niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Bronowice: Desperat bronił domu. Urzędnicy dali mu tydzień (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2009, 17:43

Kilkunastu antyterrorystów, policyjny negocjator i strażacy. W takiej asyście doszło w czwartek do nieudanej próby rozbiórki samowoli budowlanej w Bronowicach w powiecie puławskim. Właściciel domu bronił go z palnikiem gazowym w ręku.

Dom, o który poszło, znajduje się w Bronowicach w gminie Puławy. Jego właściciel Marek P. remontując w 2003 r. budynek kompletnie go przebudował bez zgłaszania tego faktu do urzędów. Nadzór budowlany poinformował sąsiad, a inspektorzy stwierdzili czarno na białym, że to samowola. Mężczyzna miał możliwość jej legalizacji, ale tego nie zrobił. Kilka lat temu nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki, ale Marek P. i tę decyzję zignorował.

Dlatego w czwartek rano pod posesję 53-latka przyjechała koparka i robotnicy z firmy, która miała zburzyć dom na zlecenie nadzoru budowlanego. Ale właściciel postanowił o niego walczyć. Dosłownie. – 30 lat pracy i gdzie ja pójdę, pod most? To ja wolę do więzienia pójść – zapowiedział w rozmowie z nami.

Jak powiedział, tak zrobił. Kiedy na podwórko weszli pracownicy zakładu energetycznego, żeby odciąć prąd, wybiegł do nich z podpalonym palnikiem przymocowanym do butli gazowej. Pracownicy PGE wycofując się w popłochu autem wpadli do rowu.

Rozmawiać z Markiem P. próbowali policjanci, zabezpieczający rozbiórkę. Ale mężczyzna zamknął się w aucie, a potem w domu i zagroził, że wysadzi wszystko w powietrze.

Na miejsce najpierw przyjechali strażacy, a potem policyjny negocjator i grupa antyterrorystów. Kilkunastu zamaskowanych policjantów otaczało dom. W tym czasie negocjator telefonicznie rozmawiał z Markiem P. Zrobił to tak skutecznie, że po przyjeździe na miejsce karetki pogotowia mężczyzna spokojnie wszedł do samochodu i został odwieziony do szpitala, gdzie pozostał pod opieką lekarzy.

Jednocześnie inspektorzy nadzoru odstąpili od rozbiórki. Tylko energetycy dokończyli swoją pracę i odcięli prąd. – Daliśmy mu jeszcze tydzień, bo mężczyzna zobowiązał się, że w tym czasie sam rozbierze budynek. Jeśli tego nie zrobi, to wrócimy – zapowiada Elżbieta Dudzińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Puławach. – Dom znajduje się na stromej skarpie i naprawdę może zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

Jeśli mężczyzna sam nie rozbierze domu, to będzie musiał zapłacić za przymusową rozbiórkę. Ponadto komornik ściąga od niego jeszcze prawie 26 tys. złotych kary nałożonej przez nadzór budowlany. Mężczyzna może też odpowiadać przed sądem za utrudnianie czynności.

Materiał wideo:


Autor: Paweł Buczkowski

Wielka akcja wokół małego domu

Patrząc z boku na akcję policji w Bronowicach pod Puławami można było odnieść wrażenie, że w tym małym domku przebywa jakiś groźny mafioso. A był tam tylko jego właściciel, który bronił go przed przymusową rozbiórką.

Godz. 7.20
Pod domem w Bronowicach (pow. puławski) pojawiają się pracownicy nadzoru budowlanego. W rękach mają decyzję o tzw. zastępczej rozbiórce domu, który jest samowolą budowlaną. Czekają na pracowników firmy budowlanej, która ma dokonać rozbiórki.

7.32
Z budynku wychodzi właściciel. Twierdzi, że nic nie wiedział o rozbiórce. – Jak to, zburzą to i co? Gdzie ja wyniosę swoje meble, gdzie ja z tym pójdę? Dla mnie to jest szok – rozkłada ręce Marek P.

7.44
Stromym podjazdem pod dom wjeżdża samochód zakładu energetycznego. Do mężczyzn z butlą gazu wychodzi Marek P. Odpala palnik i straszy płomieniem. Mężczyźni uciekają, a podczas zjazdu ze skarpy ich samochód wpada do rowu.

7.52
Marek P. wychodzi z domu i zamyka się w swoim samochodzie. Podchodzą do niego policjanci asystujący w czynnościach nadzoru. Mężczyzna – siedząc w aucie – ponownie odpala płomień z butli. Funkcjonariusze się wycofują. Mężczyzna wraca z butlą gazu do domu.

8.16
Pod dom podjeżdża wóz straży pożarnej, a po chwili koparka z firmy budowlanej, która ma rozebrać dom na zlecenie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Na miejsce dojeżdżają też kolejne radiowozy z policjantami. Zapada decyzja, że z desperatem grożącym wysadzeniem domu będzie rozmawiał profesjonalny negocjator, który zaraz przyjedzie z Lublina.

9.30
Przyjeżdżają znajomi Marka P. Telefonicznie próbują go przekonać, żeby się uspokoił. Bezskutecznie.

10.04
Na miejscu są już antyterroryści, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt minut obmyślają plan i przygotowują się do akcji. W tym samym czasie policyjny negocjator rozmawia już z Markiem P. przez telefon.

10.42
Jedna grupa zamaskowanych antyterrorystów przedziera się przez las położony na skarpie obok domu. Mają ze sobą drabinę i łom. Zatrzymują się przy ogrodzeniu posesji. Pozostałe grupy obstawiają dom z dołu od strony ulicy.

