Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 listopada 2011 r.
20:10
Edytuj ten wpis

Nieudana sprzedaż zabytkowego pałacu: Dziura w budżecie, ludzie bez pensji?

0 14 A A
Radny Stanisław Wach: Już od roku mówiłem wójtowi, że to się źle skończy (Jacek Świerczyńki)
Radny Stanisław Wach: Już od roku mówiłem wójtowi, że to się źle skończy (Jacek Świerczyńki)

Na nauczycieli i urzędników samorządowych w Żyrzynie padł blady strach. Jeśli gmina do końca roku nie zdobędzie 2 milionów złotych, ponad sto osób nie dostanie na święta pensji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sytuacja jest poważna. Dotyczy nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli, a także pracowników Urzędu Gminy, ośrodka pomocy społecznej czy bibliotek.

W środę w gimnazjum w Żyrzynie nauczyciele nie chcieli z nami rozmawiać. Dyrektorka szkoły przyznała jednak, że powiadomiła pracowników, że mogą nie dostać pensji w grudniu. Jak to przyjęli?

– Na pewno nie było z tego powodu uśmiechu na ich twarzach – odpowiada Iwona Kozłowska. – Gdyby to jeszcze było w innym miesiącu, ale to grudzień. Przecież będą święta i każdy chciałby dostać należne mu pobory. Czy będzie jakiś protest? To świeża sprawa i nie mieliśmy nawet okazji jej przedyskutować.

W obronie pracowników staje jeden z radnych.

– Szkoda ich, nie są niczemu winni – komentuje Stanisław Wach. – Już rok temu mówiłem, że przyjęcie takiego budżetu skończy się źle. Nikt mnie wtedy nie słuchał.

Wszystko rozbija się o ujęcie w tegorocznym budżecie 2,3 mln zł ze sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego w Żyrzynie. Sęk w tym, że mimo dwóch przetargów i obniżenia ceny o 300 tys. zł nie znalazł się chętny na zakup nieruchomości. W budżecie jest dziura.
– Na razie nie ma problemu. Będziemy się martwić, jak nie uda się sprzedać zespołu pałacowo-parkowego – mówi wójt Andrzej Bujek.

Na ostatniej sesji radni postanowili, że gmina po raz trzeci może próbować pozbyć się pałacu, ale tym razem za nie mniej niż 1,8 mln zł. W następnym tygodniu ma nastąpić ogłoszenie rokowań w tej sprawie. Rozstrzygnięcie zaplanowano na przełomie listopada i grudnia.
Jeśli zakończy się fiaskiem, nauczyciele i urzędnicy mogą zapomnieć o prezentach pod choinkę. – Może uda nam się wypłacić im pensje częściowo. Ale resztę dodamy w styczniu, ze środków nowego budżetu – przyznaje Bujek.

Tylko czy wtedy, w momencie wypłaty poborów za dwa miesiące oraz obowiązkowych "trzynastek”, gmina nie nadweręży budżetu na 2012 rok?

– Jeśli tak się stanie, będziemy musieli ciąć inwestycje i wydatki rzeczowe. Skupimy się tylko na bieżących wydatkach –przyznaje wójt.

Nie tylko Żyrzyn

W październiku nie dostało poborów prawie 40 pracowników (w tym wójt) Urzędu Gminy w Międzyrzecu Podlaskim. Wszystko przez konflikt między wójtem Mirosławem Kapłanem (PiS) a dominującym w Radzie Gminy ugrupowaniem Nasza Gmina. W styczniu doszło do pierwszego starcia i na sesji budżetowej rada o 23 proc. obcięła planowane wydatki na pobory urzędników. Teraz nie ma pieniędzy na płace do końca roku. Na ostatniej sesji radni odrzucili wniosek wójta o przesunięcia w budżecie. Wczoraj 37 osób pracujących w Urzędzie Gminy wystąpiło do wójta z wnioskami o wypłatę wynagrodzeń za październik. Grożą, że skierują wnioski do Sądu Pracy.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
piotr / 9 listopada 2011 o 06:24
Za co tym darmozjadom płacić trzynastki???? Firmy już dawno nie płacą trzynastek. Co Oni wyprodukowali ze chcą dostać trzynastą pensję??? Na zasiłek ich niech zobaczą jak żyją normalni ludzie.
Avatar
olo / 7 listopada 2011 o 17:53
Słaby gospodarz??? Zmienić na lepszego. Pakuj się panie wójcie i zabierz ze sobą paru nierobów.Na pożegnanie wszyscy razem hip..........
Avatar
obserwator / 7 listopada 2011 o 17:48
Bieda aż piszczy a może by pan wójt dał przykład i zrzekł się pensji. A może panie Andrzeju czas na pana skoro gospodaruje pan pieniadze których nie ma to coś tu nie tak. Może gdyby do gminy przyjechało Centralne Biuro Antykorupcyjne to by rozwiązało problem dziury.
Avatar
tomek / 6 listopada 2011 o 22:52
[quote name='hul' timestamp='1320267234' post='554198']
Na pobory dla nauczycieli gminy dostają z ministerstwa oświaty.Co tu ma sprzedaż Pałacu do tego.
[/quote]

