piątek, 19 stycznia 2018 r.

Puławy

Droga nr 801. Niechciany prezent dla Puław. Urząd Miasta zapowiada odwołanie

Dodano: 24 września 2017, 09:26

(fot. Archiwum)

Władze powiatu puławskiego mają zamiar przekazać Puławom 3,5-kilometrowy fragment byłej drogi wojewódzkiej nr 801. Chodzi o ul. Dęblińską, Piaskową, Czartoryskich i Głęboką. Roczny koszt ich utrzymania może sięgać nawet 100 tys. złotych. Miasto zapowiada odwołanie i pisze do ministra infrastruktury.

Jeszcze w kwietniu tego roku, fragment drogi 801, o którym mowa, znajdował się w zasobach Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Stanowił, jak się wydawało, ważny element trasy biegnącej z północy na południe. Radni sejmiku wiosną zdecydowali jednak, że należy go przekazać powiatowi puławskiemu. Ten drogę przejął, ale pieniędzy na jej utrzymanie nie ma. W związku z tym, zarząd powiatu uznał, że 3,5 kilometra jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Puławach należy oddać miastu. Przygotowano już projekt uchwały w tej sprawie.

– Nie stać nas na ponoszenie kosztów utrzymania tych ulic. Tam są sygnalizacje świetlne, kilometry chodników, którzy zimą należy odśnieżać itd. Naprawdę nie mamy w naszym budżecie wystarczających środków na ten cel – tłumaczy Jan Ziomka, członek zarządu powiatu, który przekonuje, że według jego opinii, to powinna być droga wojewódzka. – Ale sejmik zdecydował inaczej, a prawo daje nam możliwość przekazania tej drogi gminie i my z tego prawa skorzystamy – zapowiada.

Władze Puław już zapowiadają, że postarają się zrobić wszystko, by drogi od powiatu nie przyjąć. – Nie chcemy jej bo naszym zdaniem to droga spełniająca wszelkie standardy drogi wojewódzkiej. Nie rozumiem dlaczego tak ważny szlak ma trafić do nas. Będziemy starali się tych ulic nie przyjąć – zapowiada Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, który szacuje, że utrzymanie tego odcinka może kosztować około 100 tys. złotych rocznie.

Z oporu miasta zdają sobie sprawę przedstawiciele powiatu, ale to nie zatrzyma procedury. - Spodziewamy się odwołania od naszej decyzji, ale nie zrezygnujemy – przyznaje Ziomka. Przedstawiciele obydwu samorządów są zgodni, że droga 801, także w jej puławskim odcinku, nadal powinna być wojewódzka. Z takim argumentem nie zgadza się dyrektor ZDW Andrzej Gwozda.

– W rozumieniu nowych przepisów ta droga nie spełnia już ustawowych kryteriów i dlatego jej kategoria została obniżona – mówi, przypominając o tym, że ZDW przejęło od lokalnych samorządów stary most na Wiśle. Zapytany o to, czy w takim razie oddanie powiatowi 801 było rewanżem, zaprzecza. – Po prostu ten odcinek nie wypełnia definicji drogi wojewódzkiej – przekonuje dyrektor.

Tymczasem prezydent Puław, Janusz Grobel z interpretacją ustawy, którą zaprezentowały władze wojewódzkie głęboko się nie zgadza. - Dlatego skierował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, parlamentarzystów z województwa lubelskiego, Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz do Związku Miast Polskich apel o podjęcie działań w celu uregulowania sprawy przekazywania dróg między samorządami w sposób jednoznaczny, który nie budzi wątpliwości - informuje asystent prezydenta, Paweł Wójcik z Wydziału Komunikacji Społecznej UM. 

Adam
Gośka
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adam
Adam (26 września 2017 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starostwo ma na utrzymaniu 400 km dróg....macie pojęcie ile kasy na to trzeba. A jeśli chodzi o nowe inwestycje to jest ich mnóstwo, ale niestety wszystkiego na raz nie da się zrobić.
Rozwiń
Gośka
Gośka (26 września 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mieszkańców Puław to nie muszą robić nic bo od tego jest Urząd Miasta.....poducz się troszkę podziału terytorialnego i dopiero dyskutuj....szpitalem zajmują się bardzo dobrze bo nie upadł, a było blisko, wychodzi z długów i teraz jest szpitalem wojewódzkim.....a jeśli chodzi o pensje członków Zarządu to niejeden Wójt zarabia więcej niż oni...
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odezwał się suweren, polski katolik.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Walicie w radnych a sami jesteście zerami :d takimi małymi gnidami :d siedźcie w domku, hejtujcie xd na to was stać.
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co w ogóle to starostwo? Szpitalem się nie potrafią zająć, drogi nie chcą. Jedyne co zrobili to sobie budynek wyremontowali. Nie mają pieniędzy, ale na 4 członków zarządu, którzy pobierają co miesiąc konkretną pensję to nie brakuje. Coś oni robią dla mieszkańców Puław? Jakieś inwestycje prowadzą? Nic nie widać, nic nie słychać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!