poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Lasy toną w śmieciach, a sprawców trudno złapać

Dodano: 13 kwietnia 2017, 20:03

Tak wygląda las w pobliżu ronda turbinowego w Puławach
Tak wygląda las w pobliżu ronda turbinowego w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Potłuczone butelki, puszki, reklamówki i wiele innych odpadów regularnie trafia do lasów. Sprawców trudno złapać na gorącym uczynku, a za sprzątanie płacą podatnicy

Rozpoczęła się wiosna, leśne ścieżki są coraz bardziej oblegane. Łatwo natknąć się na dzikie wysypiska śmieci. Jednym z takich miejsc jest las za hospicjum i cmentarzem w Puławach. – Można tam znaleźć wszystko. Mimo że ten teren sprzątamy regularnie, ciągle wywozimy stamtąd metry sześcienne odpadów – mówi Tomasz Wadas, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Podobnie jest w lesie za osiedlem Sienkiewicza. Za torami kolejowymi ścieżki są wyłożone kawałkami tłuczonych butelek, a pomiędzy nimi widać stosy podrzucanych śmieci. Terenem tym administruje Nadleśnictwo Puławy, które podobnych miejsc zna o wiele więcej. 

– Śmieci najczęściej spotykamy przy głównych drogach, np. przy rondzie w Żyrzynie i innych miejscach, gdzie kierowcy mogą się zatrzymać. Do naszych lasów trafiają także odpady zostawiane tam przez firmy remontowo-budowlane, którym nie chce się pojechać na wysypisko – mówi Włodzimierz Beczek, z-ca Nadleśniczego. Zarządca lasów do sprzątania wynajmuje wyspecjalizowane w tym firmy. Rocznie państwową spółkę kosztuje to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Problemem jest także poczucie bezkarności. Wiąże się to z niewielką ilością leśnych patroli i niską skutecznością Straży Leśnej. Ta, nawet jeśli przyłapie kogoś, kto wyrzuca śmieci na gorącym uczynku, często ma problem z jego wylegitymowaniem. Wielokrotnie zamiast mandatów, stosowane są pouczenia, dlatego ludzie nie obawiają się konsekwencji za wyrzucanie śmieci. Być może skuteczniejsza okaże się Straż Miejska, która za kilka miesięcy będzie dysponować nowoczesnym sprzętem.

– Wkrótce na naszym wyposażeniu znajdą się foto-pułapki, czyli kamery, które będziemy montowali w miejscach, gdzie regularnie podrzucane są śmieci. Będą wykrywały ruch, włączały się automatycznie i nagrywały. Taki sprzęt działa także na zasadach termowizji, więc może być skuteczny nawet po zmroku – tłumaczy Dariusz Karmasz, komendant SM w Puławach, który dodaje, że w najczęściej zaśmiecane miejsca już teraz wysyłane są patrole.

Czytaj więcej o: las śmieci
antypisomoher
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

antypisomoher
antypisomoher (14 kwietnia 2017 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko foto-pułapki a potem zdjęcia publikować np na stronie dziennika wschodniego. Niech cebulaki spalą się ze wstydu.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bura.....ki bosie pobijecie. Fra....rzy
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle w Puławach kasa idzie z ręki do ręki a efektów nie widać. Gospodarz powinien być gospodarzem, a nie być łowcą dyplomów i połajanek medialnych.
Rozwiń
antypisomoher
antypisomoher (14 kwietnia 2017 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!