wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Puławy

Najlepsze centrum badawcze jest w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2014, 07:00

Trwają prace przy budowie Centrum Badawczego Nawozów. Całkowity koszt inwestycji, którą realizuje Instytut Nawozów Sztucznych to niemal 18 mln zł.

Puławski INS uzyskał 11 mln dofinansowania projektu z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Dzięki temu powstanie wielofunkcyjny obiekt, którego pracownicy będą przede wszystkim zajmować się badaniami nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów mineralnych. Dodatkowo prowadzeniem badań nad wykorzystaniem gospodarczym odpadów z innych gałęzi przemysłu. - Centrum będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce, a niewykluczone, że nawet w tej części Europy. Podobnymi badaniami w naszym kraju zajmuje się jeszcze wyłącznie Politechnika Wrocławska, z którą zresztą ściśle współpracujemy, jednak to zupełnie nie ta skala. Można powiedzieć, że Puławy są taką stolicą w prowadzeniu badań nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów - tłumaczy Piotr Rusek, kierownik Zakładu Nawozów w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach.

Prace ruszyły kilka tygodni temu. - Prace rozpoczęły się na początku lutego i mamy nadzieję, że uda się je zakończyć jeszcze w 2014 roku - mówi Jolanta Kobus, z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach, która jest kierownikiem projektu. I dodaje, na czym będzie polegać praca nowego centrum. - W dużym skrócie chodzi po prostu o techniki otrzymywania nawozów. Także z materiałów, które obecnie są odpadami, jak środki piorące, czy popioły. Dzięki powstaniu nowego centrum znacznie poszerzą się nasze możliwości prowadzenia badań. Trzy piętra nowego budynku zostaną przeznaczone na laboratoria i biura. Część badawczą będzie stanowiła duża hala, podzielona na dwa poziomy obsługowe. W ramach projektu zostaną również zakupione i zamontowane instalacje badawcze, aparatury oraz wyposażenie i meble laboratoryjne. Z pracy nowego centrum badawczego będą mogły skorzystać różne podmioty. Chociażby uczelnie wyższe i instytuty naukowe, ale także zakłady przemysłowe. - To jeden z celów, żeby z naszej pracy mogły skorzystać nie tylko te duże firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa - dodaje Jolanta Kobus.

Puławski INS uzyskał 11 mln dofinansowania projektu z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Dzięki temu powstanie wielofunkcyjny obiekt, którego pracownicy będą przede wszystkim zajmować się badaniami nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów mineralnych. Dodatkowo prowadzeniem badań nad wykorzystaniem gospodarczym odpadów z innych gałęzi przemysłu. - Centrum będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce, a niewykluczone, że nawet w tej części Europy. Podobnymi badaniami w naszym kraju zajmuje się jeszcze wyłącznie Politechnika Wrocławska, z którą zresztą ściśle współpracujemy, jednak to zupełnie nie ta skala. Można powiedzieć, że Puławy są taką stolicą w prowadzeniu badań nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów - tłumaczy Piotr Rusek, kierownik Zakładu Nawozów w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach. Prace ruszyły kilka tygodni temu. - Prace rozpoczęły się na początku lutego i mamy nadzieję, że uda się je zakończyć jeszcze w 2014 roku - mówi Jolanta Kobus, z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach, która jest kierownikiem projektu. I dodaje, na czym będzie polegać praca nowego centrum. - W dużym skrócie chodzi po prostu o techniki otrzymywania nawozów. Także z materiałów, które obecnie są odpadami, jak środki piorące, czy popioły. Dzięki powstaniu nowego centrum znacznie poszerzą się nasze możliwości prowadzenia badań. Trzy piętra nowego budynku zostaną przeznaczone na laboratoria i biura. Część badawczą będzie stanowiła duża hala, podzielona na dwa poziomy obsługowe. W ramach projektu zostaną również zakupione i zamontowane instalacje badawcze, aparatury oraz wyposażenie i meble laboratoryjne. Z pracy nowego centrum badawczego będą mogły skorzystać różne podmioty. Chociażby uczelnie wyższe i instytuty naukowe, ale także zakłady przemysłowe. - To jeden z celów, żeby z naszej pracy mogły skorzystać nie tylko te duże firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa - dodaje Jolanta Kobus.
  Edytuj ten wpis
Marti
OOj
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marti
Marti (31 marca 2014 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ojoj ktoś tu jest bardzo zazdrosny, tak się składa że Puławy dużo wcześniej od uniwersecików zajmują się tą działką i mają ogromne osiągnięcia. Sam isntutut działa już od 1935r. Kiedy nie jadę pociągiem w stronę Puław, spotykam ludzi którzy z tych Twoich ukochanych uniwersytetów rolniczych i przyrodniczych jadą się tutaj szkolić. Skoro bybliby tacy ciency w uszach to raczej oni by się szkolili, nieprawdaż? Życzę Ci żebyś przestał być takim zakompleskionym człowieczkiem i cieszył się, że pomimo tak fatalnej sytuacji ekonomicznej jednak coś w tym kraju się rozwija. Pozdrawiam!

Rozwiń
OOj
OOj (31 marca 2014 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Samozwańcza stolica badań nad nawozami i nawożeniem z smozwańczymi księciami...! Wszystkie uniwersytety przyrodnicze i rolnicze w polsce się tym zajmują i mają duże osiągniecie publikacyjno- wdrożeniowe...! Nie potrzebują mieć "centrów" za miliardy...  Państwo im płaci za kształcenie młodzieży a naukowa pracują o wiele bardziej efektywnie w stosunku do mizernego finansowania...!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!