Znajdź mi gminę w Polsce, w której subwencja oświatowa pokrywa 100 % wydatków na oświatę. Chyba, że plotek się naczytałeś. 3 lata temu jeszcze pracowałem w Gminie, w której budżet wynosił 20 mln zł, z tego na oświatę szło 13 mln. (subwencji było 11 mln.), więc gmina dokładała 2 mln. Wszystko dlatego, że rodzice zamiast jednej, chcieli parę szkół. W jednej na 10 uczniów było 12 nauczycieli. Wynagrodzenia nauczycieli są gwarantowane, wiec by spiąć budżet gmina nie robiła praktycznie żadnych inwestycji, nie starczało na udział własny do wniosków. Najbardziej żałuję obsługi szkół (sprzątaczek, sekretarek, księgowości), bo redukcje w szkoła tylko na nich się zaczęły i skończyły, a reszta dostała psie pieniądze.
[quote name='hul' timestamp='1320267234' post='554198']
Na pobory dla nauczycieli gminy dostają z ministerstwa oświaty.Co tu ma sprzedaż Pałacu do tego.
[/quote]

Znajdź mi gminę w Polsce, w której subwencja oświatowa pokrywa 100 % wydatków na oświatę. Chyba, że plotek się naczytałeś. 3 lata temu jeszcze pracowałem w Gminie, w której budżet wynosił 20 mln zł, z tego na oświatę szło 13 mln. (subwencji było 11 mln.), więc gmina dokładała 2 mln. Wszystko dlatego, że rodzice zamiast jednej, chciel... rozwiń
Avatar
Nabuchodonozor / 3 listopada 2011 o 11:41
...a jest z czego ciąć:
"wynagrodzenia pracowników [urzędu gminy] wraz z dodatkowymi wynagrodzeniami rocznymi,
nagrodami jubileuszowymi i pochodnymi – 1.002.334,29 zł," - i to w roku 2010....
Avatar
Nabuchodonozor / 3 listopada 2011 o 10:18
[quote name='PodatNik' timestamp='1320266555' post='554191']
Przepijemy naszej babci domek cały, domek cały, domek cały...

Wyobrażasz sobie, że jako właściciel firmy planujesz wypłatę wynagrodzeń w oparciu o wyprzedaż środków produkcji i majątku?

Ludzie, na litość boską - kogośta wy jako swoich przedstawicieli powybierali???
[/quote]
Kolego, to trochę nie tak - na Gminy przerzucono zwiększone koszty wynagrodzeń nauczycieli nie przeznaczając na to środków z budżetu centralnego. Żeby budżet Gminy się spiął, to uchwalają takie właśnie pierdoły.
Jest też druga strona medalu - wydatki, które można ciąć, ale weź tu w Gminie obetnij wynagrodzenia, albo zwolnij jakiegoś pracownika. Tam się wszyscy znają, więc wyprzedaż majątku, to jedyne rozwiązanie bezkrwawe.
A że nikt nie chce kupić....
[quote name='PodatNik' timestamp='1320266555' post='554191']
Przepijemy naszej babci domek cały, domek cały, domek cały...

Wyobrażasz sobie, że jako właściciel firmy planujesz wypłatę wynagrodzeń w oparciu o wyprzedaż środków produkcji i majątku?

