Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 marca 2007 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Gdy nauczyciel mówi: hau, hau, hau

0 7 A A

Już po kilku zajęciach z psami, dzieci nadpobudliwe uspokajają się, a te ciche i skryte zaczynają aktywnie uczestniczyć w lekcjach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeżeli eksperyment się powiedzie, pracownicy kuratorium zapowiadają rozpropagowanie pomysłu w innych lubelskich szkołach.

W sali lekcyjnej na podłodze siedzi kilkunastu pierwszoklasistów. Kręgiem otaczają leżące po środku trzy duże psy. Instruktorka rozmawia z dziećmi. Dzisiaj napiszą wypracowanie pt. "Spacer z moim psem”. Po krótkim wprowadzeniu, maluchy siadają w ławkach i piszą opowiadania. W tym czasie trzy suczki rasy alaskan malamute kładą się na dywanie lub spacerują między ławkami.
Takie nietypowe lekcje odbywają się w Szkole Podstawowej nr 3 w Puławach raz w tygodniu. - Od dłuższego czasu taki pomysł chodził mi po głowie. Kiedy przez przypadek spotkałam instruktorkę dogoterapii, postanowiłam, że dopnę swego - opowiada Helena Sobolewska, dyrektorka SP nr 3.
Najpierw powstał szczegółowy program nauczania na "psich lekcjach”. A od drugiego semestru uczniowie pierwszych klas chodzą na zajęcia pod nazwą "Pies twoim przyjacielem”. Tutaj uczą się nie tylko, jak opiekować się zwierzakiem, ale także jak bezpiecznie zachowywać się w jego obecności. - Uczymy na przykład, że kiedy obcy pies, widząc nas zastyga w bezruchu, nie należy do niego podchodzić, bo może być agresywny - mówi Anna Nowakowska, jedna z dwóch instruktorek prowadzących zajęcia.
Tymczasem dzieci już skończyły swoje wypracowania. Teraz mogą się pobawić. Beti, Gaja i Luna ze stoickim spokojem znoszą przytulanie i tarmoszenie. Kiedy suczki mają już dość, podchodzą do swojej instruktorki, która pozwala im odejść na bok i odpocząć.
Ale lekcje z psami to nie tylko nauka ortografii i zabawa. - Dzieci nadpobudliwe potrafią wysiedzieć spokojnie całą lekcję. Te, które zazwyczaj prawie nie uczestniczą w lekcjach, tutaj stają się bardzo aktywne - opowiada Anna Nowakowska.
Dlatego nietypowymi lekcjami zainteresowało się już lubelskie Kuratorium Oświaty. - Dotychczas nie spotkaliśmy się z takimi eksperymentami w zwykłych szkołach. Liczymy, że dyrekcja podzieli się z nami swoimi doświadczeniami. Jeśli byłyby pozytywne, to moglibyśmy rozpropagować pomysł wśród innych zainteresowanych szkół - uważa Ewa Banaś, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego w kuratorium.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
iza / 16 maja 2017 o 12:05
Nie wiem jak poważny portal moze promowac osobe, ktora nie powinna miec stycznosci ani z dziecmi ani ze zwierzetami. Ta kobieta nie nadaje sie do uczenia czegokolwiek. Czy autor artykulu widzial filmik na fb, na ktorym dochodzi do znecania sie na psem?
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 19:18
Pani Anna Nowakowska natychmiast powinna zostać zgłoszona jako osoba która znęca się nad zwierzętami! Widziałam film na FB, praktyki tej Pani nie mają NIC wspólnego z dogoterapią!
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:46
Znecanie sie nad istota , zyjaca , odczuwajaca bol . Biedna psinka. Pani jest sadystka
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:24
sadystka cholerna!!powinny byc jej odebrane psy dozywotnio
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:22
Ja również widziałam filmik pokazujące jak pani dzieci traktują psa- jestem w wielkim szoku, że osoba, która rzekomo kocha zwierzęta (bo chyba nie da sie nie kochać ich pracując z nimi) pozwala je tak traktować :/ Najbardziej szokujący jest moment, kiedy chłopiec bije ręką psa....to przechodzi ludzkie pojęcie, że ma na to przyzwolenie. Mam nadzieję, że pomysł organizowania zajęć ze zwierzętami w szkołach w tej formie nie przejdzie.
