Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 sierpnia 2010 r.
19:29
Edytuj ten wpis

90. rocznica Bitwy Warszawskiej: Cud nad Wisłą, rozkazy z Puław

0 11 A A

Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13–15 sierpnia 1920 roku. Zwycięstwo okryło chwałą marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojsko Polskie. Rozkazy do żołnierzy, którzy zatrzymali bolszewików na Wiśle, wychodziły z Puław.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lord Edgar Vincent d'Abernon, szef misji alianckiej, która przyjechała do Warszawy w 1920 roku powiedział, że Bitwa Warszawska była "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Istotnie, jak twierdzili m.in. francuscy historycy i znawcy taktyki wojennej, zwycięstwo Polaków uratowało zachodnie kraje Europy przed barbarzyństwem sowieckich służb bezpieczeństwa. Alain Besancon stwierdził, że Cud nad Wisłą to było jedno z wielkich zwycięstw ludzkości i dla ludzkości.

Pod broń

– W wielu miejscowościach kraju były i są tablice upamiętniające bohaterstwo Polaków – mówi Mikołaj Spóz, puławski regionalista. – Pod komendę Piłsudskiego ciągnęli młodzi i starsi. Mimo iż nie było takich środków przekazu jak dziś, wieść o nawale bolszewickiej rozchodziła się lotem błyskawicy i kto tylko mógł ruszał bronić młodej niepodległości.

Tak to już jest, że na historię kraju często składają się losy bohaterów, losy rodzin, które tworzą naród. – Nie trzeba było wielkich słów o patriotyzmie – podkreśla Spóz. – Każdy był gotów oddać życie za ojczyznę. Ginęli najlepsi synowie swoich rodzin, ale ich poświęcenie nie poszło na marne – mówi ze smutkiem Spóz.

Na wielu frontach

Działania wojenne w 1920 roku rozgrywały się na wielu frontach. W maju 1920 roku siły polsko-ukraińskie wkroczyły do Kijowa. W tej sytuacji Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, dowodzoną przez Michaiła Tuchaczewskiego. Ten chciał koniecznie zdobyć Warszawę. Jednocześnie armia Siemiona Budionnego atakowała Polaków w rejonie Lwowa, a korpus kawalerii Gaj-Chana miał opanować północne Mazowsze.

– Wszystko, co dziś rozumiemy jako Cud nad Wisłą miało swój początek wcześniej – mówi Mikołaj Spóz. – W walkach z bolszewikami krew przelewano na różnych frontach.

Śmierć w bitwie

Wacław Policzkiewicz, harcerz, peowiak, 24-letni porucznik Wojska Polskiego, urodził się w Lublinie. Tu ukończył szkołę z odznaczeniem, wstąpił na Politechnikę Warszawską. Był w Legionach, a później brał udział w wojnie z bolszewikami. W czasie odwrotu z Kijowa jego I pułk piechoty krwawił się w nieustannych bojach.

Po bitwie okazało się, że nie ma Policzkiewicza. Długo szukali żołnierze bardzo lubianego towarzysza. Kapitan M. Lepecki tak wspomina bitwę pod Borodzianką 13 czerwca 1920 roku: "... jeden z żołnierzy zobaczył nieszczęśliwego podporucznika, leżącego w wysokim zbożu. Zbiegliśmy się doń. Leżał twarzą do ziemi cichy, nieruchomy – już nie żył. Bolszewicka kula trafiła go w serce...”.

Stąd poszły rozkazy

– To z Puław poszły rozkazy dotyczące zwycięskiej bitwy – przypomina Mikołaj Spóz. Nad Wisłą trwała krwawa bitwa o Warszawę. Piłsudski złożył wizytę w puławskim Instytucie Rolniczym. – Panowie oficerowie zakwaterowani byli w różnych prywatnych domach – opowiada Mikołaj Spóz. – W Sali Okrągłej Instytutu odbywały się narady wojskowych i stąd szły najważniejsze rozkazy, których konsekwencją był cud nad Wisłą.

Sala była przestronna, na wielkim sześciokątnym stole rozkładali mapy sztabowe. – Pochylali się nad nimi, śledzili jak przebiega linia frontu i planowali kontrofensywę – opowiada pan Mikołaj. – Był tu Piłsudski, generał Stachiewicz i pułkownik Prystor. Stąd poszły rozkazy do wojsk, które zatrzymały bolszewików na Wiśle. Ten stół przetrwał okupację, jakiś czas stał w kreślarni Instytutu, teraz jest w bibliotece i pełni swoją funkcją. Niewiele osób wie o jego historycznej roli.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium