środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Muzeum Czartoryskich w Puławach zmienia statut i zwierzchnika

Dodano: 9 kwietnia 2016, 08:15

Miejscy radni zaakceptowali projekt nowego, tymczasowego statutu Muzeum Czartoryskich. Dokument czeka jeszcze na akceptację ministra kultury.

Jeśli projekt zaakceptowanego przez radnych nowego statutu wejdzie w życie, muzeum stanie się samorządową instytucją kultury, która będzie podlegała bezpośrednio prezydentowi miasta. Tym samym to władze Puław będą sprawowały pieczę nad jego organizacją, finansowaniem i działalnością kulturalną. Przyjęcie nowego statutu Muzeum Czartoryskich oznacza wyłączenie go spod kurateli Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Zadania i cele nowej miejskiej instytucji nie różniłyby się znacznie od tych dotychczasowych. Byłoby to m.in. pozyskiwanie zabytków, przyjmowanie darowizn, depozytów, katalogowanie, konserwacja i magazynowanie zbiorów, urządzanie wystaw, prowadzenie badań, czy działalności edukacyjnej. Wśród zadań znalazłaby się także działalność wydawnicza i kulturalna. Władze Puław przewidują, że muzeum mogłoby organizować np. koncerty, konkursy, szkolenia, konferencje itp. Ma także współpracować z innymi polskimi i zagranicznymi muzeami oraz innymi jednostkami kultury. Dyrektora muzeum powoływałby prezydent, a organem doradczym byłaby pięcioosobowa rada muzeum, której członków powoływałaby z kolei rada miasta.

Pieniądze na działalność statutową muzeum mają pochodzić z dotacji przekazywanych przez miasto oraz z przychodów z prowadzonej działalności. Muzeum może zarabiać np. na sprzedaży pamiątek, działalności wydawniczej, wynajmowaniu powierzchni, badaniach i ekspertyzach, reklamach, usługach konserwatorskich oraz odpłatnym udostępnianiu zbiorów. Przyjęty przez radnych projekt statutu będzie obowiązywał w trakcie tzw. organizacji muzeum, do czasu otwarcia pierwszej, stałej wystawy. Jego treść czeka jeszcze na akceptację Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Gość
Gość
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw trzeba poznać historię rodziny i pałacu i dopiero porównywać do Kozłówki. A co do Narodowego... to Czartoryska stworzyła w Puławach muzeum i jej zawdzięczamy "zbieraninę pamiątek" która oglądasz rozsianą po całej Polsce i jeszcze pewnie podziwiasz nie wiedząc o tym. Gdyby nie ona, nie byłoby innych muzeów!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po muzeum Izabeli nie ma już nawet śladu. IUNG i wcześniejsi gospodarze osady skutecznie zadbali żeby nie było nawet śladu świetności osady pałacowej. Obecna zbieranina pamiątek rodzinnych, kopii i różnej formy wytwory rękodzieła nawet trudna jest do nazwania muzeum. Jak ruszysz się ze swojej "zapyziałej dziury" do Kozłówki czy Muzeum Narodowego zrozumiesz o czym pisałem.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam masz ale KUKU w głowie, jeśli wieje Ci nudą. Dzięki Izabeli mamy pierwsze polskie muzeum i ocalone bardzo cenne zbiory. Ale skoro tego nie doceniasz, to zamieszkaj w zapyziałej dziury i ogranicz kontakty z kulturą (dosłownie i w przenośni) bo do tego Ci daleko.
Rozwiń
kukustosz
kukustosz (10 kwietnia 2016 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedyną ideą funkcjonowania tego muzeum jest chyba utylizacja publicznych pieniędzy. Kilka gablotek ze starociami, które nie specjalnie związane są z Puławami. Dla normalnego mieszkańca z muzeum wieje nudą i stęchlizną.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czytez potem w pałacu powstanie kawiaria tak jak w Muzeum Regionalne im. Izabeli ks. Czartoryskiej


A gdzie tam była lub jest kawiarnia? Byłem tam kiedyś w starych dobrych czasach i nie widziałem. Może teraz po remoncie będzie, który niedługo ma się zakończyć.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!