wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Geo Park: Chcą wyremontować zamek w Janowcu i Rynek w Kazimierzu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2013, 18:38

Pieniądze z Unii miałyby trafić m.in. na renowację Zamku w Janowcu (Archiwum)
Pieniądze z Unii miałyby trafić m.in. na renowację Zamku w Janowcu (Archiwum)

Kolejka gondolowa nad Wisłą, renowacja Zamku w Janowcu i Rynku w Kazimierzu, a także budowa centrów edukacyjnych. Wszystko w ramach "Geo Parku Przełomu Wisły” za prawie 250 mln zł

List intencyjny w sprawie utworzenia "Geo Parku Przełomu Wisły” podpisało siedem gmin. Projekt został przedstawiony jako propozycja inwestycyjna do Strategii Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 o znaczeniu priorytetowym.

– Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. I teraz, zanim podejmiemy kolejne kroki, musimy poczekać na odpowiedź. Nasz pomysł został poparty badaniami, które przeprowadziły: UMCS, Uniwersytet Warszawski, a także Państwowy Instytut Geologiczny. Zgodnie z ich wynikami spełniamy kryteria UNESCO jako rejonu o szczególnych walorach geologicznych. Dlatego powstanie u nas Geo Parku jest możliwe – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.

Projekt zakłada, że turyści mogliby odwiedzać kopalnie, jaskinie i kamieniołomy na terenach siedmiu gmin. Chodzi też o budowę punktów widokowych, utworzenie edukacyjnych geocentrów w Kazimierzu Dolnym i Annopolu i budowę kolejki gondolowej, która połączy dwa brzegi Wisły między Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Pierwsze plany budowy takiej atrakcji pojawiły się już w 2005 roku. Projektów było kilka, ale żadnego nie udało się zrealizować.

W powstałych teraz planach jest również urządzenie przystani na Wiśle i renowacja Zamku i rynku w Janowcu, spichlerza i rynku w Kazimierzu Dolnym i rynku w Józefowie nad Wisłą. – Dzięki powstaniu Geoparku stworzymy także dużo lepsze warunki do uprawiania turystyki. Nie tylko tej edukacyjnej, ale i aktywnej. Myślimy o wybudowaniu tras rowerowych, pieszych, a także wspólnych parkingów. Tak, by turyści mogli podróżować od jednej miejscowości do drugiej – mówi burmistrz Dunia.

W Polsce istnieje już kilka podobnych parków tematycznych, chociażby w Kielcach. – W różnych krajach, nie tylko europejskich, ale i np. Ameryki Północnej powstanie takich Geo Parków sprzyjało rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Mamy nadzieję, że u nas będzie podobnie – liczy burmistrz Dunia.

Projekty, z których skorzysta nie jeden, a kilka samorządów, mają większe szanse na unijne dofinansowanie.

KTO I ZA CO

Oprócz Kazimierza Dolnego, czyli głównego pomysłodawcy nad projektem pracowali również przedstawiciele gmin: Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków. Dodatkowo w inicjatywę zaangażowano się Muzeum Nadwiślańskie i Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień”. Wstępny, szacunkowy koszt całej inwestycji to ponad 245 mln zł. Zgodnie z wyliczeniami, aż 196 mln miałoby pochodzić z Unii Europejskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Hefajstos
Memo
turist
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hefajstos
Hefajstos (13 listopada 2013 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

odwaliło komuś kompletnie z tą kolejką gondolową !!!
protestujmy póki nie za późno

po tylu latach zaniedbań natychmiast na Rynku kazimierskim należy położyć ASFALT lub kostkę brukową. Jest okazja zarobić trochę kasy.

I do tego zgłosić region do organizacji Igrzysk olimpijskich. Wtedy dopiero 'pseudo' działacze-politycy się obłowią.

Rozwiń
Memo
Memo (13 listopada 2013 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
renowacja Zamku i rynku w Janowcu,

W Bobolicach jeden człowiek za 3 miliony odbudował kompletny zamek walcząc jednocześnie z popapranym konserwatorem.Tu za większą kasę chcą poddać renowacji coś co zamierzają zostawić trwałą ruiną.Gospodarność.

Rozwiń
turist
turist (13 listopada 2013 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

po tylu latach zaniedbań natychmiast na Rynku kazimierskim należy położyć ASFALT lub kostkę brukową. Jest okazja zarobić trochę kasy.

Rozwiń
gość
gość (13 listopada 2013 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No sakwa promowa się nie urwie, bo samochody raczej nie będą latały nadw Wisła w gondolach, a to one generują największy przycvhód. Poza tym przejazd/przelot gondolą będzie na pewno droższy od przepłynięcia promem, więc nie tyle obecni stracą co atrakcja przyciągnie więcej turystów z całego kraju - i tak trzeba do tego podchodzić!

Rozwiń
akord
akord (12 listopada 2013 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A to czemu?, może dlatego ze nagle urwie sie sakwa promikowi nad wisłą.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!