprawy górek czechowskich. Tym razem prezydent chce, by śledczy ścigali osobę piszącą, że Żuk ma dostać „300 mln zł do kieszeni”.

Prezydencki projekt studium przestrzennego ma umożliwić zabudowę wielorodzinną na trzech z sześciu wysoczyzn górek czechowskich: dwóch przy ul. Poligonowej i jednej przy ul. Koncertowej. Żuk nie przesądza, jak duże widziałby tu bloki. Zastrzega, że nie wyższe niż w sąsiedztwie. Czwarta wysoczyzna, u zbiegu Ducha i Poligonowej ma być strefą zabudowy sportowej z dopuszczeniem handlu i usług.

1998-stronicowy projekt studium przestrzennego radni dostali w długi weekend, ale nie dostali zbyt wiele czasu na wnikliwą lekturę, bo w poniedziałek zaczęły się głosowania w komisjach tematycznych Rady Miasta.

Opinie komisji wskazują, że sprawa jest przesądzona i większościowy klub prezydenta (z możliwymi wyjątkami), zagłosuje dziś za studium. Swoje poparcie dla dokumentu zadeklarował już szef klubu Michał Krawczyk, który reprezentuje w radzie okręg obejmujący m.in. górki czechowskie. Zastrzega, że nie będzie w tej sprawie dyscypliny klubowej i każdy radny z obozu prezydenta Żuka będzie głosować zgodnie z własnym przekonaniem.

Większość radnych z klubu Żuka broni studium. – Nie da się stworzyć dokumentu, który zadowoli wszystkich – mówi radny Bartosz Margul. Powtarza to, co mówi Żuk: górki to tylko 1 proc. powierzchni Lublina, a studium jest potrzebne całemu miastu.

Z klubowego współbrzmienia wyłamuje się radny Marcin Nowak, który generalnie chwali studium, z wyjątkiem rozwiązań dotyczących dawnego poligonu. Nowak pokazuje wyniki kwietniowego referendum: dwie trzecie głosów przeciw blokom na górkach. Prezydent odpowiada inną liczbą: głosowało tylko 13 proc. uprawnionych, a do ważności referendum wymagana jest 30-proc. frekwencja.

Niedzielne posiedzenie może być dość burzliwe, bo do Ratusza wybiera się sporo społeczników przeciwnych budowie bloków mieszkalnych na dawnym poligonie. Społecznicy zaczęli nawet zbiórkę pieniędzy na wynajęcie billboardów, na których zamierzają umieścić nazwiska radnych głosujących w niedzielę za możliwością budowy bloków mieszkalnych na gorkach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu
7 czerwca 2024, 17:00
galeria

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu

Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć Tomasza Sobeckiego, która dzisiaj (7 czerwca), z udziałem autora zostanie otwarta w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty