Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 września 2017 r.
9:26

Droga nr 801. Niechciany prezent dla Puław. Urząd Miasta zapowiada odwołanie

12 29 A A
(fot. Archiwum)

Władze powiatu puławskiego mają zamiar przekazać Puławom 3,5-kilometrowy fragment byłej drogi wojewódzkiej nr 801. Chodzi o ul. Dęblińską, Piaskową, Czartoryskich i Głęboką. Roczny koszt ich utrzymania może sięgać nawet 100 tys. złotych. Miasto zapowiada odwołanie i pisze do ministra infrastruktury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze w kwietniu tego roku, fragment drogi 801, o którym mowa, znajdował się w zasobach Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Stanowił, jak się wydawało, ważny element trasy biegnącej z północy na południe. Radni sejmiku wiosną zdecydowali jednak, że należy go przekazać powiatowi puławskiemu. Ten drogę przejął, ale pieniędzy na jej utrzymanie nie ma. W związku z tym, zarząd powiatu uznał, że 3,5 kilometra jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Puławach należy oddać miastu. Przygotowano już projekt uchwały w tej sprawie.

– Nie stać nas na ponoszenie kosztów utrzymania tych ulic. Tam są sygnalizacje świetlne, kilometry chodników, którzy zimą należy odśnieżać itd. Naprawdę nie mamy w naszym budżecie wystarczających środków na ten cel – tłumaczy Jan Ziomka, członek zarządu powiatu, który przekonuje, że według jego opinii, to powinna być droga wojewódzka. – Ale sejmik zdecydował inaczej, a prawo daje nam możliwość przekazania tej drogi gminie i my z tego prawa skorzystamy – zapowiada.

Władze Puław już zapowiadają, że postarają się zrobić wszystko, by drogi od powiatu nie przyjąć. – Nie chcemy jej bo naszym zdaniem to droga spełniająca wszelkie standardy drogi wojewódzkiej. Nie rozumiem dlaczego tak ważny szlak ma trafić do nas. Będziemy starali się tych ulic nie przyjąć – zapowiada Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, który szacuje, że utrzymanie tego odcinka może kosztować około 100 tys. złotych rocznie.

Z oporu miasta zdają sobie sprawę przedstawiciele powiatu, ale to nie zatrzyma procedury. - Spodziewamy się odwołania od naszej decyzji, ale nie zrezygnujemy – przyznaje Ziomka. Przedstawiciele obydwu samorządów są zgodni, że droga 801, także w jej puławskim odcinku, nadal powinna być wojewódzka. Z takim argumentem nie zgadza się dyrektor ZDW Andrzej Gwozda.

– W rozumieniu nowych przepisów ta droga nie spełnia już ustawowych kryteriów i dlatego jej kategoria została obniżona – mówi, przypominając o tym, że ZDW przejęło od lokalnych samorządów stary most na Wiśle. Zapytany o to, czy w takim razie oddanie powiatowi 801 było rewanżem, zaprzecza. – Po prostu ten odcinek nie wypełnia definicji drogi wojewódzkiej – przekonuje dyrektor.

Tymczasem prezydent Puław, Janusz Grobel z interpretacją ustawy, którą zaprezentowały władze wojewódzkie głęboko się nie zgadza. - Dlatego skierował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, parlamentarzystów z województwa lubelskiego, Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz do Związku Miast Polskich apel o podjęcie działań w celu uregulowania sprawy przekazywania dróg między samorządami w sposób jednoznaczny, który nie budzi wątpliwości - informuje asystent prezydenta, Paweł Wójcik z Wydziału Komunikacji Społecznej UM. 

