poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Nałęczów: Kolejka wąskotorowa znów będzie kursować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 maja 2011, 20:21

Trasa będzie o wiele krótsza niż dawniej, ale za to nałęczowska kolejka wąskotorowa zostanie przywrócona do życia. Opiekę nad ciuchcią przejęło Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim. Nowy operator – Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim

– Planujemy rozpocząć kursowanie jeszcze w czerwcu. Od razu zastrzegam, że będzie to próbny rozruch. Musimy sprawdzić, czy wszystko działa. Kolejka będzie jednak wozić turystów jeszcze w tym roku. Daję słowo – mówi dyrektor Emilia Rzepka z Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim.

Turystów wozić będzie pociąg turystyczny "Nadwiślanin”. Według wstępnych założeń, skład będzie kursować wyłącznie w niedziele. Niewykluczone, że do końca czerwca ZDP zdąży wyremontować również drugą lokomotywę, która tak jak "Nadwiślanin” odzyska tradycyjny czerwony kolor.

Po raz ostatni kolejka wyjechała na tory w 2008 r. Starostwo w Opolu zrezygnowało wówczas z usług poprzedniego operatora Stowarzyszenia Kolejowych Przewoźników Regionalnych w Kaliszu. Później na wznowienie kursowania wąskotorówki brakowało pieniędzy.

Dzięki wdrożeniu projektu "Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa jako markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny” na potrzeby remontu stacji kolejowych i muzeum kolejnictwa w Karczmiskach udało się pozyskać 4 mln zł.

Znalazły się również pieniądze na wyremontowanie części trasy. – W tym momencie dysponujemy dwoma dość krótkimi odcinkami: z Karczmisk do Opola Lubelskiego oraz Poniatowej (czarny kolor na mapie) – mówi Rzepka.

Zarząd Dróg Powiatowych chce jednak wyremontować kolejne kilometry torowiska tak, aby kolejka mogła kursować po pełnej trasie z Nałęczowa do Opola Lubelskiego. – Będzie to spore wyzwanie, ale warte podjęcia.

Najpierw trzeba wyremontować i doprowadzić do stanu używalności wiadukt w Rogalowie. To kluczowe miejsce. Bez jego odrestaurowania nie ma co myśleć o połączeniu z Wąwolnicą i Nałęczowem. Trwa procedura przetargowa, która wyłoni wykonawców – dodaje Rzepka.
Masz pamiątki?

Muzeum Kolejnictwa szuka pamiątek związanych z istnieniem kolejki. Być może wśród mieszkańców naszego terenu znajdują się jakieś przedmioty lub zdjęcia związane z wąskotorówką – mówi Anna Bugaj ze starostwa w Opolu Lubelskim (tel. 81 827 61 22, e-mail: anna.bugaj@opole.lublin.pl).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
JO
geograf
sympatyk
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JO
JO (24 maja 2011 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FAŁSZOWANIE PODPISÓW W PUŁAWACH
W Puławach w latach 1990-2010 działała zorganizowana grupa przestępcza która zajmowała się wykradaniem na skalę masową danych osobowych z ewidencji ludności i fałszowaniem podpisów na listach wyborczych.
Zorganizowaną grupą przestępczą kierowało małżeństwo: Jerzy Lenartowicz- były działacz PZPR oraz Małgorzata Górska- Lenartowicz. W fałszowaniu podpisów uczestniczył także ich współpracownik Józef Sidoruk z Puław.
Zorganizowana grupa przestępcza fałszowała podpisy dla różnych komitetów wyborczych, zarówno prawicowych jak i lewicowych. Z tytułu fałszowania podpisów na listach poparcia przestępcy czerpali korzyści materialne.
Jako lokal do fałszowania podpisów wykorzystywano Miejskie Przedszkole Nr 10 w Puławach oraz Biuro Poselskie Jarosława Żaczka w Puławach. Dyrektorką tego przedszkola jest pani Małgorzata Górska- Lenartowicz, pełniąca również funkcję asystenta społecznego w Biurze Poselskim Jarosława Żaczka w Puławach. Grupa przestępcza w latach 1990-2010 sfałszowała od 50 tysięcy do 100 tysięcy podpisów.
W mieszkaniu Małgorzaty Górskiej Lenartowicz policja przeprowadziła rewizję i skonfiskowała dowody przestępstwa. Sprawą przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej z Puław zajmuje się Wydział ds. Walki z Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną w Lublinie- sprawa karna V Ds. 61/06/S. Każdy obywatel Puław który spotkał się z przestępstwami tego rodzaju ma obowiązek zawiadomienia Policji i Prokuratury.
Rozwiń
geograf
geograf (24 maja 2011 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://nadwislanskakolejka.pl/images/stories/aainne/mapa.jpg
Rozwiń
sympatyk
sympatyk (24 maja 2011 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie jest mapa?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!