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 15:44
To co widziałam na Facebooku to raczej przypomina naukę sadyzmu a nie terapię. Powinno się Pani A. Nowakowskiej zabrać uprawnienia i zrobić zakaz posiadania zwierząt bo moim zdaniem to ona potrzebuje dobrego specjalisty. Chora kobieta
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 15:13
Widziałam film na Fb,na którym dzieci skaczą po psie.To nie jest dogoterapia,ale znęcanie się nad psem.Tej pani powinno się zabrać nie tylko psa,ale również uprawnienia.Szkoła, Kuratorium Oświaty i rodzice niech zobaczą co się tam dzieje.Pięknego dnia wyjątkowo spokojny pies może stracić cierpliwość i ugryzie.Wcale się nie dziwię,ale cała odpowiedzialność spadnie nie na właścicielkę psa, Panią Annę Nowakowską ale na samego psa.Pies zostanie uśpiony,bo nie był zbyt spokojny
Avatar
iza / 16 maja 2017 o 12:05
Nie wiem jak poważny portal moze promowac osobe, ktora nie powinna miec stycznosci ani z dziecmi ani ze zwierzetami. Ta kobieta nie nadaje sie do uczenia czegokolwiek. Czy autor artykulu widzial filmik na fb, na ktorym dochodzi do znecania sie na psem?
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 19:18
Pani Anna Nowakowska natychmiast powinna zostać zgłoszona jako osoba która znęca się nad zwierzętami! Widziałam film na FB, praktyki tej Pani nie mają NIC wspólnego z dogoterapią!
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:46
Znecanie sie nad istota , zyjaca , odczuwajaca bol . Biedna psinka. Pani jest sadystka
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:24
sadystka cholerna!!powinny byc jej odebrane psy dozywotnio
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 17:22
Ja również widziałam filmik pokazujące jak pani dzieci traktują psa- jestem w wielkim szoku, że osoba, która rzekomo kocha zwierzęta (bo chyba nie da sie nie kochać ich pracując z nimi) pozwala je tak traktować :/ Najbardziej szokujący jest moment, kiedy chłopiec bije ręką psa....to przechodzi ludzkie pojęcie, że ma na to przyzwolenie. Mam nadzieję, że pomysł organizowania zajęć ze zwierzętami w szkołach w tej formie nie przejdzie.
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 15:44
To co widziałam na Facebooku to raczej przypomina naukę sadyzmu a nie terapię. Powinno się Pani A. Nowakowskiej zabrać uprawnienia i zrobić zakaz posiadania zwierząt bo moim zdaniem to ona potrzebuje dobrego specjalisty. Chora kobieta
Avatar
Gość / 15 maja 2017 o 15:13
Widziałam film na Fb,na którym dzieci skaczą po psie.To nie jest dogoterapia,ale znęcanie się nad psem.Tej pani powinno się zabrać nie tylko psa,ale również uprawnienia.Szkoła, Kuratorium Oświaty i rodzice niech zobaczą co się tam dzieje.Pięknego dnia wyjątkowo spokojny pies może stracić cierpliwość i ugryzie.Wcale się nie dziwię,ale cała odpowiedzialność spadnie nie na właścicielkę psa, Panią Annę Nowakowską ale na samego psa.Pies zostanie uśpiony,bo nie był zbyt spokojny
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS

Złoto Malwiny Kopron na mistrzostwach Polski AZS 0 0

W weekend zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku Sportowego. Z imprezy w Łodzi w dobrych humorach wracały przede wszystkim zawodniczki AZS UMCS: Malwina Kopron, Karolina Kołeczek i Paulina Guba

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka

Rowerem z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Nowa ścieżka 0 0

Trwa budowa ścieżki rowerowej, dzięki której będzie można dojechać z Lublina do Lasów Kozłowieckich. Inwestycja prowadzona przez sąsiadują z Lublinem gminę Niemce ma zakończyć się jeszcze w wakacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 1

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 47 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 6

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!