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam / 26 września 2017 o 11:00
Starostwo ma na utrzymaniu 400 km dróg....macie pojęcie ile kasy na to trzeba. A jeśli chodzi o nowe inwestycje to jest ich mnóstwo, ale niestety wszystkiego na raz nie da się zrobić.
Avatar
Gośka / 26 września 2017 o 10:57
Dla mieszkańców Puław to nie muszą robić nic bo od tego jest Urząd Miasta.....poducz się troszkę podziału terytorialnego i dopiero dyskutuj....szpitalem zajmują się bardzo dobrze bo nie upadł, a było blisko, wychodzi z długów i teraz jest szpitalem wojewódzkim.....a jeśli chodzi o pensje członków Zarządu to niejeden Wójt zarabia więcej niż oni...
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 21:35
Odezwał się suweren, polski katolik.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 21:24
Walicie w radnych a sami jesteście zerami :d takimi małymi gnidami :d siedźcie w domku, hejtujcie xd na to was stać.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 15:29
Po co w ogóle to starostwo? Szpitalem się nie potrafią zająć, drogi nie chcą. Jedyne co zrobili to sobie budynek wyremontowali. Nie mają pieniędzy, ale na 4 członków zarządu, którzy pobierają co miesiąc konkretną pensję to nie brakuje. Coś oni robią dla mieszkańców Puław? Jakieś inwestycje prowadzą? Nic nie widać, nic nie słychać.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:58
Postawić rogatki o pobierać opłaty za wjazd dla zamiejscowych :)
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:49
cytat: "(...) pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu." No niezupełnie, bo taka DK12 wozi po sobie duży ruch tranzytowy, niezwiązany w ogóle z życiem miasta. DW801 jeździ sobie warszawka do Kazika i niby czemu Puławy miałyby w całości zapewniać komfort dla stolycy? Moim zdaniem powinien być jakiś współudział finansowy obu stron, tj. województwa i miasta, w utrzymaniu tej drogi. Idąc Twoim tokiem rozumowania, miasto powinno także utrzymać i remontować powstającą S12, która częściowo biegnie w granicach administracyjnych Puław, a to by zrujnowało budżet.
cytat: "(...) pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu." No niezupełnie, bo taka DK12 wozi po sobie duży ruch tranzytowy, niezwiązany w ogóle z życiem miasta. DW801 jeździ sobie warszawka do Kazika i niby czemu Puławy miałyby w całości zapewniać komfort dla stolycy? Moim zdaniem powinien być jakiś współudział finansowy obu stron, tj. województwa i miasta, w utrzymaniu tej drogi. Idąc Twoim tokiem rozumow... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:44
drogi powiatowe puławskie to dopiero dramat w okolizcy kazimierza dziura na dziurzew strone niezabitowa
Avatar
Puławiak / 25 września 2017 o 07:45
undefined napisał:
jest wyjście ??? ZAORAĆ
 To potem miasto będzie krzyczeć, że niszczą Puławy..... tak to wygląda. Najlepsze jest to, że jak droga dziurawa (w granicach miasta) to zwykły mieszkaniec ma pretensje (słusznie) do miasta. Bo logika mu tak podpowiada. tymczasem jest tak, że pretencje winien mieć do "województwa". A to jest poza logiką. Twoja stodoła, twoja zawartość. Może i podatki by wzrosły, ale przynajmniej mielibyśmy dobre dorogi, a nie dziurawe z nadzieją że ktoś je kiedys naprawi.....
 To potem miasto będzie krzyczeć, że niszczą Puławy..... tak to wygląda. Najlepsze jest to, że jak droga dziurawa (w granicach miasta) to zwykły mieszkaniec ma pretensje (słusznie) do miasta. Bo logika mu tak podpowiada. tymczasem jest tak, że pretencje winien mieć do "województwa". A to jest poza logiką. Twoja stodoła, twoja zawartość. Może i podatki by wzrosły, ale przynajmniej mielibyśmy dobre dorogi, a nie dziurawe z nadzieją że ktoś je kiedys naprawi..... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 07:39
Co jak co ale rozumiem tych z "województwa". Skoro droga jest w granicach miasta, to miasto winno ją utrzymywać. Miasto stawia sygnalizatory (ingeruje w tą drogę) to niech to utrzymuje. Gdyby droga ta biegła na estakadzie ponad miastem, bez możliwości ingerencji miasta w nią, to jeszcze bym zrozumiał, ale tak.... W ogóle pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu.
Avatar
Adam / 26 września 2017 o 11:00
Starostwo ma na utrzymaniu 400 km dróg....macie pojęcie ile kasy na to trzeba. A jeśli chodzi o nowe inwestycje to jest ich mnóstwo, ale niestety wszystkiego na raz nie da się zrobić.
Avatar
Gośka / 26 września 2017 o 10:57
Dla mieszkańców Puław to nie muszą robić nic bo od tego jest Urząd Miasta.....poducz się troszkę podziału terytorialnego i dopiero dyskutuj....szpitalem zajmują się bardzo dobrze bo nie upadł, a było blisko, wychodzi z długów i teraz jest szpitalem wojewódzkim.....a jeśli chodzi o pensje członków Zarządu to niejeden Wójt zarabia więcej niż oni...
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 21:35
Odezwał się suweren, polski katolik.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 21:24
Walicie w radnych a sami jesteście zerami :d takimi małymi gnidami :d siedźcie w domku, hejtujcie xd na to was stać.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 15:29
Po co w ogóle to starostwo? Szpitalem się nie potrafią zająć, drogi nie chcą. Jedyne co zrobili to sobie budynek wyremontowali. Nie mają pieniędzy, ale na 4 członków zarządu, którzy pobierają co miesiąc konkretną pensję to nie brakuje. Coś oni robią dla mieszkańców Puław? Jakieś inwestycje prowadzą? Nic nie widać, nic nie słychać.
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:58
Postawić rogatki o pobierać opłaty za wjazd dla zamiejscowych :)
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:49
cytat: "(...) pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu." No niezupełnie, bo taka DK12 wozi po sobie duży ruch tranzytowy, niezwiązany w ogóle z życiem miasta. DW801 jeździ sobie warszawka do Kazika i niby czemu Puławy miałyby w całości zapewniać komfort dla stolycy? Moim zdaniem powinien być jakiś współudział finansowy obu stron, tj. województwa i miasta, w utrzymaniu tej drogi. Idąc Twoim tokiem rozumowania, miasto powinno także utrzymać i remontować powstającą S12, która częściowo biegnie w granicach administracyjnych Puław, a to by zrujnowało budżet.
cytat: "(...) pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu." No niezupełnie, bo taka DK12 wozi po sobie duży ruch tranzytowy, niezwiązany w ogóle z życiem miasta. DW801 jeździ sobie warszawka do Kazika i niby czemu Puławy miałyby w całości zapewniać komfort dla stolycy? Moim zdaniem powinien być jakiś współudział finansowy obu stron, tj. województwa i miasta, w utrzymaniu tej drogi. Idąc Twoim tokiem rozumow... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 09:44
drogi powiatowe puławskie to dopiero dramat w okolizcy kazimierza dziura na dziurzew strone niezabitowa
Avatar
Puławiak / 25 września 2017 o 07:45
undefined napisał:
jest wyjście ??? ZAORAĆ
 To potem miasto będzie krzyczeć, że niszczą Puławy..... tak to wygląda. Najlepsze jest to, że jak droga dziurawa (w granicach miasta) to zwykły mieszkaniec ma pretensje (słusznie) do miasta. Bo logika mu tak podpowiada. tymczasem jest tak, że pretencje winien mieć do "województwa". A to jest poza logiką. Twoja stodoła, twoja zawartość. Może i podatki by wzrosły, ale przynajmniej mielibyśmy dobre dorogi, a nie dziurawe z nadzieją że ktoś je kiedys naprawi.....
 To potem miasto będzie krzyczeć, że niszczą Puławy..... tak to wygląda. Najlepsze jest to, że jak droga dziurawa (w granicach miasta) to zwykły mieszkaniec ma pretensje (słusznie) do miasta. Bo logika mu tak podpowiada. tymczasem jest tak, że pretencje winien mieć do "województwa". A to jest poza logiką. Twoja stodoła, twoja zawartość. Może i podatki by wzrosły, ale przynajmniej mielibyśmy dobre dorogi, a nie dziurawe z nadzieją że ktoś je kiedys naprawi..... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2017 o 07:39
Co jak co ale rozumiem tych z "województwa". Skoro droga jest w granicach miasta, to miasto winno ją utrzymywać. Miasto stawia sygnalizatory (ingeruje w tą drogę) to niech to utrzymuje. Gdyby droga ta biegła na estakadzie ponad miastem, bez możliwości ingerencji miasta w nią, to jeszcze bym zrozumiał, ale tak.... W ogóle pomyłką jest że są drogi w granicy miast, za które miasto nie odpowiada. W końcu to miastu winno najbardziej zależeć na ich utrzymywaniu i tym samym dobrym funkcjonowaniu.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS 3 0

