Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

30 lipca 2023 r.
10:24

Duże kino w małym mieście. Festiwal "Dwa Brzegi" otwarty [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A

Ruszyła siedemnasta edycja najbardziej znanego festiwalu filmowego organizowanego na Lubelszczyźnie. W sobotę blisko 800 widzów, którzy wypełnili salę kinową w dużym namiocie, obejrzało m.in. "Opadające liście". Gości przywitała Grażyna Torbicka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego oraz turyści z całego kraju przez najbliższy tydzień będą mieli okazję do bliskiego kontaktu ze sztuką filmową. Festiwal to szansa na obejrzenie interesujących produkcji z całego świata, a także do spotkań z twórcami, którzy w jego w trakcie pojawiają się w nadwiślańskim mieście. Oficjalne otwarcie tegorocznych "Dwóch Brzegów" odbyło się w sobotę w dużym, czarnym namiocie, który stanął przy ul. Kwaskowa Góra - niedaleko kazimierskiej szkoły.

Stawianie kina tego rodzaju trwało tydzień. Na widowni podczas seansu otwarcia zasiadło ponad 770 osób. Wewnątrz panowała gorąca atmosfera i to dosłownie. Organizatorzy mieli kłopoty z klimatyzatorami, które odmawiały posłuszeństwa, więc fiński film "Opadające liście" miłośnicy kina zaczęli oglądać w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza. Widzowie otrzymali wachlarze. 

Na godzinę przed seansem, przy namiocie ustawiała się długa kolejka widzów. Wielu z nich to spragnieni filmowych wrażeń kazimierzanie.

- My zazwyczaj na festiwalu oglądamy po 2-3 filmy dziennie. Czytamy opisy i wybieramy te, które są dla nas najbardziej interesujące. Już nie możemy się doczekać - mówi pani Urszula. - Myślę, że to bardzo ważne wydarzenie dla miasta. To promocja Kazimierza, dochód dla przedsiębiorców żyjących z turystyki, a dla samych mieszkańców możliwość obejrzenia dobrych filmów - dodaje pani Zofia.

Zgromadzonych w namiocie gości przywitała Grażyna Torbicka, która zaprosiła publiczność do uczestniczenia w poszczególnych seansach oraz spotkaniach z artystami. Na scenie pojawili się także samorządowcy z obydwu gmin tworzących tytułowe dwa brzegi.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego festiwalu. Ja mogę zadeklarować, że Kazimierz Dolny był, jest i będzie z festiwalem "Dwa Brzegi" na dobre i na złe - zapewnił burmistrz miasta, Artur Pomianowski. Z kolei wójt gminy Janowiec, Jan Gędek, wręczył Grażynie Torbickiej duży bukiet kwiatów. Publiczności życzył natomiast miłych wrażeń i atrakcji przez cały tydzień.

Festiwal potrwa do niedzieli, 6 sierpnia. W jego trakcie zaplanowano spotkania m.in. z Borycem Szycem, Pawłem Łozińskim, Krzysztofem Zanussim, Michałem Kwiecińskim, Agnieszką Smoczyńską i Dorotą Pomykałą. Wśród proponowanych filmów znalazły się takie produkcje jak: "W lesie są ludzie", "Chleb i sól", "Ziemia kobiet", "Wszystko wszędzie naraz", "Liczba doskonała", "Sokół maltański" i wiele innych.

Rozmawiamy z Andrzejem Łyszczarzem, prezesem stowarzyszenia "Dwa Brzegi", który odpowiada za organizację kazimierskiego festiwalu filmowego.


DW: Festiwal "Dwa Brzegi" to dla Kazimierza ważne wydarzenie. Czym wyróżnia się na tle innych imprez tego rodzaju w Polsce?

AŁ: Realizujemy go z powodzeniem od 17 lat. Jeśli chodzi o ten rodzaj sztuki, to jest to jedna z największych imprez w Polsce oraz największa taka na Lubelszczyźnie. Jako festiwal letni od tych tradycyjnych wyróżniamy się tym, że nie mamy niemal żadnej infrastruktury. Wszystko musimy stworzyć sami. Jeśli chodzi o filmy to stawiamy na kino zaangażowane, sięgamy tutaj raczej po wyższą półkę, unikając komercji. Gwarantem jakości jest cały czas zespół programowy pod kierownictwem Grażyny Torbickiej.

Czy kazimierzanie mogą być spokojni o to, że festiwal zostanie z tym miastem na dłużej?

Nie ukrywam, że wyzwanie, z którym mierzymy się organizując ten festiwal nie jest tanie. Dochody z biletów nie pokrywają kosztów, więc bardzo ważni są dla nas sponsorzy. Bez nich nie udałoby się nam tego zrobić. Wydaje mi się, że najtrudniejsze za nami. Okres covidu, w którym zaliczyliśmy największy dołek, zniżkę formy, mamy już za sobą. Myślę, że nowi sponsorzy są dla nas gwarancją finansowej stabilności, więc festiwal na pewno będziemy organizowali jeszcze przez 3 lata. Ale nasza założenie jest takie, że nie mamy horyzontu, w którym mielibyśmy zaprzestać tego, co robimy.

Czy "Dwa Brzegi" w przyszłości wyjdą poza Kazimierz i Janowiec?

Cały czas myślimy o tym. Mamy pewne plany w tym obszarze, ale na razie nie mogę powiedzieć nic więcej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!