niedziela, 25 marca 2018 r.

Puławy

Ceny za mury idą do góry

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2006, 10:48

W wielu sklepach i hurtowniach budowlanych zaczyna brakować pustaków, płyt gipsowo-kartonowych i styropianu. Niektórych materiałów budowlanych nie będzie już do końca roku. Producenci wprowadzają nawet sprzedaż na listy. A ceny idą do góry...

Na puławskim rynku nieruchomości panuje ruch, jakiego nie było od paru lat. – Ludzie wracają z pracy za granicą i rozpoczynają budowy domów. Najwięcej sprzedajemy teraz stali i cementu – stwierdza Krzysztof Kamieniewski z puławskiego Hembudu. – Popyt byłby jeszcze większy, gdyby nie tak wysokie ceny i braki niektórych materiałów.
Tylko we wrześniu cena np. betonu komórkowego u większości producentów wzrosła o 20 proc. – Niektórzy klienci jeździli nawet do zakładu w Niemcach, gdyż tam było taniej, doliczając nawet koszty transportu – dodaje Kamieniewski.
Obawy związane z budową domu ma Andrzej Górka z Puław, który niedawno przyjechał z Irlandii – Niedługo rozpocznę wykopy pod dom. Mam już zamówione materiały na początek, ale co będzie potem?
Zwiększone zainteresowanie materiałami sprawia, że nie tylko rosną ich ceny, ale także zaczyna ich brakować. Są kłopoty z zakupem płyty gipsowo-kartonowej, wełny mineralnej, pustaków. – Na razie to kilkudniowy brak towaru. Trudno jednak przewidzieć, jak będzie później – zauważa Kamieniewski.
Okazuje się, że producenci nie są w stanie dorównać popytowi. – Pomimo że w pełni wykorzystujemy nasze moce produkcyjne, to jest to za mało w porównaniu do potrzeb – stwierdza Barbara Kluza z Zakładu Ceramiki Budowlanej w Markowiczach. – Musieliśmy wprowadzić sprzedaż na zapisy. Na towar trzeba czekać od dwóch tygodni do miesiąca, a czasami dłużej.
Podobnie jest w firmie EkoKlinkier. – Na odbiór towaru trzeba czekać około miesiąca, gdyż zainteresowanie cegłami jest bardzo duże – zauważa Andrzej Cisło z działu sprzedaży.
– Uruchomiliśmy wszystkie moce produkcyjne. Zakład pracuje na trzy zmiany także w soboty i niedziele, zwiększyliśmy sezonowe zatrudnienie – stwierdza Andrzej Kurowski, prezes PPMB Niemce. – Beton komórkowy schodzi na pniu. Rozważamy możliwość podniesienia cen.
A wiele materiałów już zdrożało. Np. za styropian trzeba już zapłacić o ok. 30 zł więcej.
Dom przed i po podwyżkach
Metr w domu o powierzchni ok. 100 mkw., który zrealizowano w technologii murowanej z betonu komórkowego i wykończono płytą gipsowo- kartonową oraz wełną mineralną, przed podwyżkami kosztował od 2,5 do 2,6 tys. zł. Budowa całego dom to był wydatek rzędu 250–260 tys. zł.
Po podwyżkach materiałów budowlanych, średnia cena 1 mkw. w takim samym domu, wzrosła o ok. 20 proc. Teraz będzie on kosztował
ok. 300–312 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!