piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Kazimierz Dolny: Nie wszyscy mogą zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego

Dodano: 28 września 2017, 19:33

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Mieszkańcy Kazimierza Dolnego, którzy nie mieszkają w ścisłym centrum miasteczka, ale na ulicach należących do sołectw, nie mogą zgłaszać swoich pomysłów do budżetu obywatelskiego. Takie zarządzenie wydał burmistrz miasteczka.

Jak czytamy w dokumencie, projekty do budżetu mogą składać tylko osoby zamieszkałe na „obszarze Miasta Kazimierz Dolny z wyłączeniem ulic, które wchodzą w skład odrębnych jednostek pomocniczych gminy”. Chodzi o ulice: Góry, Filtrową, Zbożową i Nadedworce, które należą do sołectwa Góry oraz ulicę Doły, która należy do sołectwa Doły-Wylągi.

– Nie można wykluczać tak dużej społeczności z współzarządzania obywatelskiego. Mieszkamy przecież w tym mieście –oburza się Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu mieszkańców Kazimierz Dolnego. – Nie można ludzi mieszkających w mieście dzielić na miejskich i wiejskich, na lepszych i gorszych. Jeśli już postanawiamy zachować sołectwa w mieście, to wszyscy obywatele miasta powinni mieć równe prawa.

Według Rupiewicz, niefortunny podział administracyjny nie powinien eliminować mieszkańców z możliwości pełnego uczestnictwa w życiu publicznym miasteczka.

– Ta decyzja jest absurdalna. Tym bardziej, że ludzie, którzy mieszkają na przykład na Górach mają zaledwie 500 metrów do Rynku. A będą pozbawieni prawa do wpływania na to co się dzieje w Kazimierzu – zaznacza Rupiewicz. – Cała sprawa jest tym bardziej oburzająca, że burmistrz podjął tę decyzję samodzielnie bez żadnych konsultacji, nikogo nie pytał o zdanie.

Co na to burmistrz? – Ta decyzja ma służyć pewnemu ujednoliceniu. Chodzi o to, żeby uniknąć dublowania, bo mieszkańcy najpierw zgłaszali pomysły do budżetu sołectw, a potem do budżetu obywatelskiego – tłumaczy Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Jeśli ktoś będzie chciał zgłosić jakiś odrębny pomysł do budżetu obywatelskiego, którego nie ma w budżecie sołectwa to przecież zawsze może to zrobić za pośrednictwem mieszkańca, który ma takie prawo. To jest do rozwiązania. Ja też mieszkając na terenie jednego z sołectw będę w takiej sytuacji.

Pisula zapewnia, że mieszkańcy, którzy nie mogą zgłaszać projektów, będą mogli na nie głosować.
– W przyszłości jednak to też będziemy chcieli zmienić – zapowiada. – Poprzedzimy to jednak konsultacjami z mieszkańcami.

– Decyzję burmistrza uważamy to za łamanie zasady równości wynikającą z art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego zwrócę się do wojewody o rozstrzygnięcie czy zarządzenie burmistrza jest zgodne z prawem – zapowiada Rupiewicz.

Projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego można zgłaszać do końca września. Do wydania jest 40 tysięcy złotych.

Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 września 2017 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wciąganie ludzi do budżetu obywatelskiego to nic innego jak wciąganie w brudy władzy i rozmywanie jej odpowiedzialności.Od tego zostali wybrani radni by spełniali swoje przyrzeczone obowiązki.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A fakturkę to żona mogła wystawić burmiszczu????
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2017 o 06:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy podatki z opisanych wyżej sołectw też Pan burmistrz obniży? !
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2017 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejny "bubel" burmiszcza. Polska sie z nas śmieje. Wstyd ze mamy takiego włodarza
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto i piękny kolejny atak na pana Burmistrza a czyni to osoba, która się chwaliła, że na urząd burmistrza go wsadziła. Teraz ta osoba chce mieć podwójne prawa do głosowania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!