niedziela, 18 marca 2018 r.

Puławy

Co udało się Groblowi. Prezydent Puław podsumował kadencję

  Edytuj ten wpis

Prezydent miasta podsumowaniem kończącej się kadencji rozpoczął kampanię wyborczą. A ta zapowiada się wyjątkowo lekko. Janusz Grobel ma niewielu konkurentów, a kandydat z PiS nie chce nawet oceniać jego dotychczasowych rządów.

Cztery lata rządów koalicji PO - PSPP podsumowali wspólnie minister skarbu Włodzimierz Karpiński i prezydent Janusz Grobel. Było dużo wzajemnych pochwał i przywoływania wysokich wyników w rankingach oceniających pracę samorządów.

Rządzący Puławami od 20 lat Janusz Grobel wyliczał wysokie wydatki miasta na inwestycje. - Zaowocowało to tym, co widać gołym okiem w naszym mieście - mówi Grobel. Prezydent podkreślił też skuteczne zdobywanie środków unijnych. Jak mówi, miasto w ciągu tej kadencji pozyskało na ten cel ok. 200 mln zł (razem ze spółkami komunalnymi to 300 mln zł). - 200 mln złotych to w zaokrągleniu jeden roczny budżet miejski - mówi Grobel.

Dzięki pieniądzom unijnym miasto mogło wydawać własne pieniądze na inne cele, których nie dało się finansować ze środków zewnętrznych. - W 2013 roku termomodernizacji zostały poddane wszystkie nasze szkoły i pięć przedszkoli. A to kosztowało 10,7 mln zł - wylicza prezydent.

W całej kadencji na wszystkie remonty placówek oświatowych miasto wydało w sumie 16 mln zł. - W tej chwili to już jest zupełnie inny standard. Inne warunki pracy nauczycieli, inne warunki nauki dla dzieci i młodzieży - dodaje Grobel.

Prezydent zapowiedział też aktywne pozyskiwanie środków unijnych na lata 2014-2020. Oznajmił, że miasto ma już gotowe dokumenty, które pozwolą skutecznie je zdobywać. Wśród nich jest m.in. tzw. Strategiczna Inwestycja Terytorialna z projektami wartymi w sumie ok. 205 mln zł. Puławy razem z Kazimierzem Dolnym, Janowcem i kilkoma innymi podmiotami zaplanowały szereg inwestycji związanych z Wisłą i jej otoczeniem. - Nasz wniosek został pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski. Sądzimy, że będziemy mogli w trybie bezkonkursowym uzyskać na to pieniądze - mówi Janusz Grobel.

Czego w mijającej kadencji Groblowi nie udało się zrobić? - Ubolewam, że nie udało się osiągnąć porozumienia z IUNG-iem jeśli chodzi o zagospodarowanie parku i osady pałacowej - mówi Grobel.

Miasto namawiało IUNG do wpisania rewitalizacji parku do projektu Strategicznej Inwestycji Terytorialnej. IUNG jednak odmówił, tłumacząc to brakiem środków własnych na inwestycję. - A właściciel terenu mógł uzyskać 100 mln zł dofinansowania - przekonuje Grobel.

Dlatego teraz prezydent zapowiada, że jeżeli wygra wybory, pierwsze co zrobi w tej sprawie będzie zwrócenie się do ministra skarbu i rolnictwa o racjonalną ocenę majątku, którym zarządza IUNG. - Chodzi o ustalenie czy ten majątek rzeczywiście nie jest ciężarem dla takiej instytucji - dodaje Grobel, sugerując że miasto jest zainteresowane przejęciem parku.

Podczas środowej konferencji prasowej Janusz Grobel pochwalił się również, że Puławy jako pierwsze miasto w województwie wprowadziło budżet obywatelski.

Kontrkandydaci oceniają rządy Janusza Grobla

Michał Godliński, PiS

Nie chcę oceniać i krytykować dokonań prezydenta Janusza Grobla. Mam inny pomysł na kampanię wyborczą.

Waldemar Kowalczyk, SLD

Nie neguję tego, co udało się zrobić, bo w wielu przypadkach sam w tym uczestniczyłem jako radny. I na poziomie operacyjnym udało się dosyć sporo. Największe zastrzeżenia mam do poziomów strategicznych. Przez 20 lat nie udało się zbudować alternatywnego systemu gospodarczego miasta. Dalej stoimy na jednej nodze, czyli Zakładach Azotowych.