Ludzie, na litość boską - kogośta wy jako swoich przedstawicieli powybierali???
[/quote]
Kolego, to trochę nie tak - na Gminy przerzucono zwiększone koszty wynagrodzeń nauczycieli nie przeznaczając na to środków z budżetu centralneg... rozwiń
Avatar
koko / 3 listopada 2011 o 04:41
[quote name='Gość' timestamp='1320267524' post='554202']
Masz w 100% rację ale weź pod uwagę, że to budżetówka im się wszystko należy, nie ważne jakim kosztem jest ustawa ma być wykonane. Ale co ich to obchodzi, nie generują PKB i nie płacą podatków tylko je bezmyślnie konsumują. Każda prywatna firma w ten sposób zarządzana padła by po miesiącu.
[/quote]
Dlaczego nienawidzisz nauczycieli? Też płacą podatki!
A w gminie co zrobili z subwencją oświatową? Przecież dostają na szkoły subwencję oświatową!
Avatar
Jan G. / 2 listopada 2011 o 23:15
Hahaha elicie wójta nie podoba sie że Pan Wach wyciąga wasze brudy na światło dzienne?? A może wójt zrezygnuje z własnej pensji i reszta jego radnych? Bo o ile mi wiadomo to Pan Wach zrzekł sie pobierania pieniążków za komisje,sesje itp.
Przydałoby sie jeszcze poruszyć sprawe Pana aptekarza z ośrodka.
Proponuje zrezygnować z ogrzewania w gminie, zawsze to pare groszy zostanie, Cieplej sie ubiorą i nic się im nie stanie;)
Avatar
Jan G. / 2 listopada 2011 o 23:13
Hahaha elicie wójta nie podoba sie że Pan Wach wyciąga wasze brudy na światło dzienne?? A może wójt zrezygnuje z własnej pensji i reszta jego radnych? Bo o ile mi wiadomo to Pan Wach zrzekł sie pobierania pieniążków za komisje,sesje itp.
Przydałoby sie jeszcze poruszyć sprawe Pana aptekarza z ośrodka.
Proponuje zrezygnować z ogrzewania w gminie, zawsze to pare groszy zostanie, Cieplej sie ubiorą i nic im nie stanie;)
Avatar
kebab / 2 listopada 2011 o 22:54
to się nazywa przejadanie majątku, w ten sposób rządzona jest cała polska i nigdy nie będzie lepiej bo na pensje sprzedaje się wszystko aby tylko swoich utrzymać
Avatar
piotr / 9 listopada 2011 o 06:24
Za co tym darmozjadom płacić trzynastki???? Firmy już dawno nie płacą trzynastek. Co Oni wyprodukowali ze chcą dostać trzynastą pensję??? Na zasiłek ich niech zobaczą jak żyją normalni ludzie.
Avatar
olo / 7 listopada 2011 o 17:53
Słaby gospodarz??? Zmienić na lepszego. Pakuj się panie wójcie i zabierz ze sobą paru nierobów.Na pożegnanie wszyscy razem hip..........
Avatar
obserwator / 7 listopada 2011 o 17:48
Bieda aż piszczy a może by pan wójt dał przykład i zrzekł się pensji. A może panie Andrzeju czas na pana skoro gospodaruje pan pieniadze których nie ma to coś tu nie tak. Może gdyby do gminy przyjechało Centralne Biuro Antykorupcyjne to by rozwiązało problem dziury.
Avatar
tomek / 6 listopada 2011 o 22:52
[quote name='hul' timestamp='1320267234' post='554198']
Na pobory dla nauczycieli gminy dostają z ministerstwa oświaty.Co tu ma sprzedaż Pałacu do tego.
[/quote]

Znajdź mi gminę w Polsce, w której subwencja oświatowa pokrywa 100 % wydatków na oświatę. Chyba, że plotek się naczytałeś. 3 lata temu jeszcze pracowałem w Gminie, w której budżet wynosił 20 mln zł, z tego na oświatę szło 13 mln. (subwencji było 11 mln.), więc gmina dokładała 2 mln. Wszystko dlatego, że rodzice zamiast jednej, chcieli parę szkół. W jednej na 10 uczniów było 12 nauczycieli. Wynagrodzenia nauczycieli są gwarantowane, wiec by spiąć budżet gmina nie robiła praktycznie żadnych inwestycji, nie starczało na udział własny do wniosków. Najbardziej żałuję obsługi szkół (sprzątaczek, sekretarek, księgowości), bo redukcje w szkoła tylko na nich się zaczęły i skończyły, a reszta dostała psie pieniądze.
[quote name='hul' timestamp='1320267234' post='554198']
Na pobory dla nauczycieli gminy dostają z ministerstwa oświaty.Co tu ma sprzedaż Pałacu do tego.
[/quote]