CBA zatuszowało przeciek o tajnej operacji – twierdzi były szef lubelskiej delegatury Biura. Akcja CBA była wymierzona w asystenta lubelskiej posłanki PiS. Funkcjonariusz, który wykrył skandal, stracił pracę.

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży 0 0

Według najnowszych danych, łączny przychód spółek należących do Grupy Azoty przekroczył 9,6 mld, a zysk osiągnął prawie 490 mln zł. To dane znacznie lepsze od ubiegłorocznych. Filarem grupy kapitałowej pozostaje puławska spółka.

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego 0 0

We wtorek naszą redakcję odwiedzili wyjątkowo mili goście – uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach 0 0

Nowe sale gimnastyczne mają powstać przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na kreatywne warsztaty literacko-plastyczno-teatralne, które będą się odbywały w czwartki o godz. 16.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO] 4 1

Zielono-czarni w zaległym meczu Nice 1 Ligi podejmują na swoim stadionie drużynę Chrobrego Głogów. Czy łęcznianom uda się odnieść pierwsze od 16 kolejek zwycięstwo?

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca”

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca” 22 7

Sąd warunkowo umorzył sprawę Ukraińca oskarżonego o znieważanie Polaków na tle narodowościowym. Nazari K. groził im „powtórką z Wołynia”.

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta 0 0

Kiedy mama załatwia sprawy w urzędzie, dziecko może pobawić się w kąciku dla najmłodszych. Takie miejsce utworzono właśnie w międzyrzeckim magistracie.

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska 0 0

Dwa kąpieliska wyznaczone będą w Lublinie, oba na zalewie, jedno na Wrotkowie, drugie na Marinie.

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu 3 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego 4 0

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa lubelskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 69 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych 2 0

Po raz trzeci w obecnym sezonie Padwa Zamość rozstrzygnęła mecz po serii rzutów karnych. Tym razem zamościanie musieli po nie sięgać w spotkaniu z adeptami Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP Kielce zwyciężając 6:5, przy remisie w regulaminowym czasie 24:24

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!