Pogłębia się też zła sytuacja demograficzna. Miasto się wyludnia i starzeje. Puławy są dosyć przyjazne, ale dla określonej grupy ludzi. Młodzi nie mają tu czego szukać, podobnie osoby starsze czy obłożnie chore, dla których nie ma specjalistycznych ośrodków.

W latach 2001-2005, kiedy SLD uczestniczyło we współrządzeniu miastem, w urzędzie utworzone było stanowisko do spraw kontaktów władz miasta z parlamentarzystami. Jednym z efektów tego było powstanie nowego mostu i realizacja I-ego etapu obwodnicy. Teraz jeśli nie możemy uprawiać lobbingu w sposób bezpośredni na poziomie ministerialnym, to powinniśmy korzystać z wyspecjalizowanych agencji.

Strategia miasta musi przejść z myślenia krótkoterminowego na działania długofalowe. A w tym zakresie osobiście obecnie nie widzę żadnych pomysłów.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
taka prawda
mieszkaniec
lolo
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

taka prawda
taka prawda (18 października 2014 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wyludnianie miast nie dotyczy tylko Puław ale całej Polski.Miasto w miarę czyste,coś się robi ale puchy w nim to fakt.Wystarczy wyjść ok.19 na spacer a pusto na ulicach jak na zapadłej wsi.Nastała moda na wolne związki bez zobowiązań to po co komu dzieci.

Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (17 października 2014 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie idę na wybory. Pozdrawiam
Rozwiń
lolo
lolo (17 października 2014 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Radny Kowalczyk uruchomił tryb kampanijny i próbuje krytykować wzorem swojego kolegi z audycji radiowej w lokalnym radio. Niestety tym razem dyżurny kandydat SLD w wyborach na prezydenta nie ma się do czego przyczepić i snuje opowieści z mchu i paproci.

Wg radnego miasto stoi na jednej nodze- Azotach. Rozumiem, że radny proponuje wybudowanie kolejnej wielkiej fabryki aby stanęło twardo na dwóch nogach. Szkoda tylko, że takie sprawy nie leżą w kompetencjach samorządu. Jeśli radny tego nie wie, to po tylu latach w Radzie Miasta wstyd. A jeśli wie, a celowo nawija makaron na uszy aby przebić szklany sufit procentowych punktów poparcia (w przypadku radnego to 5%) to wstyd tym większy.

Co do wyludniania się- niech radny wskaże miasto w Polsce, które nie uległo tej tendencji. Argument prawdziwy, ale w żaden sposób nie dotyczy pracy prezydenta, o czym radny powinien wiedzieć.

Następne argumenty to już jakieś resentymenty o tym co to było jak SLD rządziło- nie ma się co do tego odnosić- radny ma prawo do wspominek, tym bardziej, że szanse na powrót do tej sytuacji  żadne.

Końcowe zarzuty radnego o braku strategii skwituję jednym zdaniem: Panie radny, Pan się skupi na własnej strategii, bo SLD w Puławach praktycznie nie istnieje w żadnych wyborach od dawna. Tu jest pole do popisu.

To naprawdę smutne, kiedy radny, który potrafi być rzeczowy i merytoryczny w momencie kiedy startuje kampania zaczyna opowiadać banialuki

-to w końcu dobrze że się wyludnia, czy źle?

-mamy pomysł na młodych czy nie?

-podwaliny do rozwoju przedsiębiorczości tworzą się same bez udziału samorządu? 

W efekcie skutecznych podjętych działań powstaje II etap obwodnicy i budowana jest nowa elektrownia. Czy znane sa już lata finalizacji tych przedsięwzięć?

-czy dyskusja w tym mieście jest dopuszczalna, czy tylko akceptowalne są pochwały?

Rozwiń
dorian
dorian (17 października 2014 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale zobacz ile ludzi zatrudniają, ponad 4 tysiące. To największy pracodawca w okolicy i jeden z większych w regionie, także nie wiem za bardzo o co ta dyskusja. Odpuśćmy czarne scenariusze...

Rozwiń
andrzejto
andrzejto (17 października 2014 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tyle, że Azoty zatrudniają tylko część pracujących mieszkańców miasta. Ale stanowiąc podstawę dochodów budżetu miasta powoduje, że jakiekolwiek zachwianie kondycji tej fimy powoduje poważne kłopoty całego miasta. Szczególnie rozbuchanej administracji oraz przedsiębiorstw komunalnych. Nie wspominając o tym, że nie będzie z czego dokładać do utrzymania obiektów już wybudowanych. Na przykład stadionu. Więc trzeba wspierać lokalną przedsiębiorczość.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!