czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Prawdopodobnie już w tym roku, cały obszar Puław znajdzie się pod ochroną unijnego programu Natura 2000.

Tym samym każda nowa inwestycja będzie musiała przejść skomplikowaną procedurę. A jeśli będzie szkodzić jednej z największych na Lubelszczyźnie populacji nocków dużych, zostanie zablokowana.

Program Natura 2000 funkcjonuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polega na utworzeniu wspólnej sieci obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla ich wyznaczenia są dwie dyrektywy. A celem całego programu jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

Takim gatunkiem jest m.in. nocek duży. Wszystko byłoby w porządku, gdyby ten ściśle chroniony nietoperz, nie zamieszkał na strychu Domu Dziecka w Puławach. Ma tu znakomite warunki do życia. Strych jest ciepły i znajduje się w miejscu trudno dostępnym. Dlatego jest tu jedna z największych na Lubelszczyźnie kolonii rozrodczych tego gatunku.
- W okresie lęgowym przebywa tu ok. 300 samic - mówi dr Michał Piskorski z Zakładu Anatomii Porównawczej i Antropologii UMCS, który zajmował się badaniem puławskich nocków.

Ministerstwo Środowiska po przeprowadzeniu badań na terenie całej Polski wyznaczyło właśnie nowe tereny, które mają zostać objęte ochroną w ramach programu Natura 2000. Jednym z nich są Puławy, których cały obszar został określony jako chroniony właśnie ze względu na kolonię nocków.
Tej ochrony obawiają się władze miasta. - Każdy nowy projekt inwestycyjny, nawet budowa prywatnego domu, będzie musiała uzyskać opinię na temat jej ewentualnej uciążliwości dla nietoperzy. To sparaliżuje nasze prace - martwi się Adam Gębal, wiceprezydent Puław.
Ekolodzy zajmujący się wyznaczaniem terenów pod obszary chronione programem Natura 2000 uspokajają. - Przed wydaniem decyzji o zgodzie na jakąś inwestycję, trzeba będzie sprawdzić czy będzie ona grozić siedlisku i czy jej realizację można w jakiś sposób zrekompensować. W skrajnych sytuacjach trzeba sobie też odpowiedzieć na pytanie, czy nie warto danej inwestycji realizować w innym miejscu - mówi Radosław Dzięciołowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra”.

Decyzja na temat włączenia Puław do sieci Natura 2000 zostanie podjęta po konsultacjach społecznych, które właśnie się rozpoczęły. Swoją opinię wyrazi na pewno Rada Miasta Puławy. - Przypuszczam, że oprotestujemy ten projekt - zapowiada wiceprezydent Gębal.
Ale i tak ostateczna decyzja należy do ministra środowiska i stanowisko puławskich radnych nie jest dla niego wiążące. Jeśli ministerstwo nie zmieni decyzji, Puławy staną się obszarem chronionym jeszcze w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!