środa, 24 stycznia 2018 r.

Puławy

Byłeś w ZNP, to jesteś be

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 sierpnia 2007, 19:25

Starosta puławski nie zgodził się na wmurowanie w ścianę Muzeum Oświatowego tablicy upamiętniającej Stanisława Jednacza,

nauczyciela i społecznika, który je założył. Tylko dlatego, że należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji, która, według starosty, wspierała ustrój totalitarny.

Stanisław Jednacz był wieloletnim kierownikiem Domu Harcerza w Puławach. Przez kilka lat szefował też kinu Sybilla i uczył w puławskich szkołach. Na emeryturze zajął się pracą społeczną. Zorganizował też od podstaw puławskie Muzeum Oświatowe. Jeżdżąc po całym powiecie zbierał eksponaty, archiwizował dokumenty i zabiegał o fundusze. Był znanym i cenionym puławianinem. W ubiegłym roku zmarł. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oświatowego postanowili, że upamiętnią jego osobę przez wmurowanie w ścianę założonego przez niego muzeum tablicy z jego nazwiskiem. Pieniądze na ten cel zebrali dzięki składkom, a także dofinansowaniu przez Radę Miasta Puławy.
Ale żeby tablicę zawiesić, potrzebowali zgody właściciela budynku, czyli Starostwa Powiatowego w Puławach. I tu zaczął się problem. Starosta Sławomir Kamiński (związany z PiS) odpisał członkom towarzystwa, że się na nie zgadza. – Starosta wytłumaczył mi dopiero w rozmowie, że Stanisław Jednacz był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, a według niego ta organizacja działała na szkodę narodu polskiego – opowiada Barbara Miluska, członkini towarzystwa.
W rozmowie z nami starosta przyznał, że osoba związana z ZNP nie powinna posiadać tablicy pamiątkowej. – To była organizacja wspierająca ustrój totalitarny. Nie ma chlubnej karty w historii Polski, a dzisiaj także wiadomo, że jest powiązana z określoną opcją polityczną – uważa Sławomir Kamiński.
Mikołaj Spóz, jeden z członków towarzystwa, oburza się na słowa starosty: Ten człowiek przechowywał w latach 80. materiały wydawane przez Solidarność. Więc w jaki sposób miał szkodzić narodowi?
Barbara Miluska dodaje: Mój ojciec w latach 60. został zwolniony z pracy w szkole, dlatego że w czasie wojny walczył w Armii Krajowej. Stanisław Jednacz bez wahania przyjął go do pracy w kierowanym przez siebie Domu Harcerza.
Mimo to starosta pozostaje nieugięty. – Nie mówię, że Stanisław Jednacz był złym człowiekiem. Ale jest wiele innych zasłużonych dla Puław osób – ucina Kamiński.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(Anonimowy)
(Anonimowy)
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 sierpnia 2013 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (3 września 2007 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jednacz to podpisywał?
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (3 września 2007 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już by zerwali tylko zasadniczo nie ma z kim zrobhić nowej. PO z SLD się nie zgrywają.A PiS nie spi, też kombinuje, coby ludzi z PSL przekabacić.
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (3 września 2007 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miał parę niezłych pomysłów: ot, coby rejonuy OPEC podzielić na osobne przedsiębiorstwa, każde z prezesem, zarządem etc.A tak w ogóle to nie smiać się z Pana Starosty. Jak mi powiedział pewien członek PiS, zresztą kandydat na radnego, Pan Starosta z braku kasy dorabiał sobie staniem na bramce w wiejskiej dyskotece. Życzymy Panu Staroście aby nie marnował się na obecnym stanowisku i wrtócił do swojego ulubionego zawodu.PS. A kwestię ukończenia studiów już wyjaśniono? Bo podobno nikt na PSW Pana Starosty nie pamięta.
Rozwiń
gapa
gapa (18 sierpnia 2007 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo łomy zwawsze w Pisie sa potrzebne do podsadzania kurdupli jest to partia małego wzrostu kaczor kruk gosio intelektualnie sa ograniczeni jak widac bo zapamiętac nie moga tylko s ie nagrywają
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!