środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

"Dwa Brzegi" będą, ale okrojone. Urząd Marszałkowski da 150 tys. zł na imprezę

Dodano: 31 maja 2016, 21:21

Grażyna Torbicka, która od pierwszej edycji jest dyrektorem artystycznym festiwalu, odeszła z TVP
Grażyna Torbicka, która od pierwszej edycji jest dyrektorem artystycznym festiwalu, odeszła z TVP

150 tysięcy złotych – tyle Urząd Marszałkowski w Lublinie da w tym roku na Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Decyzja w sprawie wsparcia finansowego dla Stowarzyszenia „Dwa Brzegi” zapadła na wtorkowym posiedzeniu Zarządu Województwa.

– Marszałkowie zdecydowali, że przeznaczą na festiwal o 50 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku – informuje Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego. – Nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie większego obciążenie finansowego.

Stowarzyszenie liczy jeszcze na wsparcie prywatnych sponsorów. – Na poniedziałkowym zebraniu zespołu realizacyjnego w Warszawie podjęliśmy decyzję, że festiwal się odbędzie, ale w okrojonym zakresie. Będzie on jednak tak samo ciekawy dla widzów, jak poprzednie edycje. W programie będą filmy, koncerty i wystawy – zapewnia Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia „Dwa Brzegi”.

– W tym momencie brakuje nam jeszcze ok. 100 tysięcy złotych. Liczymy na pomyślny dla nas finał negocjacji, które prowadzimy z potencjalnymi sponsorami. Na razie wstrzymujemy się więc z rozmowami na temat tegorocznego programu festiwalu – wyjaśnia i dodaje: Do konkursu w ramach przeglądu filmów krótkometrażowych wpłynęło już 1700 filmów.

Przypomnijmy, że dziesiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, na który co roku tłumnie przyjeżdżają miłośnicy kina z kraju i zagranicy, stanęła pod znakiem zapytania, bo z finansowania i współorganizowania imprezy wycofali się PGE i TVP.

– Nasze kłopoty finansowe związane są z odmową współpracy przez telewizję publiczną, która była współorganizatorem festiwalu, zarówno od strony medialnej, jak i finansowej. Na nasze zapytanie, co do organizacji tegorocznej edycji, nie odpowiedział także główny sponsor festiwalu – spółka PGE, a także Totalizator Sportowy – tłumaczył Zieliński. – Patronat nad festiwalem objął już TVN. Chodzi tu tylko o współpracę medialną, nie o wsparcie finansowe.

Pod koniec marca Grażyna Torbicka, która od pierwszej edycji jest dyrektorem artystycznym festiwalu, odeszła z TVP. Czy wycofanie się TVP, współorganizatora festiwalu oraz sponsorów, czyli dwóch państwowych spółek, to reakcja na odejście dziennikarki z telewizji publicznej? Prezes Zieliński nie chciał tego komentować.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
inserted
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2016 o 23:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajnie,że jednak festiwal się odbędzie.To wspaniala impreza.Przykrym natomiast jest fakt,że wielkie panstwowe firmy boja się finansować takiego wydarzenia.I nie mówię o TVP,to bylo oczywiste,że grosza nie dołożą,ale o dwoch pozostalych.WSTYD!Torbicka nie robi tego dla siebie!No,ale żeby to zrozumiec,trzeba miec klasę.W tej sytuacji BRAWO MARSZALEK WOJEWODZTWA!!!To na pewno dobrze wydane pieniadze.
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2016 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo cieszy zwiększenie budżetu aż o 50%. Ale widzę że nie wszyscy zdają sobie sprawę że mimo wszystko nie jest to bardzo zawrotna suma i nie stanowi nawet 10% całego budżetu festiwalu. Oczywiście festiwal na siebie sam nie zarabia. Bilet 17 zł, średnio 200 osób na filmie i 40 filmów, daje około 150 000, więc to kolejne 10%. W tym kraju kultura musi być dotowana bo inaczej przestanie istnieć. Oczywiście że zawsze pada hasło, że są ludzie biedni, którym można pomóc za te pieniądze, ale wsparcie kultury też jest ważne, bo czym jest człowiek bez niej! Dodatkowo przy obecnym rządzie który wydaje 17 200 000 000 zł na 500+, które trafią nie tylko do potrzebujących wydaje się znacznie większym marnotrawstwem niż 150 000 w sumie zainwestowane w region. Pamiętajmy również o pensjonatach, hotelach, restauracjach, które dzięki festiwalowi przez ten jeden tydzień zapewne znacznie lepiej prosperują.
Rozwiń
inserted
inserted (2 czerwca 2016 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetny Festiwal, jeżdżę co roku. A Pani Grażyna zawsze była świetnym dyrektorem programowym co mogę potwierdzić gdyż miałam lata temu okazję z nią przy tym Festiwalu pracować. Byłoby wielką stratą gdyby Dwa Brzegi się nie odbyły. Brawo dla Marszałka - kultura i tak jest niewystarczająco wspierana w tym kraju. To była dobra decyzja.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Grażyna ma już dość Kazimierza jak większość ...........
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co nam Torbicka,a odeszła z TV bo chciała niech nie udaje męczennicy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!