Znajdź mi gminę w Polsce, w której subwencja oświatowa pokrywa 100 % wydatków na oświatę. Chyba, że plotek się naczytałeś. 3 lata temu jeszcze pracowałem w Gminie, w której budżet wynosił 20 mln zł, z tego na oświatę szło 13 mln. (subwencji było 11 mln.), więc gmina dokładała 2 mln. Wszystko dlatego, że rodzice zamiast jednej, chciel... rozwiń
Avatar
Nabuchodonozor / 3 listopada 2011 o 11:41
...a jest z czego ciąć:
"wynagrodzenia pracowników [urzędu gminy] wraz z dodatkowymi wynagrodzeniami rocznymi,
nagrodami jubileuszowymi i pochodnymi – 1.002.334,29 zł," - i to w roku 2010....
Avatar
Nabuchodonozor / 3 listopada 2011 o 10:18
[quote name='PodatNik' timestamp='1320266555' post='554191']
Przepijemy naszej babci domek cały, domek cały, domek cały...

Wyobrażasz sobie, że jako właściciel firmy planujesz wypłatę wynagrodzeń w oparciu o wyprzedaż środków produkcji i majątku?

Ludzie, na litość boską - kogośta wy jako swoich przedstawicieli powybierali???
[/quote]
Kolego, to trochę nie tak - na Gminy przerzucono zwiększone koszty wynagrodzeń nauczycieli nie przeznaczając na to środków z budżetu centralnego. Żeby budżet Gminy się spiął, to uchwalają takie właśnie pierdoły.
Jest też druga strona medalu - wydatki, które można ciąć, ale weź tu w Gminie obetnij wynagrodzenia, albo zwolnij jakiegoś pracownika. Tam się wszyscy znają, więc wyprzedaż majątku, to jedyne rozwiązanie bezkrwawe.
A że nikt nie chce kupić....
[quote name='PodatNik' timestamp='1320266555' post='554191']
Przepijemy naszej babci domek cały, domek cały, domek cały...

Wyobrażasz sobie, że jako właściciel firmy planujesz wypłatę wynagrodzeń w oparciu o wyprzedaż środków produkcji i majątku?

Ludzie, na litość boską - kogośta wy jako swoich przedstawicieli powybierali???
[/quote]
Kolego, to trochę nie tak - na Gminy przerzucono zwiększone koszty wynagrodzeń nauczycieli nie przeznaczając na to środków z budżetu centralneg... rozwiń
Avatar
koko / 3 listopada 2011 o 04:41
[quote name='Gość' timestamp='1320267524' post='554202']
Masz w 100% rację ale weź pod uwagę, że to budżetówka im się wszystko należy, nie ważne jakim kosztem jest ustawa ma być wykonane. Ale co ich to obchodzi, nie generują PKB i nie płacą podatków tylko je bezmyślnie konsumują. Każda prywatna firma w ten sposób zarządzana padła by po miesiącu.
[/quote]
Dlaczego nienawidzisz nauczycieli? Też płacą podatki!
A w gminie co zrobili z subwencją oświatową? Przecież dostają na szkoły subwencję oświatową!
Avatar
Jan G. / 2 listopada 2011 o 23:15
Hahaha elicie wójta nie podoba sie że Pan Wach wyciąga wasze brudy na światło dzienne?? A może wójt zrezygnuje z własnej pensji i reszta jego radnych? Bo o ile mi wiadomo to Pan Wach zrzekł sie pobierania pieniążków za komisje,sesje itp.
Przydałoby sie jeszcze poruszyć sprawe Pana aptekarza z ośrodka.
Proponuje zrezygnować z ogrzewania w gminie, zawsze to pare groszy zostanie, Cieplej sie ubiorą i nic się im nie stanie;)
Avatar
Jan G. / 2 listopada 2011 o 23:13
Hahaha elicie wójta nie podoba sie że Pan Wach wyciąga wasze brudy na światło dzienne?? A może wójt zrezygnuje z własnej pensji i reszta jego radnych? Bo o ile mi wiadomo to Pan Wach zrzekł sie pobierania pieniążków za komisje,sesje itp.
Przydałoby sie jeszcze poruszyć sprawe Pana aptekarza z ośrodka.
Proponuje zrezygnować z ogrzewania w gminie, zawsze to pare groszy zostanie, Cieplej sie ubiorą i nic im nie stanie;)
Avatar
kebab / 2 listopada 2011 o 22:54
to się nazywa przejadanie majątku, w ten sposób rządzona jest cała polska i nigdy nie będzie lepiej bo na pensje sprzedaje się wszystko aby tylko swoich utrzymać
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 0

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 46 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 5

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 6

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 43 44

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!