11.05
Nadjeżdża karetka pogotowia. Policjanci blokują z obu stron przejazd drogą Góra Puławska–Kozienice. Po kilku minutach z torbą w ręku z domu spokojnie wychodzi Marek P. Wchodzi do karetki, która zabiera go do szpitala.

11.22
Policjanci kluczami otrzymanymi od właściciela otwierają dom. W środku znajdują jedynie wspomnianą wcześniej butlę z gazem. W samochodzie antyterroryści znajdują ponadto długi kij.

11.26
Akcja zakończona. Antyterroryści zwijają się i odjeżdżają. Do akcji wkraczają teraz eneregetycy, którzy odłączają prąd w mieszkaniu. Rozbiórki dzisiaj nie będzie – nadzór budowlany dał Markowi P. tydzień na to, żeby sam zburzył swój dom. Jeśli tego nie zrobi, akcja się powtórzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wąbrzeźno
irma
Irma
(100) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wąbrzeźno
Wąbrzeźno (7 kwietnia 2015 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Mężczyzna miał możliwość jej legalizacji, ale tego nie zrobił. Kilka lat temu nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki, ale Marek P. i tę decyzję zignorował."

"zapowiada Elżbieta Dudzińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Puławach. – Dom znajduje się na stromej skarpie i naprawdę może zagrażać bezpieczeństwu ludzi."

Najpierw ma mozliwość i jak zapłaci to budynek jest ok jak nie płaci to nagle znajduje sie skarpa. Macie mnie za idiote? Kiedy państwo przestanie nas traktować jak debili. Co najwyżej mógłbym się zgodzić na zapłacenie kosztów ekspertyzy. Tylko co to za eksperci którzy w zalezności od ilosci przelanych na ich konto pieniędzy mówią co innego. Udowodnijcie że coś z tym budynkiem jest nie tak i wtedy burzcie. A jeśli wszystko jest zgodnie ze sztuką budowlaną to spi....... Na świecie od tysięcy lat obowiązuje prawo naturalne: jak sie chłopu na głowe zawali i zginie to znaczy że głupi a skoro zginął to swoich genów dalej nie przekaże to proste. Pewne zasady trzeba stosować jednak prawo budowlane zdecydowanie trzeba uprościć.

Rozwiń
irma
irma (20 stycznia 2010 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nelson napisał:
żenujący jest poziom tego forum i wiekszości osób wypowiadających się na nim. No ale czego oczekiwać od czytelników DW- byłego organu prasowego PZPR.
Zero znajomości tematu: podstaw prawnych, prawa budowlanego i kodeksu cywilnego. Prawie wszystkim marzy się anarchia i samowolka, współczują facetowi, który łamie prawo budując się na skarpie i nie dostosowując warunków przebudowy do wytycznych budowlanych. Bez urazy ale idąc tokiem myślenia większości osób broniących faceta który pozwolił sobie na samowolę i złamał prawo, to praworządność macie w dalekim poważaniu a komunę macie we krwi.

Pokaż mi w Polsce praworządność.
Rozwiń
Irma
Irma (20 stycznia 2010 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale odwalili żenadę,a antyterroryści to widać że sobie poligon zorganizowali.a może trzeba było jeszcze wojsko ściągnąć? buhaha.po prostu facet nie dał w łapę i mu dom rozebrali... szkoda tylko,że tak łatwo odpuścił. trzeba puścić to w świat,niech inni widzą co się w Polsce dzieje...
Rozwiń
~gość~
~gość~ (13 grudnia 2009 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
prawo jest prawem a jeśli ktoś myśli że jest ponad prawem to musi się liczyć z kosztami
prawo dla wybranych.Masz forsę to i prawo ci nie potrzebne.A widać to w licznych reportażach telewizyjnych w programach "Ekspres reporterterów","telekurier""prosto z Polski"'sprawa dla reportera".To jest prawo w czystej postaci.Można pooglądać absurdy prawne,doprowadzające ludzi do najgorszych kroków łącznie z samobójstwami.
Rozwiń
~gość~
~gość~ (13 grudnia 2009 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nelson napisał:
żenujący jest poziom tego forum i wiekszości osób wypowiadających się na nim. No ale czego oczekiwać od czytelników DW- byłego organu prasowego PZPR.
Zero znajomości tematu: podstaw prawnych, prawa budowlanego i kodeksu cywilnego. Prawie wszystkim marzy się anarchia i samowolka, współczują facetowi, który łamie prawo budując się na skarpie i nie dostosowując warunków przebudowy do wytycznych budowlanych. Bez urazy ale idąc tokiem myślenia większości osób broniących faceta który pozwolił sobie na samowolę i złamał prawo, to praworządność macie w dalekim poważaniu a komunę macie we krwi.
Prawo prawem między tym jest człowiek ważniejszy od wszystkich praw,które w bardzo licznych przypadkach są łamane.Spójrz na inne dziedziny życia gdzie prawo jest łamane i co.Kto ma się domagać praworządności w służbie zdrowia gdzie miesiącami ludzie muszą czekać na wizytę u specjalisty a przecież konstytucja gwarantuje ochronę zdrowia obywateli.Wiadomo,że przeciętny zjadacz chleba nie ma wiedzy prawniczej ale poza prawem jest wrażliwość ludzka,która jest materiałem deficytowym w dzisiejszym świecie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (100)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!