piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Parchatka: Zaniedbany szlak na Górę Trzech Krzyży

Dodano: 17 sierpnia 2015, 11:57

Góra Trzech Krzyży w Parchatce (Fot. Przema)
Góra Trzech Krzyży w Parchatce (Fot. Przema)

Zarośnięty i nieoznakowany szlak na Górę Trzech Krzyży to wina samorządu - mówi Jolanta Śledzińska z biura Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. I dodaje, że pieniędzy z centralnego budżetu na ten cel nie będzie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Pieszo-rowerowy szlak na Górę Trzech Krzyży w Parchatce, jedno z najwyższych wzniesień w Kazimierskim Parku Krajobrazowym i całym powiecie puławskim wymaga odnowienia.

Jest słabo oznaczony, a ścieżka prowadząca na szczyt zarasta. O sprawie poinformowaliśmy zarówno opiekującego się tym miejscem przewodnika z puławskiego oddziału PTTK, Ryszarda Bałabucha, jak i zarząd główny tej organizacji w Warszawie.

- Nie mamy pieniędzy na zrobienie porządków i zastosowanie się do uwag - mówi Ryszard Bałabuch, który w imieniu puławskiego oddziału PTTK od lat opiekuje się szlakiem oraz promocją tego miejsca.

O potrzebne pieniądze jest trudno. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznacza środki tylko na priorytetowe, najpopularniejsze szlaki w całym kraju.

- W tym roku otrzymaliśmy pieniądze na zajęcie się dwoma tysiącami kilometrów szlaków pieszych z ponad 70 tysięcy kilometrów, którą znajdują się pod naszą opieką - mówi Jolanta Śledzińska z biura Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Jej zdaniem niewielkie szlaki, jak ten na Górę Trzech Krzyży powinny być przedmiotem zainteresowania przede wszystkim lokalnych samorządów.

- Lokalny oddział powinien starać się o środki na ten cel w gminie Kazimierz Dolny i powiecie puławskim - dodaje.

Sprawą z Parchatki w najbliższych tygodniach zajmie się Komisja Turystyki Pieszej PTTK. Być może centralne władze tej organizacji pomogą w przekonaniu samorządowców w wygospodarowaniu odpowiednich środków na zajęcie się tym zapomnianym szlakiem.

- Jeśli PTTK będzie chciało uprzątnąć ścieżkę i wyciąć niepotrzebną roślinność nie widzę w tym żadnego problemu. Nie sądzę, żeby zarośla tworzyły gatunki znajdujące się pod ochroną. Szlaki są po to, żeby ludzie z nich korzystali i poznawali te miejsca - mówi Piotr Deptuś, dyrektor zamiejscowego ośrodka Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lubartowie, który przyznaje jednocześnie, że nie jest w stanie wyasygnować na ten cel żadnych pieniędzy.

Funduszy na to, żeby sprawą oznakowania i infrastruktury turystycznej przy szlakach na terenie gminy nie ma także w budżecie Kazimierza Dolnego. Nie znaczy to jednak, że tą sprawą nikt się nie zajmie.

- Mogę obiecać, że jeszcze w tym roku przytniemy utrudniającą poruszanie się po szlaku roślinność - mówi Krzysztof Wawer, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego.

Władze gminy planują ujednolicenie oznakowania wszystkich szlaków turystycznych na ich terenie wraz z oznaczeniem, montażem ławek, koszy na śmieci, a być może nawet organizacją specjalnych tarasów widokowych. Wszystko zależy od tego, czy uda im się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Burmistrz Wawer przekonuje, że gmina będzie się o nie starać. - Chcemy tą sprawą zająć się kompleksowo - zapewnia.

Gość
KTM
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 sierpnia 2015 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parchatka jak zwykle ma problem. Były radny Suszek może zebrać ekipę i posprzątać, w Bochotnicy się udało!
Rozwiń
KTM
KTM (18 sierpnia 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest góra trzech krzyży w Parchatce a nie w Kazimierzu. Wstęp jest bezpłatny, tylko widoku już nie ma takiego jak przed kilku laty, wszystko zarasta.

Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2015 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a na którym powieśili Bronka Krzyżyku?
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2015 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak uporządkują ten szlak to zmniejszy się liczba osób wchodzących na tą górę przez płatne wejście!!! I wszystko jasne
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!